Kdo se bál, v Rusku nezůstal. Kdo chtěl, dávno odletěl (odjel, utekl). Exodus z Ruska ovšem kontrastuje s tím, jak se zachoval právě Jaškin. Po loňském trápení v Arizoně dal zavděk rubly a zvolil angažmá v Petrohradu. 

Byl kolem toho poprask, ale brzy utichl. Stejně rychle zapadla zpráva, že kvůli tomuto rozhodnutí musí zapomenout na pozvánku do reprezentace.

Jenže pozor, z hokejové záležitosti se může velmi rychle stát národní problém. 

Důvod? Jaškin by mohl narukovat a odjet válčit na Ukrajinu. V ruské uniformě. 

Kořeny v Rusku

„V důsledku vyhlášení částečné mobilizace, občané České republiky, kteří jsou zároveň i držiteli ruského občanství, by měli mít na paměti, že pokud se nacházejí na území Ruské federace, jsou ruskými orgány vnímáni primárně jako občané federace a zastupitelský úřad České republiky v Moskvě jim nemůže zajistit adekvátní, plnohodnotnou konzulární ochranu,“ vzkázalo ministerstvo zahraničních věcí.

A to je právě Jaškinův případ.

Dmitrij Jaškin
Česko bez Jaškina. Svaz se rozhoupal. Kdo se upsal v KHL, nebude reprezentovat

Hráč s přezdívkou „Dima" má kořeny v Rusku: jeho rodiče odtamtud pocházejí, dokonce i on se v roce 1993 narodil na Sibiři v Omsku. A navrch si vzal Rusku za manželku. Za pozornost stojí především fakt, že český pas získal až jako teenager. 

„Je to tak, poprvé oblékl reprezentační dres na Memoriálu Ivana Hlinky, to mu bylo sedmnáct let,“ zavzpomínal Jiří Šolc, tehdejší kouč „osmnáctky“. 

Od té doby je sice Jaškin brán jako český občan, ale zůstal mu v držení rovněž pas s azbukou. Ostatně i přední hokejový web EliteProspects bere 29letého útočníka, který vyrostl ve Vsetíně, jako hráče dvou národností: má u něj českou a ruskou vlajku. 

„A vzhledem k těm zprávám z Ruska mám o něj docela strach,“ dodal Šolc.

Debata o mobilizaci

Jaškinovi se dosud armádní představitelé vyhýbali obloukem. Mobilizace se ho netýkala. „Předložili jsme ministerstvu sportu seznamy hráčů, trenérů a klíčových zaměstnanců. Dál to už není v naší moci, záleží na vládě,“ uvedl před několika dny Dmitrij Kurbatov, výkonný ředitel hokejové federace.

Plány Vladimira Putina nezná nikdo. Zmínit jdou alespoň fakta.

Zaprvé: ruský prezident se v minulosti rád předváděl na hokeji. A smysl pro detaily mu nechybí: s válkou na Ukrajině počkal, až skončí olympijské hry…

Zadruhé: v čele Petrohradu stojí muž režimu blízký - Roman Rotenberg. Syn bohatého oligarchy, byznysmen a nikterak zkušený kouč podpořil mobilizaci finančně. Chudé rodiny, kteří pošlou svého blízkého na frontu, odmění měsíčním příspěvkem ve výši 25 000 rublů (asi 10 500 korun). 

Nový kouč Dmitrije Jaškina na lavičce Petrohradu Roman Rotenberg.
Kam mizí Jaškin? Šéfovat mu bude Putinův nohsled, který se považuje za Mourinha

Jak do toho zapadá Jaškin? Stačí jeden krok špatným směrem a odchovanec vsetínského hokeje by místo bruslí vyfasoval zelené „kanady“.

„Řekl bych, že jeho mobilizace je nepravděpodobná, ale ne nemožná,“ odpověděl Karl Månsson, švédský novinář, který se zabývá děním v KHL, na dotaz Deníku. „Víte, bavíme se o Rusku, formality se opravdu nedodržují. Bylo povoláno mnohem více lidí. Nevím, jestli Jaškin splňuje formality, záleží na tom, jestli má nějaké vzdělání v armádě,“ dodal.

Důkazem je třeba Ivan Fedotov. Ruský brankář se chtěl vyhnout vojenské službě. Následovalo zatčení a místo angažmá v NHL byl „uklizen“ kdo ví kam. Naopak režimu poplatní Ovečkin a spol. se v zámoří chystají na start další sezony.

„V případě Jaškina je patrné, že chtějí, aby hrál hokej, dělal reklamu režimu. Ale zase je to klub, jenž má vazby na stát, armádu,“ konstatoval Månsson.

Fanoušků je málo

V ruském hokeji je každopádně zvláštní atmosféra. Na jednu stranu KHL jede dál, ale z některých informací jde mráz po zádech. Třeba rychle „zametená“ snaha protestujících jedinců prchnout (po sedmi měsících od invaze na Ukrajinu). 

A také záběry z tribun hlavně v Moskvě svědčí o tom, že podpora má svoje meze.

Zdroj: Youtube

Poslední utkání Petrohradu na ledě CSKA Moskva, tedy velký šlágr, sledovalo 4227 fanoušků. To je zhruba třetina kapacity arény. Přitom v roce 2020, krátce před pandemií, přišlo na stejný mač takřka deset tisíc fanoušků. A v roce 2018 byl na tento zápas v Petrohradu vytvořen rekord soutěže (67 700 lidí, hrálo se pod širým nebem na fotbalovém stadionu). 

Kdo chodí na hokej teď? Lze jen spekulovat, že fanoušci, kteří nemusejí k odvodu.