O podrobnostech informoval server www.hokej.cz.

Letní klubová soutěž měla v minulých letech velký ohlas, ukazuje se, že i do hokeje vstoupily důsledky globalizace. Padají hranice, elitní kluby touží soupeřit bez ohledu na vzdálenosti. Relativně nová klubová soutěž se loni týkala 24 mužstev, letos jich bude 32 včetně sedmičky zástupců české Tipsport extraligy.

Ačkoli nový ročník vypukne až v srpnu, už nyní je jasné rozdělení týmů do skupin. I termín a místo konání závěrečného turnaje.

V prosinci 2011 uspořádali vyvrcholení European Trophy organizátoři z Vídně a Salcburku, pro letošní rok dochází ke změně. Vídeň mezi hostiteli závěrečného soupeření zůstala, nově se přidává slovenská Bratislava. Finále se uskuteční od 13. do 16. prosince 2012.

„Dokázali jsme, že umíme organizovat velké akce, loni jsme pořádali mistrovství světa. Koncem roku bude Bratislava slavit 90. výročí organizovaného hokeje ve městě, vyvrcholení European Trophy bude nejlepším dárkem pro naše fanoušky," citují stránky soutěže Maroše Krajčiho, generálního manažera Slovanu Bratislava.

Právě elitní slovenský klub bude dost možná ve startovním poli kuriozitou, Slovan Bratislava má totiž zájem hrát ruskou Kontinentální ligu. Pokud záměr vyjde, nastoupí celek z Bratislavy do dvou nejpretižnějších soutěží Evropy.

Ostatní kluby se budou tradičně věnovat domácím soutěžím, nicméně prestiž European Trophy v posledních letech stoupla.

Loňský primát vybojovali hokejisté rakouského Salcburku, kteří se radovali před domácím publikem. Letos se ale finále v Mozartově městě neuskuteční.

„V současnosti neexistuje větší turnaj, to znamená, že European Trophy je na klubové úrovni vlastně mistrovství Evropy," říká Pierre Page, hlavní kouč týmu EC Red Bull. „Pro náš tým bylo loňské vítězství největším úspěchem na mezinárodním poli, jsem si jistý, že European Trophy bude díky účasti dalších mužstev ještě kvalitnější."

Soutěž bude zahájena tradičně v srpnu, hrát se bude letos o něco déle než v minulém roce. Pořadatelé oznámili rozdělení klubů do skupin. V každé se utká osm týmů, kluby sehrají sedm utkání některé doma, jiné venku.

Organizátory poněkud zaskočilo, že původně nahlášená Slavia Praha se účasti vzdala. Českou ostudu napravil nováček extraligy, klub Piráti Chomutov, který Slavii nahradí.

Českou republiku tak budou reprezentovat Sparta Praha, Chomutov, Pardubice, Plzeň, České Budějovice, Kometa Brno a Bílí Tygřri Liberec. Tedy kromě Slavie stejná sedmička jako loni.

V Severní divizi se v novém ročníku potkají hokejisté Komety, Českých Budějovic a Plzně, do Východní divize jsou nasazeny Liberec s Pardubicemi.

V Jižní divizi se sešly Sparta a Chomutov, česká Tipsport extraliga nebude mít zastoupení pouze v Západní divizi. Nejlepší kluby postoupí do finálového turnaje. Loni se to povedlo Plzni, Mountfieldu a Pardubicím, ovšem ani jeden z týmů nepronikl do bojů o medaile.

Jisté je, že fanoušci se mají zejména v letním období na co těšit. Do České republiky totiž přijedou elitní evropské týmy s mnoha hvězdami, představí se naši přední krajánci a spousta hráčů se zkušenostmi z NHL.

Navíc European Trophy podle všeho uvidí i na některých jiných stadionech, kupříkladu pražská Sparta potvrdila, že 24. a 26. srpna sehraje duely proti švédským soupeřům z Jönköpingu a Linköpingu v Litoměřicích.

Rozdělení účastníků European Trophy 2012 do základních skupin:

Severní divize:

HC Plzeň 1929, HC MOUNTFIELD České Budějovice, HC Kometa Brno, EC Red Bull Salzburg, Eisbären Berlin, Hamburg Freezers, Lulea HF, Kärpät Oulu.

Východní divize:

Bílí Tygři Liberec, HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, Brynäs IF, Djurgardens IF, HC Fribourg-Gottéron, SC Bern, Tappara Tampere, TPS Turku.

Jižní divize:

HC Sparta Praha, Piráti Chomutov, HC Slovan Bratislava, JYP Jyväskylä, KalPa Kuopio, HV71 Jönköping, Linköpings HC, UPC Vienna Capitals.

Západní divize:

Adler Mannheim, ERC Ingolstadt, EV Zug, Frölunda Indians, Färjestads BK, IFK Helsinky, Jokerit Helsinky, Curych Lions.