Zatímco začátkem listopadu ukončil hokejový útočník Petr Nedvěd, kapitán Bílých Tygrů Liberec, patnáctileté čekání na start v národním týmu, tentokrát se na srazu reprezentace před Švédskými hrami objevil po třech měsících.

Věří, že listopadové zkušenosti zúročí a donutí reprezentačního kouče Aloise Hadamczika přinejmenším zvažovat jeho nominaci na světový šampionát, který se odehraje v květnu ve Finsku a Švédsku.

„Je to pro mě pořád obrovská výzva a motivace. Jsem moc rád, že šéfové národního týmu na mě myslí a tu pozvánku jsem zase dostal,“ řekl Nedvěd novinářům.

Reprezentační přestávky jinak nemívá moc rád, neboť vypadne ze zápasového rytmu. „Takže účast tady je pro mě plus i v tomto ohledu,“ doplnil s nadsázkou Nedvěd, který s 56 (22+34) body ze 44 duelů vede v současnosti kanadské bodování extraligy.

Listopadová zkušenost pro něho byla důležitá.

„Co si budeme povídat, tam to byl takový krok do neznáma a hodně otazníků skoro u všeho,“ připomněl Nedvěd, který tehdy bral účast na turnaji Karjala hlavně jako zkoušku, zda na této úrovni může ještě vůbec hrát a jestli na to má. „Něco to samozřejmě napovědělo, ale uvidíme, jak se bude dařit týmu i mně osobně teď ve Švédsku,“ vyhlížel Nedvěd třetí díl série Euro Hockey Tour.

Nyní však již odcestoval na sever Evropy s vědomím, na jaké úrovni se tyto zápasy odehrávají. „Bylo pro mě příjemným překvapením, že s těmi hráči dokážu bruslit a stačím jim. Tím jsem si nebyl jistý, protože jsem věděl, že to nasazení a rychlost, to je všechno o úroveň výš,“ přiznal. „Jinak je to celkově podobné, jen je trochu jiné složení toho týmu a teď jsme ve Švédsku,“ dodal s úsměvem Nedvěd.

Na Karjale vstřelil tři ze šesti branek českého týmu, nemyslí si však, že by na něho měli spoluhráči a trenéři díky tomu nějak zvlášť spoléhat. „Je tu spousta vynikajících hráčů, kteří umějí dávat góly a budou je dávat. Já se o to pokusím taky, třeba to vyjde i tentokrát,“ přál si Nedvěd.

Věří ovšem, že by se mohla znovu ujmout rychlá střela zápěstím do horního prostoru branky, kterou je pověstný. „Věděl jsem, že tu střelu pořád mám, ale také je potřeba se k ní dostat. Budu se jí snažit znovu uplatnit. Vše se ale musí odehrát o něco rychleji (než v extralize). Používám ji hodně a rád, ale to neznamená, že ty góly tam budou padat.“

Mezitím stihl oslavit čtyřicetiny, ale také marodil se zlomeninou čelisti. Oproti předpovědím se však velice rychle do sestavy libereckých Bílých Tygrů vrátil.

„Už se zase cítím dobře, splnilo to účel, že jsem to malinko risknul. Když jsem si to tehdy spočítal, trvalo by šest až sedm týdnů, než bych se dostal zase do formy,“ připomněl Nedvěd. „Během toho období to nebylo úplně ono a necítil jsem se úplně dobře, bylo to i bolestivé, ale bylo důležité, že jsem z toho hokejového tempa nevypadl.“

Ohledně možné účasti na mistrovství světa je nadále opatrný. Především je prý rád za každý zápas, který si může za národní mužstvo zahrát.

„Pro mě se nic nemění, reprezentovat je pořád obrovská výzva a čest. O šampionátu ale asi teď nemá moc cenu se bavit. Bude tam hodně okolností kolik hráčů bude moct přijet z NHL, jak budeme hrát v lize s Libercem a další věci. Samozřejmě se ale budu snažit podat co nejlepší výkony, abych si o to místo řekl. Pak uvidíme, jak to dopadne,“ prohlásil Nedvěd.

Dnes nastoupí v sestavě ČR v utkání proti domácím Švédům (19.00, ČT4).

S využitím čtk