1. HC Oceláři Třinec. Slabina se hledá těžko, na extraligu dopadla ocelová pěst. Hurá styl jenom dopředu, kdy tým pomáhá gólmanovi leda tím, že mu drží pěsti, je ten tam. Už vloni hrál dozadu slušně. V současné sezoně se klidně může chlubit možná nejsilnější defenzivou ligy. V ní se jako drahokam ve strusce vyjímá Lukáš Krajíček, loňský účastník finále Stanley Cupu.

2. Bílí Tygři Liberec. A pak že je Petr Nedvěd kmet. Dokáže se držet ve špičce i v devětatřiceti, nasbíral víc bodů než Výborný s Tonem dohromady. Je i zážitek ho pozorovat, jak při rozbruslení před zápasem zůstává na ledě poslední, dráždí fanoušky soupeře a celé divadlo si náramně užívá.

3. HC Vítkovice Steel. Sledovat Vítkovice, to je jako sedět u filmu s Brucem Willisem. Mladíci Pohl, Vrána a Káňa obstarají akční rychlou podívanou, Ujčík drzé nápady a Malík sílu. Možná tu je jen jeden rozdíl. Bruce Willis vždycky vyhraje…

4. PSG Zlín. Útočník Petr Leška, ředitel zlínských hokejových operací, úřadoval ze své kanceláře za brankou opět naplno. Prachbídný vstup do sezony je jen nepříjemnou vzpomínkou. Leškův věrný druh Balaštík čekal prvních devět zápasů na gól, ale potom rozjel rychlopalbu a zastavil se na čísle 22. Zlín už nejsou jenom oni dva a bek Hamrlík. Druhý útok Důras, Sýkora, Rachůnek dohromady nastřádal 88 bodů.

5. HC Eaton Pardubice. Chvílemi to vypadalo, že by vedení mělo najmout exorcistu. Venku Eaton řádil, ale jakmile měl nastoupit doma, byla to katastrofa. Jako by tam působily temné síly. Nakonec to šlo i bez odborníka, prokletí je pryč. Jandačova parta nemusí být v play–off bez šance.

6. HC Mountfield. Působí nenápadně. Klidně se Budějovickým pro minulost kouče Výborného a pěti jeho svěřenců vysmívejte, že jsou „malá Sparta“, ale pusťte na chvilku z uzdy Gulaše a zatočí s vámi. Otázkou je, zda na něm není Mountfield až moc závislý. Hvězdičkou soutěže se stal brankář Kovář. Nastoupil do všech zápasů základní části.

7. HC Slavia Praha. Pomalu to vypadá, že i kdyby klub dával každému svému příznivci cihlu zlata, stejně by O2 arénu nezaplnil. Ale jinak Růžičkovu výběru všechna čest. Horda talentovaných mladíků podpořená zkušenými obránci Kadlecem, Kolaříkem a Vašíčkem se skvěle vypořádala s odchodem hvězdného Červenky.

8. HC Benzina Litvínov. Jeden z nejlepších českých centrů všech dob, Robert Reichel, se ihned po ukončení kariéry postavil na střídačku. Jenže jak rychle se v roli kouče objevil, tak zase zmizel. Litvínov pod jeho vedením postupně mířil do play–out. Pod dohledem nástupce Vladimíra Kýhose se naplno rozzářila hvězda Martina Volkeho, gólmana, jenž by se mohl stát zakládajícím členem hokejové obdoby basketbalových čarodějů Harlem Globetrotters.

9. HC Plzeň 1929. „Kde je Duda, končí nuda“. Tak by klidně mohl znít jeden z motivačních citátů trenéra Mariana Jelínka po základní části. Ano, Straka je možná nejšikovnějším hráčem extraligy, jistě, Vlasák vyhrál bodování. Jenže stíhací jízdu za play–off nastartoval po bodových odečtech v první řadě známý hokejový rebel. Indiáni upoutali také slušnou rotací gólmanů. Vyzkoušeli jich šest. Nakonec se chytil až Luboš Horčička ze Znojma.

10. HC Energie Karlovy Vary. Už to skoro vypadalo, že z hokejové mapy zmizí po Vsetínu další mistr. Město Karlovy Vary plánovalo zkrouhnout klubu finanční podporu a majitel klubu Karel Holoubek plánoval odlet Energie do přívětivějších krajin. Nedlouho před koncem základní části se situace změnila. Hokej v KV aréně zůstane. Aby ne, lepší, než aby si ji jednou za týden pronajímali trhovci.

11. HC Kometa Brno. Začátkem prosince by příznivci Komety své miláčky nejradši viděli na hradě Špilberk, kterak vyhlašují Brněnské hokejové království. Obsazení mohlo vypadat následovně: král – trenér Jeřábek; ministr obrany – bek Stehlík; ministr školství – matador Dopita; ministr zahraničí – srdcař Hubáček. Po základní části by však hluční fans své hvězdy s chutí vsadili do šatlavy. Je skutečně s podivem, jak rychle se dokázala Kometa propadnout ze společnosti šlechty až kamsi k bráně pekla.

12. HC Sparta Praha. Všechno špatně! Bývalý holešovický útočník Tomáš Kůrka po přestupu do Pardubic trefně poznamenal: „I z Crosbyho bychom asi udělali bitkaře Worrella.“ Sparta vůbec nefungovala. Z týmu výjimečných se stal největší propadák sezony. Hlaváč, Hlinka, Kůrka, Ručinský, Vykoukal, Smoleňák – ti všichni skončili svoje angažmá předčasně. Místo nich Sparta vsadila na neznámé mladíky Husáka, Zacpálka, Pacovského, Kafku, Žálčika…

13. HC Vagnerplast Kladno. U Kladna se prognózy vyplnily. Od totálního úpadku může klub skutečně zachránit snad jen „strýček Jaromír“ a jeho nadpozemské schopnosti. Jen aby nemusel tým tahat z prvoligové šlamastyky.

14. BK Mladá Boleslav. Boleslav zasáhly bodové odpočty nejvíc. Dvaadvacet záporných bodů tým zadusilo jako obří anakonda. Miloš Holaň má k dispozici mužstvo se schopnostmi hrát kolem 8. místa. Povede se mu ve svých svěřencích „probudit zvíře“ alespoň v play–out?