Před přechodem do akademických celků hráči projdou sportovními třídami. Jejich hlavními trenéry jsou v případě šesté a sedmé třídy Ctibor Jech a v případě osmé a deváté Vojtěch Fiala. Jak vypadá letní příprava dětí, ze kterých ještě nejsou profi hokejisté a liší se nějak od té sezonní? „Nemyslím, že by se příprava v létě nějak lišila. Záleží na tom, jak je trénink postavený a jakou atmosféru vytvoří trenéři. Jde o to, jestli je trénink striktní, nebo se naplánuje nějaká spontánní část, což je třeba hra. Pak je úplně jedno, jestli se cvičení odehrávají na ledě, v lese, nebo na fotbalovém hřišti. Je důležité, aby trénink běžel, měl hlavu a patu tak, aby byli kluci zapojení a nestáli bokem,“ komentoval Jech.

DŮLEŽITÉ JSOU I HRY

Přitom na správném zapojení hráčů do cvičení liberečtí trenéři dlouhodobě pracují. Vymýšlejí aktivity, u kterých děti tráví čas většinou jedna ku jedné – jeden časový úsek trénují a druhý odpočívají. „Zaměřujeme se na pohybové dovednosti: rychlost, dynamiku a kompenzační věci, které kluci trénují s kondičním koučem Tomášem Krámským.

Chceme, aby se naučili strečink a měli na programu různé varianty her. Hrajeme třeba házenou nebo fotbálek, ale upravené tak, aby byli hráči v tempu. Nehrají velký fotbal, místo toho jdou proti sobě třeba ve formátu 2 na 2. Hra má pak úplně jinou dynamiku. Víc děti vtáhne i zapojí,“ vysvětloval kouč šesté a sedmé třídy.

Na trénincích přitom trenéři sportovních tříd zavedli v celorepublikovém měřítku poměrně zajímavou věc. Každý trénink je veden v duchu soutěže a každé cvičení se počítá na body. Dvě party tak proti sobě bojují a nechávají na ledě i mimo něj všechno. Na konci může vítězná skupina za odměnu do kabiny, prohranou čeká malý trest.„Klademe důraz na všeobecný pohybový i sportovní rozvoj dětí. Střídáme trávníky, písek a využíváme i tělocvičnu se střelnicí. Chceme, aby byly tréninky pestré a každý den úplně jiné.

POTENCIONÁLNÍ PROBLÉM

Hodně se soustředíme na obratnost a celkovou dovednost hráčů. Snažíme se odstranit jejich nedostatky. Bohužel musíme učit i třeba kotouly a hvězdy, aby se děti nezranily,“ pokračoval kouč šestky a sedmičky a poukázal na potenciální problém moderní doby.

Děti nemají dostatek přirozeného pohybu a často nemají takovou obratnost, jaká by na ledě, vzhledem ke komplexnosti hry, byla potřeba. Pro malé děti tak liberecká organizace zapojuje do tréninku i judo, aby se hráči naučili, jak být zpevněný v soubojích a připravit své tělo na nárazy.

Během tréninků také sportovní třídy zapojují do programu i různé speciality. „Měli jsme například regulérní fotbalový trénink. Cvičení připomínaly dovednosti na ledě (kličky, cvičení jeden na jednoho), ale nešlo o atletický trénink, nýbrž vyloženě fotbalový,“ řekl Jech. „Kluky hodně baví také baseball,“ zakončil Jech.
Možná právě díky herní komplexnosti jsou hráči organizace tak dobře připraveni na mužský hokej. V poslední sezoně mládež Bílých Tygrů vyprodukovala tři hráče pro zámoří, své štěstí v Americe a Kanadě zkusí Jan Cikhart, Michal Teplý a nejvýše draftovaný Lukáš Pařík