Tenhle blyštivý kousek váží nějakých patnáct kilo, na výšku měří přes sedmdesát centimetrů a složený je prý z celkem 116 součástek. O čem je řeč? Samozřejmě o Poháru T. G. Masaryka, putovní odměně pro mistry hokejové extraligy. Jistě, rozměry ani tradicí se nemůže měřit se zámořským Stanley Cupem, šampaňské z něj ale chutná stejně lahodně.

Druhé čtvrtfinálové utkání libereckých Bílých Tygrů (v bílém) proti HC Škoda Plzeň. Na snímku Martin Ševc
Finále si musí člověk pokaždé užít. Je to práce za celou sezónu, ví Ševc

Loni se o tom přesvědčili hokejisté Liberce, když v dramatickém finále přehráli Spartu a famózní sezonu završili prvním titulem v historii klubu.

Od pátku se budou vítězové základní části pokoušet o mistrovský double jejich soupeřem je tentokrát brněnská Kometa. Ta sice slavila titul už jedenáctkrát, vzpomínky na dávné triumfy už jsou ale hodně zaprášené. Plných pět dekád.

MOTIVACE NECHYBÍ

I proto leckdo tvrdí, že Kometa je hladovější po úspěchu v samostatné české extralize hrála ve finále už dvakrát, ale neúspěšně. „Chceme vyhrát, nic jiného nás nezajímá," říká brněnský boss Libor Zábranský, který si k povinnostem klubového majitele přibral i trenérský úvazek. Úspěšně, Kometa se v play-off obdivuhodně rozjela.

SROVNÁNÍ HOKEJISTŮ LIBERCE A KOMETY NAJDETE V NÁSLEDUJÍCÍM ODKAZU

Ilustrační foto.
Po 51 letech? Od vytouženého dvanáctého titulu dělí Kometu "jen" čtyři výhry

Jenže ani Bílí Tygři pochopitelně nepostrádají motivaci. Nebo je to jinak?

„Českoslovenká nátura je trochu taková, že když se vám něco podaří, už nejste až tak hladoví. Je to trochu nátura našich krajin, ale myslím si, že k nám to nepatří. Když už se dostanete do finále, tak chcete zažít tu emoci," míní velezkušený liberecký gólman Ján Lašák.

Síly obou finálových soků jsou takřka vyrovnané, čeští experti i sázkaři čekají dlouhou sérii.

Kdo nakonec zvedne pohár nad hlavu?