Dnes čeká liberecký celek velmi silný soupeř. Pod Ještěd zavítají svěřenci trenéra Aloise Hadamczika, HC Vítkovice Steel. Tedy mužstvo, které je na 1. místě extraligové tabulky.

PINCOVA TŘETÍ NULA

Vrátíme–li se ještě k úterní výhře 4:0 v Mladé Boleslavi, je třeba vyzvednou třetí vychytanou nulu brankáře Marka Pince.
Tomu dali liberečtí trenéři v brance důvěru navzdory tomu, že předtím v Českých Budějovicích v neděli zazářil další liberecký gólman Tero Leinonen.
Jenže Fin chytal v obou předchozích zápasech s Boleslaví, které Bílí Tygři prohráli, a tak se realizační tým rozhodl pro trochu nečekanou změnu. A povedla se! V této chvíli je vidět, že Bílí Tygři na důležitém brankářském postu dva velice kvalitní jedince.

ŠPAČEK PŘEKVAPIL SÁM SEBE

Důležitým momentem byl gól na 0:3 z hole mladého útočníka Daniela Špačka poté, co Liberec přestál nápor Boleslavi a její přesilovku 5 na 3.
Špačkovo zakončení proti adeptu reprezentace, boleslavskému brankáři Schwarzovi bylo velice chladnokrevné a Schwarz se potom nechal vystřídat.
Daniel Špaček k tomuto momentu pro klubový web prohlásil: „Musím říct, že jsem trochu překvapil sám sebe (smích), ale věřil jsem si na to a vyšlo to pěkně. Jinak, na zápas jsme se připravovali jako na každý jiný. I když jsme si samozřejmě byli vědomi naší letošní nepříznivé bilance s mladou Boleslaví. Řekli jsme si, co a jak musíme plnit, a to se nám dařilo. Věděli jsme, že Boleslav po nás doma půjde, hráli jsme na rychlé brejky a to nám vyšlo.


Nejhůř nám bylo při dlouhém oslabení tří proti pěti. Protože kdyby tam Boleslav dala gól, tak by to bylo rázem 2:1 a ten zápas mohl dopadnout úplně jinak. Takhle jsme to ubránili a nedlouho na to jsme dali dalšího góla a bylo rozhodnuto. I proto, že naše obranná hra šla teď hodně nahoru, a my se toho musíme držet každý další zápas.“

ZAČÍNÁ VELKÁ DOMÁCÍ SÉRIE

Pro Bílé Tygry dnes začíná neobvyklá část sezony, protože sehrají šest zápasů za sebou na domácím ledě! Postupně se v Tipsport areně představí dnes Vítkovice, v neděli Zlín, příští čtvrtek Pardubice, v neděli 6. prosince na Mikuláše Sparta, v pátek 11. prosince Karlovy Vary a v neděli 13. prosince Litvínov.


Tato kumulace domácíh zápasů je způsobena změnou pořadatelství v některých případech, kdy si to vyžádaly termíny jiných než hokejových akcí v multifunkčních arénách. Mužstvo bude chtít získat z těchto zápasů co nejvíc bodů a vytvořit si slušný základ před závěrečnou fází základní části extraligy, v níž naopak bude jezdit často ven. Přitom se Bílí Tygři musí vypořádat s velkou marodkou, na které jsou Nedvěd, Nedorost, Harant, DeSantis, Vantuch, Ondřej a Moravec.

PŘICHÁZÍ POSILA Z PLZNĚ

Právě v reakci na rozrůstající se marodku se Bílí Tygři rozhodli angažovat plzeňského útočníka Radka Matějovského. Dvaatřicetiletý forv

ard přichází do Liberce na hostování do konce prosince.
Generální manažer Bílých Tygrů Ctibor Jech k tomu řekl: „Doposud jsme na naši marodku reagovali hlavně posilováním kádru o mladé hráče z farmy v Benátkách. Ti dokážou nahradit zkušené hráče bojovností, nicméně nemůžeme od nich čekat účast na rozhodujících chvílích zápasů. Matějovský je oproti tomu zkušený extraligový hráč a věříme, že nám pomůže.“

