Hokejisté Liberce mají výborně rozjetou sezonu a směřují minimálně k jednomu úspěšnému milníku. Zatímco loni byla sezona spíše rozpačitá, letos se Liberečtí mohou zaměřit na vyšší cíle, které mohou směřovat až k samotnému titulu. Hra týmu všechny baví, tým šlape jak švýcarské hodiny a navíc mají Tygři skvělé individuální hráče, kteří zapadají do koncepce týmu.

TÝM PROŠEL VÝRAZNOU OBMĚNOU

Liberečtí v loňské sezoně skončili ve čtvrtfinále a v konečném důsledku byl výkon z týmu rozpačitý. I proto přišly výrazné změny. Z týmu odešlo hned 11 hráčů. Snad jen Hradec Králové měl více odchodů, a to 13. Fanoušci věděli, že bude velmi těžké nahradit hvězdy, jako je Bakoš nebo Filippi, ale v týmu se našly hvězdy, které díry v týmu dokonale zaplnily. Radan Lenc je s 23 body (11+12) druhý v kanadském bodování, pouze o bod méně má další letní posila Libor Hudáček. Dosud je suverénním lídrem Marek Kvapil, který má 41 kanadských bodů (15+26) a vede celkové bodování extraligy. A nakonec ztráta Filippiho nebyla dlouhá, jelikož se v listopadu vrátil z KHL zpět do Liberce.

Pešán byl před startem nové sezony skromný a poukazoval na to, že jeho tým nemá velké ambice. „Nejsem schopný říct, jestli budeme hrát v první šestce, nebo ne. Samozřejmě bychom měli daleko větší klid na práci a mladí hráči by si daleko víc věřili. Na druhou stranu se zajíci sčítají po honu. Takže když mi řeknete, že budeme hrát celý rok na hraně play off a pak uděláme finále, tak to beru,“ řekl před sezonou liberecký trenér.

 TYGŘI MEZI KANDIDÁTY NA TITUL

Už před sezonou byl Liberec pasován na roli jednoho z favoritů. A tato role nevzešla jen tak z ničeho. V posledních třech sezonách došli Bílí Tygři dvakrát do finále, jednou získali titul a naposledy se dostali mezi osmičku nejlepších. Jejich výkony jsou relativně konzistentní a snaží se vychovávat mladé hráče. Petr Syrovátko, který stojí v čele libereckých hokejistů, si je vědom určitého tlaku, který je spjat s tím, že je Liberec favoritem na titul. „Takové prognózy se objevovaly už na začátku sezóny. Sledujeme média, takže jsme si to mohli přečíst.

Myslím si, že většina ze čtrnácti klubů přemýšlí před každým ročníkem, jak složit tým, aby dosáhl toho nejlepšího výsledku. Sny o finále jsem měl skoro každý rok, ať už to byla léta s Petrem Nedvědem, před ním nebo po něm. Dnes už to ovšem nefunguje tak, aby někdo řekl, že takový je plán a teď to musí vyjít,“ řekl Syrovátko.

NEGATIVUM VENKOVNÍ ZÁPASY

Pokud se ale člověk podívá na statistiky, zjistí, že v jedné z nich Liberečtí velmi zaostávají, a nutno dodat, že je to velmi podstatná záležitost. Jsou to venkovní zápasy, v níž nasbírali Liberečtí dosavadně jen 20 bodů z 15 utkání. To je řadí na osmou příčku, což nevypadá hrůzostrašně, ale od jedenáctého Mountfieldu jej dělí pouze pět bodů. Takže především na tom chtějí Liberečtí v nové sezoně zapracovat. Syrovátko poukazuje na změnu přístupu, kterou musí hráči podstoupit v druhé polovině sezony.

„Čeká nás ve druhé části sezony hodně práce, abychom to zlepšili, protože i Tomáš Filippi s Michalem Birnerem jsou hráči, kteří do těchto válek patří. Představovali jsme si od naší hry poctivost, která se musí stát automatickou. Aby to nebylo tak, že si řekneme, že máme pěkné domácí prostředí, a všichni nám zatleskají,“ řekl Syrovátko.

VELKÝ PODÍL MAJÍ TAKÉ FANOUŠCI

Na dosavadním úspěchu se podílí také fanoušci Liberce. Ti už před sezonou ukázali, že letos svému týmu hodně věří, a prodalo se více než 2000 sezonních permanentek. Letos si na stadiony nachází cestu průměrně 6113 diváků, a to je čtvrté nejlepší místo v extralize. „ Během předsezonního období jsme měli velmi vyvedenou kampaň, která byla vtipná a na kterou máme velmi dobré ohlasy. Není to vše jenom o sportovním výkonu, ale také o další činnosti, třeba právě o té marketingové, která mu dodá na důležitosti,“ vracel se zpětně k divákům šéf Tygrů Syrovátko.

TEĎ SE UKÁŽE, ZDA BUDE SEZONA ÚSPĚŠNÁ

Do konce základní části zbývá ještě dost zápasů a stát se může cokoliv. Každý tým si projde během sezony určitou krizí. Liberec ji zatím neměl a zdárně se jí vyhýbá. Podstatou úspěchu je to, že tým šlape pod vedením Filipa Pešána, díky skvělému výkonu brankáře Marka Willa a také ofenzivnímu tažení Marka Kvapila. Tým drží při sobě ve všech směrech. V kádru nejsou rozpory, a to pro úspěch, po kterém Tygři dychtí, je to nejdůležitější.