Do sparťanské branky se znovu postavil Matěj Machovský a na střídačku se z porodnického oddělení vrátil Alexander Salák. V liberecké sestavě byla jedna vynucená změna, pozici druhého obránce zaujal místo Lukáše Dernera Tomáš Havlín a jako sedmý zadák hrál Vratislav Kunst.

Sparta si už nemohla dovolit zaváhat a podle toho vypadal i začátek utkání v jejím provedení. Úvodní přesilovku sice ještě nevyužila, ale pak dvakrát za sebou udeřila. Nejprve se přesně nad Kváčovo rameno trefil David Dvořáček a poté proměnil Rouskovu přihrávku Roman Horák. Během jedné minuty tak hosté odskočili do vedení 2:0.

Pro Liberec bylo v závěru první třetiny ještě hůř. Sukel přenechal kotouč Janu Košťálkovi, který propálil Kváču do horní poloviny branky.  Zkraje druhé části pelášil na Kváču Tomášek, jeho ránu zastavil až zadní mantinel. Tygři byli blízko ke snížení ve 33. minutě, kdy však Gríger napálil jen tyč Machovského branky.

K prvnímu bodu v semifinálové sérii přiblížil Spartu Lukáš Rousek, který v útočném pásmu zkrotil neposedný kotouč a přelstil Kváču. S přibývajícím časem začalo být víc a víc jasné, že Tygrům se podobný obrat podruhé za sebou nepovede. Domácí nejenže nebyli hladoví, ale kupili i chybu za chybou.

Po jedné z nich fauloval Rosandič ujíždějícího sparťanského protihráče a sudí nařídil trestné střílení. Jeho exekuce se zhostil Kudrna, jenže ani on podobně jako o den dříve Řepík si na Kváču nepřišel. Když už si Tygři vypracovali nějakou šanci, tak ji zlikvidoval pohotový Machovský jako v případě střely Knota.

Hrdina zápasu Machovský čaroval dál. Vyznamenal se proti pokusům Bulíře a Najmana při dvojnásobném oslabení. Následně předvedli hezký zápasnický chvat Vlach se Zikmundem, po kterém oba kohouti skončili na trestné lavici. Na rozdíl od Liberce Pražané svoji početní převahu zhodnotili. Pěknou souhru zakončil za bezmocného Kváču Michal Řepík.

Nic dalšího se už nestalo, a tak Sparta oslavila první vítězství v semifinálové sérii, která se k pátému střetnutí stěhuje zpět do Prahy. V O2 areně se bude hrát v neděli 11. dubna od 16 hodin.

Ohlasy trenérů

Patrik Augusta (Liberec): „Nám se nepovedl vstup do utkání. Sparta byla produktivní, což určilo ráz celého duelu. Rozhodnuto tak bylo prakticky po první třetině. U Lukáše Dernera doufáme, že bude co nejdříve zpátky.“

Miloslav Hořava (Sparta): „Vyšel nám začátek, kdy se nám podařilo dát šťastné góly. Tlak Liberce otupil gólman Machovský. Měli jsme hodně štěstí, proto jsme zápas vyhráli. Hodně to ovlivnil výkon brankáře Machovského, který si počínal nadstandardně. Zavřel bránu a nedovolil Liberci skórovat. Zda se stane jedničkou, to fakt neřešíme.“

Semifinále play-off Tipsport extraligy – 4. zápas

Bílí Tygři Liberec – HC Sparta Praha 0:5 (0:3, 0:0, 0:2)
Branky a asistence:
9. Dvořáček (Jurčina, Dvořák), 9. Horák (Rousek, Němeček), 17. Košťálek (Sukel), 44. Rousek (Němeček, Košťálek), 55. Řepík (Horák, Sobotka). Rozhodčí: Šír, Kika – Lederer, Svoboda. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:1. Hráno bez diváků. Stav série: 3:1.
Sestavy
Bílí Tygři Liberec: Kváča (Pavelka) – Knot, Vitásek, Havlín, Rosandič, Hanousek, Kolmann, Kunst – Lenc, Musil, Birner – Bulíř, Gríger, Najman – Špaček, Jelínek, Vlach – Průžek, Šír, Rychlovský. Trenér: Augusta.
HC Sparta Praha: Machovský (Salák) – Košťálek, Němeček, Jandus, Polášek, Němec, Dvořák, Jurčina – Řepík, Horák, Rousek – Forman, Tomášek, Sobotka – Zikmund, Pech, Buchtele – Dvořáček, Sukel, Kudrna. Trenéři: Hořava a Jandač.