Trenér hokejistů Liberce Filip Pešán věří, že postup do finále nebude pro jeho svěřence posledním úspěchem v zatím skvělé sezoně. Bílí Tygři suverénně vyhráli základní část extraligy, v play off ještě neprohráli a už se mohou chystat na finále, ve kterém budou poprvé v historii klubu usilovat o mistrovský titul. Největším úspěchem Severočechů jsou zatím dvě třetí místa z let 2005 a 2007.

„Před sezonou jsme měli dvoje ambice, chtěli jsme postoupit ze skupiny Ligy mistrů a postoupit do play off. Tohle je úžasná věc, ale samozřejmě během sezony jsme je začali trochu přehodnocovat a doufám, že jsme ještě neskončili," řekl Pešán po skončení semifinálové série proti Ml. Boleslavi, kterou Liberec vyhrál stejně jako čtvrtfinále proti Chomutovu 4:0 na duely.

Mezi nejlepšími čtyřmi týmy play off byli Bílí Tygři pošesté, poprvé ale prošli do finále. „Beru to jako dárek majiteli klubu, který do klubu investuje nemalé částky. Nejen finanční, ale i spoustu energie a lásky. Tohle je takové malé dík za to, co v Liberci pro hokej dělá," uvedl Pešán na adresu Petra Syrovátka.

Liberec se před sezonou rozhodl změnit v Česku tradiční model přípravy a hráči trénovali kratší časové úseky a intenzivněji. Také vyjeli dříve na led. „Myslím si, že naše cesta je správná. Není to ale jen o tom, že bychom v létě trénovali jinak než zbytek extraligy. Trénovali jsme jinak, to je pravda, ale držíme vysoké tréninkové nasazení celou sezonu. Nemáme výkyvy v kondici, a to je hlavní," řekl 38letý kouč.

Liberečtí se zatím bez problémů vyrovnávají s rolí favorita a potvrzují, že jsou psychicky silní. „Kluci jsou srovnaní celou sezonu. Neměli jsme speciální program, ale poctivě jsme se připravovali na každý trénink a zápas v celé sezoně. A pokračujeme v tom dále. Jsem rád, že to funguje," chválil si Pešán.

Liberec čeká stejně jako před semifinále dlouhá pauza, finále začne 14. dubna. Zatímco po čtvrtfinále by Bílí Tygři radši hráli hned, teď Pešán přestávku vítá. „Teď to bude výhoda. Jsme vyčerpaní po sérii, která nebyla lehká. Máme některé hráče zraněné, takže bude čas si odpočinout a zregenerovat. Doufám, že se vrátí do sestavy," uvedl Pešán směrem k Janu Výtiskovi nebo Michalu Birnerovi.

Ve finále se Liberec utká se Spartou nebo Plzní. „Nedokážu si tipnout, kdo vyhraje. Plzeň jsem bral jako outsidera, ale mile mě překvapila. Myslím si, že středeční zápas rozhodne celou sérii. Ten, kdo vyhraje, tomu věřím, že postoupí," dodal Pešán.

Ostatní by chtěli být v naší kůži, řekl Řepík po hladkém postupu

Na šestý pokus hokejisté Liberce zvládli postoupit do extraligového finále a budou usilovat o historický titul. Útočník Michal Řepík se na obdivuhodné sérii Bílých Tygrů, kteří v letošním play off vyhráli dvakrát 4:0 na zápasy, podílel pěti góly. Mezi střelce se zapsal i v úterý na ledě Mladé Boleslavi, kde Tygři po výhře 5:2 slavili postup do finále.

„Finále je něco, za čím jsme šli celou sezonu. A tím, jak jsme prošli celou základní část, jsme si zasloužili se do něj dostat. Sice to vypadá, že to bylo jednoznačné, ale vůbec to nebylo jednoduché. Boleslav hrála dobře. Teď si to pár dnů užijeme a nachystáme se na finále," řekl Řepík.

Stejně jako proti Chomutovu ve čtvrtfinále ukončil Liberec sérii hned na první pokus. „Říká se, že poslední krok je nejtěžší a tak to i bylo. Chtěli jsme to strašně moc urvat a dělali jsme ve třetí třetině trochu chyby z toho, že jsme moc chtěli. Jsem rád, že se to povedlo," oddechl si 27letý útočník.

Vítězové základní části opět potvrdili, že se jim daří hra v početních výhodách, ve kterých mají v play off úspěšnost 32,56 procenta. „Trénujeme to a snažíme se o tom mluvit. A taky si v přesilovkách vyhovíme. Jen doufám, že to bude pokračovat," uvedl Řepík, který v přesilovce ve 25. minutě vyrovnal na 1:1.

„Dostal jsem to krásně od Dominika Lakatoše přes brankoviště a jen jsem se to snažil dát k první tyčce. A brankáři to asi propadlo za beton. Byl to důležitý gól. Fanoušci domácí po prvním gólu hnali," řekl Řepík, jehož v závěru zápasu skutečně hodně nevybíravě fauloval Jiří Kučný.

„Trochu mě bolí krk, já jsem ho vůbec neviděl. Celou sérii se o těchhle zákrocích bavíme a myslím, že to nebyl vůbec dobrý zákrok," uvedl Řepík, který po utkání vyhledal pomoc masérů. „Snažili se mi to uvolnit," řekl. Do zápasu se ale ještě v závěru zapojil. „Nechtěl jsem sedět v kabině. Hlava mě nebolela."

Liberec bude mít stejně jako po čtvrtfinále dlouhou pauzu, finále začne až 14. dubna. „Zase máme devět dní. Na jednu stranu je dobře, že si odpočineme a kluci doléčí nějaká zranění, která máme. Na druhou nám možná zase bude chvíli trvat, než se do toho dostaneme. Už s tím ale máme zkušenosti. Dáme si nějaký den volna a pak začneme," řekl Řepík.

Ve finále se Bílí Tygři utkají se Spartou nebo s Plzní, jejichž série je nerozhodná 2:2. „Se Spartou jsme třikrát prohráli v základní části, ale play off je jiné. Teď jedeme na nějaké vlně, cítíme se dobře. Zápasy ve finále budou vyrovnané, bude to o gól o dva, žádné velké výsledky. My si vybírat nebudeme," uvedl Řepík, který se chystá na středeční zápas možných soupeřů osobně zajít. „Užiju si to jako divák. Sledovat to ale asi budeme všichni," řekl.

Liberec do finále postoupil po skvělé základní části, ve které vytvořil rekord v počtu bodů a září i v play off. Řepík se nebojí, že by jednoznačné výsledky mohly týmu uškodit. „Celou sezonu posloucháme, že nemáme žádné výkyvy… Ale ostatní týmy by určitě chtěly být v naší kůži, aby to tak procházely," podotkl Řepík.