Do reprezentačního mužstva České republiky byli nominováni Radim Šimek, Michal Birner a Michal Řepík, za Slovensko bude bojovat Martin Bakoš. Český celek se dnes střetne od 19.15 hodin našeho času v Moskvě s domácím Ruskem, Slováci sehrají první zápas v druhé skupině v Petrohradu zítra od 11.15 s nováčkem elitní divize Maďarskem.

Senzace, nebo potupa? Češi začnou šampionát proti Rusku

Dlouhé čekání je u konce, dnes to vypukne! V ruské metropoli nastoupí čeští hokejisté ke svému prvnímu zápasu na mistrovství světa. Bude to premiéra jako hrom změří totiž síly s domácí sbornou (duel začíná v 19.15), která si brousí zuby na zlato.

Výběr trenéra Vladimíra Vůjtka odcestoval do Moskvy se skromnějšími ambicemi, přesto bude chtít nažhavené Rusy zaskočit.

V nově vybudovaném Ledovém paláci je všechno připraveno na vrchol hokejové sezony, i ledová plocha už byla posvěcena pravoslavným knězem. Shlédnou nebesa příznivě na českou družinu? Vůjtek do Ruska vzal mužstvo se spoustou nováčků a už proto se Češi nepočítají mezi hlavní favority turnaje. Taková pozice v minulosti nároďáku často svědčila.

„Domácí budou na první zápas hodně namotivovaní a budou chtít rozhodnout hned ze začátku. Pokud jim v tom zabráníme, tak je možné, že na ně dolehne velká zodpovědnost a bude se s nimi dát hrát," řekl trenér Vůjtek.

Ten by měl na soupisku pro první zápas zapsat sedm obránců a třináct útočníků (celkem má v Moskvě k dispozici 27členný kádr) a dva gólmany. Až dnes ale prozradí, zda se do branky postaví Pavel Francouz, či Dominik Furch.

I když sborná je večer jasný favorit na vítězství, Češi se domácích hvězd nebojí. „Leicesteru taky nikdo nevěřil," připomenul třeba obránce Michal Jordán senzačního vítěze anglické fotbalové ligy. „Kdybychom nevěřili, že tu můžeme uspět, tak sem ani nemá cenu jezdit," dodala jedna ze čtyř posil z NHL.

Český hokej čeká na cenný kov z mistrovství světa od roku 2012, loni v Praze (i předloni v Minsku) byl národní tým čtvrtý.

Ukončí medailový půst právě v Moskvě?