Hokejisté Bílých Tygrů Liberec mají za sebou veleúspěšnou a rekordní základní část extraligy. V ní obsadili 1. místo, vyhráli 41 zápasů a získali 118 bodů, což jsou historické rekordy, jaké se dosud nepodařily žádnému mužstvu za celou dobu organizovaného hokeje v Československu a České republice.

Po oslavách mají Bílí Tygři nyní od soboty do pondělí volno a v úterý 8. března vypukne týdenní příprava na čtvrtfinále play off. To Liberečtí zahájí domácími zápasy ve středu 16. a ve čtvrtek 17. března proti postupujícímu týmu z předkola, který zatím není znám.

Páteční zápas provázela slavnostní atmosféra

V posledním kole základní části Bílí Tygři v pátek porazili Karlovy Vary 6:2 a celý zápas provázela slavnostní atmosféra, kterou již před utkáním navodilo převzetí Prezidentského poháru pro vítěze základní části.

Přes sedm tisíc diváků přišlo do Home Credit Areny nejen na hokej, ale také kvůli oslavě skvělého úspěchu. Pořadatelé před zápasem rozvinuli na ledě červený koberec, přinesli blyštivou trofej a za aplausu vyprodaných tribun pozvali celý tým Liberce na hrací plochu.

Liberec už třímá slavnou trofej

Pak na led vstoupili i bývalí hráči, kteří v letech 2006 a 2007 dvakrát vyhráli s Libercem základní část extraligy (tehdy se ještě pohár neuděloval). Aplausu si tak užili Jiří Moravec, Jan Plodek, Jan Víšek, Patrik Rozsíval, Pavel Falta, Boris Žabka, Václav Kočí, Jiří Hanzlík, Ľubomír Vaic, Valdemar Jiruš, Václav Pletka, Milan Hnilička, Stanislav Procházka. Přišel i bývalý úspěšný kouč Tygrů Josef Paleček. Potlesk patřil i současným dvěma hráčům, kteří v oněch dvou sezonách už za Bílé Tygry nastupovali - Lukáši Dernerovi a Petru Vampolovi, stejně jako tehdejšímu i současnému asistentu trenéra Vladimíru Čermákovi.

Šéf hokejového svazu Tomáš Král předal Prezidentský pohár do rukou libereckého vedení, konkrétně prezidentovi klubu Petru Syrovátkovi a generálnímu manažerovi Ctiboru Jechovi. „Máte úžasnou sezonu, překonali jste všechny extraligové rekordy. Přeju vám, aby vám to hrálo dál, sešli jsme se tady i po vítězném finále a mohli vám předat i ten další pohár," řekl Král a následoval obrovský aplaus publika.

Spolu s trofejí dostal Liberec i šek na 1 milion korun, který půjde na podporu pro místní mládež. Domácí šéf Syrovátko zvedl pohár a zapumpoval s ním nad hlavou před nadšeným publikem. „Libe, Libe, Liberec!" neslo se z hrdel tisíců fanoušků, kteří byli svědky jednoho z největších okamžiků v historii libereckého hokeje.
Celý tým se pak vyfotil s pohárem u cedule s nápisem Vítěz Prezidentského poháru 2015/16. Ani fanoušci nepřišli zkrátka, ti se mohli se vzácnou trofejí zvěčnit o obou pauzách.

I česká hymna byla tentokrát slavnostnější než jindy. Zazpíval ji totiž operní pěvec Luděk Vele, velký fanoušek hokejového Liberce. A úvodní buly vhodil symbolicky David Nejedlo, ředitel liberecké zoo, kde se před nedávnem narodili malí bílí tygři. Vzácné šelmy, podle kterých se hokejový klub kdysi pojmenoval.

Samotný zápas prvního celku tabulky s posledním se pak nesl tak trochu v exhibičním duchu. Zajímavé kromě výhry 6:2 na něm bylo, že pět ze šesti libereckých gólů vstřelili obránci, což je poněkud kuriózní věc: dvakrát se trefili Lukáš Derner a Radim Šimek, jednou Tomáš Mojžíš a čest útočníků zachraňoval Martin Bakoš.
Trenér Liberce Filip Pešán na tiskové konferenci po zápase hodnotil: "Myslím, že jsme odehráli slušné utkání. Poslední dobou odvádí velmi dobrý výkon obránci. Těší mě, že podporují útok a jsou aktivní. Hráče jako kupříkladu Lukáš Derner, kteří hrají životní sezónu, je krásné sledovat. Jsme rádi, že jsme základní část zakončili výhrou před domácím publikem."

Karlovarský kouč Karel Mlejnek dodal: "Nejdříve bych chtěl osobně pogratulovat trenéru Filipu Pešánovi a celé organizaci Bílých Tygrů k dosaženému úspěchu. K dnešnímu utkání: Myslím, že jsme to soupeři v první třetině velmi ulehčili. Mrzí nás, že jsme inkasovali v situacích 4 na 4 či 5 na 4. Bez našich výpadků mohl být brankový rozdíl menší. Bohužel se nám to nepodařilo. Následně jsme se již snažili pouze soupeři sekundovat."

