Na tu následující se připravoval částečně individuálně, částečně pod „dohledem“ trenérské dvojice Kalous – Pešán. Svoji dosavadní přípravu na novou sezónu hodnotil Petr Nedvěd pro klubové webové stránky.

Letní příprava skončila, v pondělí už začnou tréninky na ledě. Vy jste trénoval převážně individuálně, ale objevoval jste se i na společných trénincích. Jak hodnotíte svoji přípravu, která se odbývala mnohem dříve, než jste býval dlouhá léta zvyklý?
Je pochopitelné, že jsem musel letní přípravu přeorganizovat, vzhledem k tomu, že sezona tady v Česku začíná o měsíc dříve. Bohužel to nebyl problém, protože sezona nám skončila velmi brzy. Čas na odpočinek a regeneraci jsem tedy měl, takže fakt nebyl problém začít s přípravou dříve.

Kdo vám dělal plán přípravy? Konzultoval jste ho s trenérem Kalousem, nebo máte svého kondičního trenéra a spoléháte jen na něj?
Již dlouhá léta mám svého kondičního trenéra, který mi dělá plán přípravy. Je myslím kvalitní, pestrá, vyhovuje mi. Pochopitelně jsem ale vše konzultoval s trenérem Kalousem. Navíc jsem do Liberce jezdil na některé tréninky, hlavně na ty cyklistické, nebo když jsme běhali. Bylo to proto, abych byl s týmem a také mohl porovnat svoji připravenost s kluky. Ale nebylo to denně, toho cestování bude v sezóně dost. A já bydlím a žiji trvale v Praze.

Zmiňoval jste cyklistické tréninky. Terény v okolí Liberce důvěrně znáte, jaký jste cyklista?
Určitě lepší než běžec, stejně jako většina hokejistů. Na rozdíl od fotbalistů méně běháme, je to i tím, že máme „navrch“ 15, 20 nebo někdy i více kilogramů. Takže já si určitě raději sednu na kolo, než abych běhal.

Jaké máte kolo?
Trekingové. Nemám silniční, jezdíval jsem hodně na Šámalku a okolí, takže tam bych silniční ani nemohl mít, tam se nehodí.

Teď odbočíme od přípravy… Na webu Bílých Tygrů jste v anketě fanoušků k osobě nového kapitána získal nejvíce hlasů. Sledoval jste to, víte o tom?
Ne, přiznávám se, nesledoval jsem to, takže nic nevím. Ale určitě se na to podívám.

Jak se vůbec takový kapitán týmu volí, nebo určuje? Rozhodne trenér, starší hráči…?
Jsou určití trenéři, kteří si kapitána vyberou, jsou jiní, kteří to naopak nechají na mančaftu, aby si vybral kapitána sám. Prostě je to různé.

A kdybyste to „céčko“ nakonec na dresu měl mít, jak se k tomu postavíte? Chcete, nechcete? Vy podle všeho nemáte problém diskutovat s rozhodčími, bojovat za tým i na téhle frontě…
Tak v týmu jsou určitě i další hráči, kteří by tu roli zvládli, v této chvíli tohle není podstatné. Nebránil bych se, problém promluvit s rozhodčím určitě nemám. Ale uvidíme, jak se vyvine příprava, než začne sezona, tak si sedneme a tohle vyřešíme.

Ještě se vraťme k přípravě. Jak jste spokojen? Zvládl jste objemy? Byly nějaké individuální problémy?
Jsem spokojený. Příprava proběhla bez zranění, což je velice důležité. Jak se vyskytne zranění, tak se příprava nabourá, nezřídka zdrží, je kratší, chudší a to se projeví. Já jsem dosud vše zvládl bez problémů. Jenom jsem si pochroumal při tenise kotník a tak jsem si nemohl s klukama zahrát fotbal na fotbalovém turnaji Thermica Cup v Českém Dubu na konci června. Nebylo to ale nic vážného. Takže já přípravu hodnotím jako dobrou, jsem spokojený a cítím se dobře.

Na led jdete 20. července, nyní má tým dovolenou. Každý se ale nějak individuálně udržoval, jak jste to naplánoval vy?
Chtěl jsem do této doby vložit zhruba čtyři až pět dní nějakého odpočinku, krátké dovolené. Ale jinak jsem pokračoval ve své přípravě, protože jsem začal o trochu později, než kluci z týmu. Takže budu pokračovat až do 20. července a pak začnu s klukama na ledě.

To znamená plynulý přechod ze sucha na led…
Já jsem na to zvyklý už velmi dlouho, prakticky od osmnácti let. Prostě po sezoně si raději vezmu delší pauzu, odpočinu si, potom jdu z letní přípravy rovnou na led, nebo jen s minimální dovolenou, s minimálním odpočinkem.

Poslední otázka, jaké máte osobní přání do nadcházející sezony?
Pro sebe i pro celý mančaft si přeji, aby sezona byla úspěšná, pokud možno bez zranění. Hokejově se dostat do play off, tam pak sezona začíná od nuly, to je známá věc. A v play off se poprat o co nejlepší výsledek. Pochopitelně, že body v celé sezóně jsou důležité, bez nich by se nedalo do toho play off postoupit, ale chceme určitě hrát i líbivý hokej a potěšit naše věrné fanoušky. Těm bych chtěl popřát krásné léto a požádat je, aby nám zůstali věrní i v další sezóně.

(jb)