Hodně rušno bylo včera, a bude i v dalších dnech, na ledě liberecké Svijanské arény. V trénincích se tu budou dva týdny střídat domácí Bílí Tygři Liberec a nové mužstvo KHL, HC Lev Praha.Úvod včera patřil pražskému týmu, který vede trenérské duo Josef Jandač Jiří Kalous, tedy muži, kteří stáli v minulosti na střídačce Bílých Tygrů. Lev Praha přivezl do Liberce 25 hráčů z pěti zemí včetně čtyř mistrů světa (Mojžíš, Němec, Klepiš, Novotný) a bude v Liberci na soustředění do 3. března.

„Podmínky máme v Liberci velmi dobré, jen rolbaři by se měli naučit rychleji opravovat plexisklo," prohlásil s úsměvem Jandač.

Narážel na kuriózní příhodu z prvního nedělního treninku Lva, jehož urostlý obránce hned první střelou roztříštil plexisklo za brankou a pak se muselo čekat na jeho výměnu.

Nový trenér Bílých Tygrů Marian Jelínek má momentálně k dispozici 27 hokejistů, kteří se po nemilované suché přípravě včera konečně dočkali výjezdu na ledovou plochu.

„Kondiční část splnila svůj účel, což dokazují výsledky testů před a po suché fázi letní přípravy," ubezpečil Jelínek novináře, že jeho metody ponesou ovoce.

Shodou okolností oba týmy usilují o útočníka Petra Nedvěda, jenž se stále nerozhodl, za který klub bude v příští sezoně hrát.

Táhnoucí se jednání s ruským účastníkem KHL Omskem nechávají stále ve hře hlavně Liberec, kde zkušený forvard strávil poslední čtyři sezony. Podle všeho ale stále existuje i možnost, že by nakonec zakotvil v kádru pražského Lva.

„Ohledně Nedvěda není nic nového. Pravda je, že Petr za to nemůže. Není to jeho chyba. Včera jsme si spolu dali kafe a balon je na straně Rusů. Sám jsem teď v poslední době poznal, jak to v Rusku chodí," řekl novinářům nový liberecký kouč Marian Jelínek, o něhož měl Omsk rovněž zájem.

Jednání však prý měla narazit na překážku v podobě Libercem požadované výše odstupného.

„Změnilo se tam úplně vedení a dochází tam k takovým kotrmelcům, že tam přiletěl teď ten Fin (Petri Matikainen) a vzápětí zase odletěl, co mi volali včera," připomněl Jelínek veletoče v Omsku, kde v minulosti prožil přinejmenším kuriózní momenty i Jaromír Jágr.

„Oni třeba řeknou ve středu a ona je to středa za měsíc," podotkl ironicky Jelínek.

Nedvědovu situaci ale chápe, i s ohledem na to, že složení kádru bude záviset právě na osobě trenéra, jenž Avangard skutečně povede.

„Není to žádná Petrova vypočítavost, že on o něčem spekuluje nebo licituje o peníze. Jasně řekl, že pokud by zůstal v Čechách, hrál by v Liberci. Momentálně čeká na vyjádření některých klubů z KHL," prohlásil Jelínek.

Sám se tím teď nechce zbytečně zatěžovat. „Buď se tu jednoho dne objeví, nebo se dozvíme, že jde do Omsku. S Petrem jsme domluvení, on by teď na led stejně ještě nechodil. Nás to netíží, připravujeme se bez něj. Stejně neovlivníme, zda tu bude hrát, nebo ne. Na led chce jít někdy kolem poloviny srpna, do té doby snad bude jasno," doplnil Jelínek.

Celý vývoj nejspíš sleduje i vedení Lva. Čtyřicetiletý Nedvěd dal sice již dříve najevo, že by v Praze hrál rád, ale ještě před pár dny se zdálo, že se vedení klubu nehodí především kvůli svému věku do koncepce. „Nevím, jestli ta jednání probíhají, nebo ne, ale v kontaktu jsme," přiznal novinářům trenér Lva Josef Jandač.

Přiznal, že společně s asistentem Jiřím Kalousem, který měl Nedvěda denně na očích při společném působení v Liberci, měl o hráče zájem, ale nabídce Omsku nemohli konkurovat. Nyní je situace o něco složitější.

„To proto, že jsme počítali s tím, že Petr nebude, a tudíž jsme mužstvo tak i doplňovali," zdůvodnil Jandač.