Tenhle sedmadvacetiletý hokejista měří 203 centimetrů a v Liberci by měl tvrdit muziku. „Očekávám od něj fyzickou hru, podporu útoku a také to, že dokáže zjednat respekt před naší brankou,“ má jasno sportovní ředitel klubu a trenér v jedné osobě Filip Pešán.

Nejvyšší hráč celé extraligy s touhle rolí nemá žádný problém. „Jsem defenzivním bekem, rád hraju do těla. Mým úkolem je, aby to žádný z útočníků soupeře neměl kolem naší branky snadné,“ potvrzuje kanadský habán. „Se svými parametry musím být schopný se postavit za tým. Za těch více než 400 zápasů v Americe samozřejmě došlo k nějakým situacím, které si žádaly, abych shodil rukavice. Ale nejsem žádný rváč. Nechci být jenom obrem, který se má rvát před vlastní brankou, i když přiznávám, že je to základ mé práce. V dnešním hokeji musí i obránci podporovat ofenzivu, takže se snažím pomáhat zakládat útoky, střílet od modré…“

Doherty si zahrál za kanadskou reprezentaci do 18 let na mistrovství světa 2009 ve Spojených státech amerických a i díky tomu byl následně v draftu vybrán ve druhém kole organizací San Jose Sharks. Do NHL se ale neprosadil. Liberecké angažmá je pro něj první mimo americký kontinent.
„Když jsem nad tím poprvé uvažoval, byl jsem trochu nervózní. Ale doslechl jsem se, že tu jsou také další Kanaďani. Když jsem pak mluvil s trenérem, mluvil skvěle anglicky, stejně jako všichni ostatní, s nimiž jsem se dostal do kontaktu. Hrozně mi to usnadnilo rozhodování,“ líčí Doherty, který naposledy působil v nižší zámořské ECHL v celku Atlanta Gladiators.

V rozhodování mu pomohl i rozhovor s krajanem Tylerem Redenbachem, který obléká liberecký dres. „Popovídali jsme si spolu a o Liberci mluvil jenom v dobrém. Ujistil mě, že jde o správný krok,“ prozrazuje v rozhovoru na klubovém webu Tygrů.

„Považuji to za skvělou příležitost a jsem rád, že o mě tak kvalitní organizace projevila zájem. Je to skvělé rozhodnutí,“ pochvaluje si. „Mám informace, že se tu hraje velmi kvalitní hokej. Ale kromě toho přímo o nějakých specifikách české ligy nevím. Už jsem v Americe hrál proti českým hráčům, stejně jako proti mnoha Evropanům, takže věřím, že se s tím popasuju. Už se na to těším.“