Odhodili pověrčivost

Dvě minuty před koncem moderátor zápasu vyzval diváky, ať po závěrečné siréně neodcházejí a počkají si na rozlučku. Domácí hokejisté se totiž rozhodli odhodit pověrčivost a objet kluziště s vítězným pohárem, na který se podle tradice (založené v zámoří) nemá sahat, aby to mužstvu nepřineslo smůlu v rozhodujících vyřazovacích bojích (což je v Kanadě a USA série o Stanleyův pohár, u nás play off o mistra republiky). Nejdřív Liberečtí chtěli držet tradici a trofeje se nedotknout, po zápase ale bylo všechno jinak.

"Jsou to báchorky, že se na ten pohár nemá sahat," objasňoval brankář Ján Lašák. "Důkazem z minulosti je kupříkladu Pittsburgh, který se dvakrát poháru pro vítěze základní části nedotkl a následně vypadl. Potřetí ho zvedli nad hlavu a vyhráli Stanley Cup. Je to jen pověrčivost lidí. Jednoznačně a jednohlasně jsme se shodli na tom, že tak chceme učinit. Je to i moje životní krédo. Pamatuji si momenty, ne dny. Tento okamžik si tedy budu pamatovat, proč si ho neužít. Pouze se na tu trofej dívat by nebylo ono. Je potřeba si to vychutnat. Pak máme pár dní volno, oddychneme si. Všichni víme, co nás potom čeká. Musíme makat jako doposud."

Prezidentský pohár se uděluje od sezóny 2009/10 a z jeho držitelů pouze Třinec v roce 2011 dokázal triumfovat i v play off. Ostatní vítězové základní části k titulu nedošli, ať už na pohár sahali nebo z pověrčivosti raději ne.

Kapitán mužstva Jan Výtisk po zápase přivezl pohár nad hlavou na led a poté se s ním polaskali i ostatní hokejisté, kteří s ním posléze objeli kluziště, zdraveni nadšenými ochozy. "Hlavně jsme tím chtěli poděkovat našim fanouškům. Chodili v hojném počtu, podporovali nás… Poslední zápas základní části jsme si chtěli užít, a to jedině vítězstvím, a potom jsme se shodli na oslavném kolečku s pohárem," říkal obránce Lukáš Derner. "Teď si to všichni ještě užijeme, povedl se nám neskutečný výsledek. Posbírat během základní části 41 výher a 118 bodů, to se asi hned tak někomu opět nepodaří. Určitě dojde na nějakou večeři a pivko, ale hned potom už začneme hlavou myslet jen na play off. Teprve to je ta nejdůležitější část sezony."

„Je to perfektní pocit z těch historických zápisů, ale pořád říkám, že máme před sebou ještě jiný cíl," upozorňoval kapitán Jan Výtisk. Hned v úterý začnou liberečtí hráči přípravu na play off, i když soupeře se dozví až po odehrání předkola. „Věříme trenéru Pešánovi a snažíme se plnit, co naordinuje. Mančaft šlape, takže to dělá asi dobře," usmíval se Výtisk. „Otáčíme list, zavíráme knihu nazvanou základní část a začínáme psát nový příběh play off," reagoval kouč Filip Pešán.

Příprava i ve Frýdlantu

Týdenní přípravu na čtvrtfinále si mužstvo zpestří i krátkým soustředěním ve Frýdlantu. Nyní je důležité nevypadnout z rytmu, od sehrání posledního zápasu do úvodu play off mají Bílí Tygři dvanáctidenní pauzu, zatímco jejich soupeř bude rozehrán z předkola.

To začne v pondělí 7. března a na tři vítězné zápasy se v něm střetnou týmy ze 7. až 10. místa tabulky základní části: dvojice PSG Zlín - Oceláři Třinec a Piráti Chomutov - Kometa Brno. Soupeřem Liberce ve čtvrtfinále bude ten ze dvou postupujících, který se v základní části umístil hůře. V úvahu tedy připadají Chomutov, Brno nebo Třinec. Se všemi třemi mají Bílí Tygři lepší vzájemnou bilanci ze základní části. S Chomutovem byly výsledky 3:2 po prodloužení, 2:3 po prodloužení, 7:1 a 2:0, s Brnem 2:5, 3:2, 2:1 po samostatných nájezdech a 2:0, a s Třincem 2:1, 3:2 po prodloužení, 3:1 a 3:0.

Čtvrtfinále, stejně jako následně semifinále a finále, se budou hrát na čtyři vítězné zápasy. Liberec zahájí dvěma utkáními v domácí Home Credit Areně ve středu 16. a ve čtvrtek 17. března. Jméno soupeře bude znát nejdříve 10., nejpozději 13. března, to podle trvání sérií předkola.

Šestnáctého i sedmnáctého března by se mělo předběžně hrát od 18.00 hodin, ale ještě může dojít k úpravě času podle požadavků České televize. V předchozích sezonách, v nichž Bílí Tygři vyhráli základní část extraligy (2005/2006 a 2006/2007), se jim v play off nepodařilo dojít do finále o titul mistra republiky. Letos by si už v báječně rozehrané sezoně nechtěli nechat klíčové boje o titul ujít. Zápasy v play off budou ale tvrdou řežbou a v liberecké aréně bude nepochybně vyprodáno.