PROFIL RADKA MATĚJOVSKÉHO

Radek Matějovský začínal s hokejem na pražské Slavii. Původně se stavěl do obrany, nicméně stále ho to táhlo spíše do útoku. Z toho logicky vyplynul přechod na levé křídlo. A Matějovský udělal dobře - v roce 1995/96 se stal nejlepším střelcem juniorského týmu Slavie. O rok později již jeho jméno nechybělo na soupisce extraligové Slavie ani v plánech trenérů reprezentační dvacítky. S tou na mistrovství světa ve Švýcarsku získal nepopulární „bramborovou“ medaili. V roce 1998 se Matějovský dočkal draftu, jeho jméno nakonec vyslovil tým New York Islanders (250. hráč celkově). V sezóně 1998/99 přesídlil důrazný forvard do Jihlavy. S Duklou bojoval o zachování extraligové příslušnosti, nakonec však i on musel sklonit hlavu před uměním Znojma.


Na přelomu tisíciletí se tak Matějovský vrátil do Prahy, ale jak se posléze ukázalo, byl to návrat krátkodobý. Během sezóny 1999/2000 odešel totiž na půl sezóny hostovat do Pardubic. Ke „kormidlu“ Slavie po sezóně nastoupil trenér Růžička a ten si urostlého útočníka vyžádal zpět. Ve Slavii strávil Matějovský další dva roky, poté se přestěhoval do Plzně. Ve městě piva hrál až do loňské sezony, po ní však začala být jeho pozice v týmu nejistá a vypadalo to, že Plzeň opustí. Nicméně v dresu Indiánů nakonec začal i letošní sezonu. Začátkem října byl Matějovský již jednou nohou v Mladé Boleslavi, z přestupu však nakonec sešlo.

TRENÉR HO DOBŘE ZNÁ

Pod Ještědem se Radek Matějovský potká s trenérem Jiřím Kalousem, který důrazného bijce zná velmi dobře ze Slavii. „Hrál jsem pod jeho vedením v juniorce a pak i mezi dospělými. Pan Kalous ví, jaký jsem hráč, zná mě skutečně jako málokdo. Je fajn, že si pod ním zase budu moci zahrát,“ netají spokojenost. Hlavní motivace je v případě Matějovského jasná předem. „V Plzni mi nevěřili, doufám, že v Liberci dostanu víc příležitostí,“ přeje si.


Stěhování, byť na kratší dobu, hokejistům většinou pomáhá. Stejně to bere i Matějovský. „Bude to dobrý impuls. Změním vzduch, zkusím si něco nového. Začínám vlastně od nuly, v Plzni neplatilo ani to. Nepočítali se mnou, bude tedy lepší, když půjdu jinam. Koncem roku pak uvidíme, jestli zůstanu, anebo se vrátím. Tohle teď neřeším, soustředím se jen a jen na to, abych byl hned od začátku Liberci něco platný,“ dodal pro server hokej.cz útočník, který letos v dresu Plzně stihl 20 extraligových zápasů, v nichž si připsal dvě nahrávky.

LETOŠNÍ BILANCE HOVOŘÍ PRO VÍTKOVICE

V dnešní předehrávce 28. kola na sebe narazí dva nejlepší týmy za posledních deset odehraných kol, proto je zápas možno nazvat šlágrem.
Bílí Tygři si za dané období připsali 21 bodů, Vítkovice jen o bod méně. Vzájemná utkání v tomto ročníku zatím zvládli lépe Ostravané, kteří vyhráli 11. září pod Ještědem 3:1, o měsíc později na domácím ledě 4:1. Vítkovice porazily ve vzájemných soubojích Bílé Tygry již v šesti utkáních po sobě. Kromě dvou utkání této sezony, v nichž si Ostravané nechali dát od Severočechů vždy pouze jediný gól, je totiž rychle vyprovodili i z předkola play off minulé sezony poměrem 3:0 na zápasy a navíc uspěli i v posledním měření sil základní části ročníku 2008/09.

Během této série šesti neúspěchů vstřelil Liberec dohromady pouze pět branek, z toho skóroval jen jeden útočník (Kašpařk 2), jinak obránci (Jiruš, Hunkes, Moravec). Naposledy vyhráli Bílí Tygři nad Vítkovicemi 23. prosince 2008, kdy se v Tipsport areně radovali z výsledku 4:1 (góly Šachl, Podkonický, Kašpařík, Vantuch). Dnešní zápas začíná vzhledem k televiznímu přenosu na stanici Nova Sport v netradičním čase v 18.10 hodin.