Podle slov trenéra Filipa Pešána vyplynulo uvolnění hráče ze slibu, který Michalu Birnerovi osobně dal na začátku jeho libereckého angažmá.

Do Čeljabinsku v květnu zamířil jiný liberecký útočník Michal Řepík. Ovšem na rozdíl od něj Birner již nemohl uplatnit výstupní klauzuli zakotvenou ve smlouvě a ruský celek tak musí Bílým Tygrům vyplatit odstupné. „Nejde o desítky milionů korun, ale pro klub je to zajímavá částka, v řádek jednotek milionů," dodal Pešán.

Birner odehrál za Bílé Tygry 64 zápasů, ve kterých si připsal 50 kanadských bodů.

„Nebudu zakrývat, že s Michalem jsme do nové sezóny už napevno počítali. Na druhou stranu ale jedním dechem dodávám, že v tuto chvíli plníme slib, který jsme Michalovi dali. Byli jsme domluvení, že pokud přijde pro něj i pro klub zajímavá nabídka ze zahraničí, nebudeme mu bránit v odchodu. A Bílí Tygři své sliby plní," potvrdil Pešán s tím, že do začátku Champions League i Extraligy půjdou s aktuálním kádrem.

Birner zvažoval svůj odchod z Liberce po světovém šampionátu, kdy dostal několik zahraničních nabídek nejen z KHL. Ovšem po rozhovorech s Pešánem se rozhodl nadále oblékat dres Bílých Tygrů. Situace se změnila až po rychlých jednáních s Čeljabinskem. „Cítím, že jsem libereckému klubu zavařil, ale všechno se stalo velice rychle a měl jsem jen pár hodin na rozmyšlenou. Musím poděkovat lidem z vedení, jak se ke mně zachovali. Všem libereckým fanouškům bych chtěl poděkovat za úžasnou podporu a omlouvám se jim, že mě v Tygřím dresu v nadcházející sezóně neuvidí," dodal Birner.