Mezi libereckými Bílými Tygry je v kanadském bodování až na sedmém místě, přesto ho trenér Rostislav Čada využívá prakticky při každé důležité herní situaci a kouč národního týmu Vladimír Růžička s ním počítá při všech důležitých akcích. Slánský a kladenský odchovanec Jakub Valský (26) totiž vyčnívá hlavně jako elitní bránící útočník, z něhož ho udělal před třemi roky ještě v Kladně trenér Zdeněk Vojta. Valský tehdy zásadně řídil šokující vyřazení Pardubic z předkola play-off a tak zaujal, že ihned dostal zajímavé nabídky. Tou libereckou nepohrdl. Přestože vedení Rytířů nebylo šťastné, on se rozhodl udělat další krok v kariéře.

Teď má poměrně reálnou šanci probít se na mistrovství světa do Prahy. Jako střelec by ji měl sotva, přijede přece jako vždy spousta borců z NHL, ale jako bránící forvard ideální do všech oslabení „Valda" svou naději živí právem.

Bohužel, Jakub v sestavě Liberce od prosincového Channel One Cupu schází. „V posledním zápase s Ruskem jsem si vykloubil palec u ruky, měl jsem porušené pouzdro a poraněné vazy. Mám to už skoro čtyři týdny a minimálně týden to ještě mít budu," ukazuje na svou ortézu.

Liberec není v extraligové tabulce v nejkomfortnější pozici, vážně mu hrozí pád do skupiny o udržení a teoreticky ho nemusí minout ani baráž. I proto Valský dělá vše, co může, aby svůj návrat na led uspíšil. „Já si sehnal i nejlepšího českého odborníka na tyhle typy zranění, bohužel, tohle moc urychlit nejde," lituje.

O to víc, že se mu vše přihodilo ve chvíli, kdy šla jeho výkonnost nejvíc nahoru, dával góly v extralize, naplno se chytil v nároďáku. „Bohužel to přišlo vážně nevhod. Navíc v sezoně, kdy se zdálo, že mohu bojovat o mistrovství světa v Praze. Proto udělám maximum, abych se do týmu co nejdříve vrátil a abychom s Libercem ještě zabojovali o play-off. Jestli mám vůbec nějakou šanci v Praze hrát, to netuším, ale co budu moci udělat, to udělám," slibuje.

Valského jsme zpovídali v rámci vyhlášení Sportovce Slaného, kde předával se svou přítelkyní z Kladna, sportovní aerobičkou Simonou Nedvědovou, cenu nejlepším. „Simona dělala aerobik v Kladně u Jitky Literové, dokonce skončila čtvrtá v Miss aerobik na trénovala. Ale po mém odchodu do Liberce už to časově nezvládala, cestování by bylo moc, protože se stěhovala se mnou," vysvětlil, ale dodal, že Simonu přemluvil, aby zkusila kategorii Bikini Fitness Guide, což je nová trendová kategorie pro sportovně založené dívky. „Dokopal jsem jí do toho," směje se Jakub, který ve Slaném předával mimo jiné cenu i příteli z dětství, thajskému boxerovi Mario Jarkasovi. Koneckonců i hokejový reprezentant miluje posilovnu a jeho postava patřila v kladenské kabině vždycky k těm nejvyrýsovanějším.

Ve Slaném dělal Valský svoje první hokejové krůčky i kroky, vždyť zde hrál až do šesté třídy, tedy poměrně dlouho. Teprve pak se přesunul do sousedního Kladna, kde se dostal do všech mládežnických reprezentací, vybojoval mistrovské tituly v dorostu i juniorech a stal se nejlepším střelcem extraligy juniorů.

„Na Slaný nedám dopustit. Hrál jsem tu opravdu dlouho a vedl mě táta s panem Kazatelem (otec někdejší velké naděje kladenského hokeje Michala Kazatele). Ten mě asi naučil nejvíc. Bohužel jeho syn Michal hrával v Benátkách a kvůli zdravotním potížím musel skončit," vzpomněl si Valský na kamaráda z dětství.

Valský je dál v kontaktu s kamarády v kladenském týmu, který v této sezoně bojuje pouze v I. lize. Kontakt má třeba přes Benátky nad Jizerou, které jsou farmou jeho Liberce a už dvakrát v sezoně Kladeňákům vyprášily kožich naposledy na jeho ledě neuvěřitelných 6:0!

„V liberecké kabině jsem pořád braný za Kladeňáka, takže to nenechají být a pořád to žije. Hecujeme se pořád," směje se tradiční návštěvník kladenského zimáku. Jinak už ale zdomácněl v Liberci, kde hraje druhou sezonu. Byť přiznává, že po letech ve Slaném a Kladně vlastně poprvé opustil domov a snadné to nebylo. „Už se tam cítím skoro jako doma, i když úplně doma to není a že bych se tam chtěl usadit, to asi ne," říká a přiznává, že myslí i na zahraniční angažmá. Teď jako reprezentant docela reálně může pomýšlet i na bohatou ruskou KHL.

Jestli mám vůbec nějakou šanci v Praze hrát, to netuším, ale co budu moci udělat, to udělám. Jakub Valský, forvard Bílých Tygrů

„Lhal bych, kdybych řekl, že takové myšlenky někdy nemám. Pořád jsem v takové fázi, že chci jít nahoru," neskrývá své tužby, ovšem smlouvu má ještě na další sezonu pod Ještědem.

Na závěr ještě pohled do kabin. Jakub Valský zažil dva velké šéfy, dvě legendy českého hokeje. V Kladně měl kabinu a hřiště pod dohledem Pavel Patera, v Liberci Petr Nedvěd. První se přesunul do Olomouce, druhý skončil úplně.

Kdo vládne nyní? „V Kladně netuším, ale u nás v Liberci je kapitánem Honza Výtisk. Je zkušený, hraje dlouho extraligu a má respekt na ledě. Já sám se cítím v kabině také lépe, přece jen už jsem tam druhým rokem," říká a dodává jednu zajímavost o dalším libereckém reprezentantovi Tomáši Filippim. Původně se totiž slušně řečeno nemuseli. Nepadli si do oka. „Nemohli jsme najít řeč a řekl bych, že jak lidsky, tak herně. Teď je najednou všechno úplně jinak. Zjistili jsme, že ve dvou uděláme na ledě mnohem víc než každý sám. A rozumíme si i mimo led."

Do Kladna, jak už bylo řečeno, přijíždí Jakub Valský pořád. Vrací se i do kabiny. Třeba za masérem Láďou Malým nebo za kustodem Mírou Petrákem, který mu uměl báječně nabrousit brusle pro Valdu tak důležitou věc. „Tým Rytířů se hodně během sezony proměnil. Už jsou tam, kde je lidi chtěli mít, už dominují herně. Že prohráli vysoko s Benátkami je jedna věc, ale rozhoduje až závěr, play-off a případně baráž. Jsou schopní se do ní dostat," míní Jakub Valský.