Po veleúspěšné čtyřleté éře Filipa Pešána přebírá hokejové vicemistry z Liberce Patrik Augusta. Syn slavného otce bude chtít pokračovat v tygří cestě, kterou v klubu od Ještědu nastolil právě Pešán.

„Cítím obrovskou zodpovědnost. Jsem rád, že jsem tu šanci dostal a vážím si jí. Bílí Tygři Liberec je neskutečná organizace, která má danou cestu a budu dělat maximum, abychom na té cestě byli stále úspěšní,“ vykládal nový šéf liberecké střídačky novinářům na prvním srazu před novou sezonu.

Augusta má na co navazovat. Tygři pod Pešánem byli třikrát ve finále extraligy a vybojovali i historický titul. „Je to závazek, ale těším se na tu práci,“ svěřil se Augusta, loňský asistent Pešána. Společně v poslední sezoně dovedli tým až do finále.

Liberec má za sebou skvělou sezonu. Bude pro vás těžké na to navázat, co?

Každá další sezona po úspěšné sezoně je těžká. Nejen pro trenéra, ale i pro hráče. Budeme pracovat a snažit se na to navázat.

Jako hlavní kouč jste působil v Mladé Boleslavi. V čem to teď pro vás bude jiné?

V Liberci jsem strávil rok jako asistent a znám tygří cestu. Znám charakter hráčů a hráči znají mě. Nebudeme nic moc měnit. Budeme pracovat den po dni a uvidíme, kam nás to dostane.

Jak vypadá vaše spolupráce se sportovním ředitelem Filipem Pešánem?

Personální záležitosti má pod palcem Filip, on má poslední slovo. Komunikujeme spolu každý den. Volám si s ním možná častěji než s manželkou (smích). Mluvíme o hráčích, skladbě týmu. Oba máme stejné názory a budu chtít pokračovat v té jeho práci, kterou tady nastolil.

Povýšil jste z asistenta trenéra. Co je pro vás ta vůbec nejzásadnější změna?

Změnilo se to, že ohledně sportovních věcí, tréninků a zápasů budu mít poslední slovo smích (úsměv). Způsob práce bude zachován. Mám kolem sebe skvělý realizační tým a jádro mužstvo má úžasný charakter.

Připravoval jste se na tuhle pozici už během loňské sezony po boku Filipa Pešána?

Věděl jsem to, až když se to rozhodlo. Nějaké diskuze proběhly, ale dokud to není rozhodnuté, tak nikdy nevíte. Filip Pešán by chtěl trénovat, ale dostal nabídku, kterou se rozhodl využít. Každý se chce posouvat ve své kariéře, takže i já se chci posouvat co nejvýš.

Loňský úspěšný tým opustili klíčoví hráči Martin Ševc a hlavně brankář Roman Will. Co říkáte na změny v kádru?

To poznáme až během sezony. Vybíráme si hráče tak, abychom byli spokojení s doplněním. Doufáme, že Justin Peters bude skvělá náhrada za Romana Willa. I když Roman tady měl výsadní postavení a odváděl skvělé výkony. Snažíme se ty odchody zacelit a věřím, že budeme mít velice dobré mužstvo.

Do týmu přišli útočníci Rostislav Marosz a Michal Bulíř. Co si od nich libujete?

Od těchto dvou si samozřejmě slibujeme produktivitu. Jsme rádi, že je máme. Jsou to velice dobří útočníci, kteří nám pomohou zvýšit produktivitu.

Počítáte s loňskými tahouny Markem Kvapilem a Liborem Hudáčkem?

Libor Hudáček nedávno dohrál šampionát a Marek Kvapil se stejně jako loni připravuje individuálně. Tohle jsou personální otázky spíš na Filipa Pešána.

Změní se ještě kádr?

Z devadesáti, pětadevadesáti procent je tým uzavřený. Ale hokejové mužstvo je živý organizmus a tak jak rychle se věci mění na ledě, tak se mohou měnit mimo led. Ke změnám dochází každí rok i během sezony. Něco je v plánu, neustále to řešíme s Filipem Pešánem. Mužstvo není prakticky nikdy uzavřené.

Váš otec byl velmi úspěšný hokejista a trenér. Co jste si od něj vzal?

Bral jsem si od něj celý život. Pro mě to byl obrovský mentor a skvělý táta. Mrzí mě, že tady už není, kolikrát bych ho rád požádal o pomoc. Chci být jako on, poctivý a pracovat každý den.