Liberečtí klesli na 12. místo v tabulce. Do konce základní části zbývá 14 kol a v tom dnešním, třicátém devátém, Bílí Tygři hostí od 18.30 hodin v Tipsport areně Mountfield České Budějovice. Tedy protivníka, který se také nenachází v komfortní situaci. Je v tabulce třináctý, po porážce s Mladou Boleslaví vyhodil trenéra Bokroše a tento týden se musel pakovat také sportovní manažer HC Mountfield Jaromír Látal.

Pikanterií dnešního duelu je skutečnost, že v libereckém dresu nastoupí útočník Šimánek, který je pod Ještědem na hostování právě z Českých Budějovic, naopak v budějovickém kádru se v podobné situaci nachází obránce Jareš – liberecký hráč, poslaný na jih Čech na hostování.

Dnešní kolo zakončí třetí čtvrtinu základní části. Ve vzájemných zápasech Liberce a Českých Budějovic v tomto extraligovém ročníku byli v obou dosavadních duelech úspěšnější Bílí Tygři, vyhráli dvakrát stejným poměrem 3:2. Nejprve v 13. kole v Českých Budějovicích (góly: Toman, Gulaš – Nedvěd 2, Pletka) a potom v 26. kole doma v Tipsport areně (Šachl, Šimánek, Pletka – Kotrla 2).

K situaci v libereckém klubu odpověděl na otázky redaktora na webových stránkách Bílých Tygrů generální manažer Ctibor Jech.

Liberec se v současné chvíli nachází na nelichotivé dvanácté pozici. Řešili jste proto případné komplikace, kdyby nešla v termínu play out, či předkola play off využít Tipsport arena z důvodu konání MS v klasickém lyžování?

Tak samozřejmě, zatím jsme o tom nechtěli moc přemýšlet, ale jak jste naznačil, tak každou ztrátou bodů se tato pravděpodobnost zvětšuje. Jednoduchá záležitost to rozhodně nebude, něco připraveného máme, ale teprve budeme o všem jednat. Samozřejmě bychom rádi, abychom se tomu vyhnuli – to je hlavním úkolem. Jak už jsem ale řekl, teď o tom musíme začít vážně přemýšlet a připravovat kroky na to, jak to sehrát v tu chvíli, kdyby se to stalo. Máme na to celý leden, abychom ty organizační věci začali dávat dohromady a začali jednat s těmi stranami, se kterými je možné jednat. Jak ze strany změny využití arény, nebo využití vedlejších stadionů, což by byla až ta nejzazší alternativa, ale je možné, že může nastat. Takže všechny tyto věci teď musíme zvážit. Prvním úkolem je ale vyburcovat tým k takovým výkonům, abychom toto řešit vůbec nemuseli. Bohužel jsou prozatím naše výsledky velmi rozpačité a nepředurčují to, že by tato varianta mohla nastat.

Co se tedy musí stát, aby se v Liberci fanoušci dočkali alespoň předkola play off?

Nám se musí zvednout tým. Máme teď obrovské problémy, dostáváme spoustu gólů, nehraje nám dobře obrana, a to, myslím si, je základní problém, se kterým se bohužel potýkáme už od začátku sezony. Zkrátka jednoduše góly dostáváme a složitě je dáváme. My hrajeme tak, že soupeř ty góly u nás lehce dává, mluvím tu o individuálních výkonech jednotlivých hráčů a především obránců. Ty problémy, které si tam tvoříme, nás potom psychicky sráží, hráči si začnou nevěřit, a pak je najednou výkon hráčů, kteří tu hráli vloni, padesátiprocentní. Pro nás je každodenním problémem ten tým startovat a dostat do nějaké lepší výkonnosti. Teď už to bude jen o bojovnosti a o srdci.

Dají se v této souvislosti očekávat nějaké změny v kádru?

Uzavřená otázka to rozhodně není, termín pro uzavření kádru je posledního ledna, takže to určitě přijde na program. My jsme teď ale v pozici, kdy nebude jednoduché sem dostat hráče a naopak naši hráči nejsou v takové formě, aby o ně byl někde nějaký velký zájem. Určitě ale budeme nějaké oživení hledat, navíc máme dva obránce mimo klub, ti by se měli ke konci ledna vrátit. Všechno tohle tedy zvážíme, a pokud se nám naskytne možnost dobré výměny, tak ji určitě využijeme. V každém případě o tom budeme přemýšlet a tyto možnosti hledat.

Nevyrovnanými výkony si tak trochu zahráváte s nervy fanoušků, kteří toho, jak se říká, začínají mít plné zuby. Co s tímto problémem?

Určitě! V tuto chvílí před našimi fanoušky smekám za to, že jsou schopni nás podpořit i v téhle v složité situaci. Přesně jak říkáte, my jednou sehrajeme výborný zápas, kdy porazíme Litvínov, který mimochodem hraje jeden z nejlepších hokejů v extralize, a za dva dny na to sehrajeme utkání v takové kvalitě, jako proti Znojmu. To je opravdu veliký hazard a je mi to vůči našim fanouškům líto. Určitý dopad na hráče to bude také mít, protože tu zodpovědnost za to mají a chceme tuto zodpovědnost na hráče určitým způsobem přenášet. Rád bych poprosil diváky, aby s námi bojovali o ty pozice až do konce, jsem přesvědčen, že ani jednomu hráči tento stav není lhostejný. Hráči jsou ale teď v situaci, ve které za poslední čtyři roky nebyli a velmi složitě se z toho dostávají. Teď si potřebujeme pomoci všichni navzájem.

Je v tuto chvíli pozice kouče Pešána pevná?

Tak o tomhle jsme zatím vůbec nepřemýšleli, abychom hledali další změnu. My teď potřebujeme, aby se tým dal dohromady. My se teď spolu bavíme bezprostředně po utkání se Znojmem, které je pro mě nevysvětlitelné a padá zcela na vrub hráčů. Po dvou dnech, co odehráli vynikající utkání s Litvínovem, odehrát takový zápas, s takovým množstvím hrubých chyb, kdy jsme de facto vítězství soupeři nabídli, tak s tím ten trenér podle mě nemá moc společného, ale samozřejmě je součástí toho týmu, to je jasné.

(jsj, mra)