To, co se v Liberci v minulých letech nepodařilo mužstvu okolo olympijského vítěze, brankáře Milana Hniličky, nebo týmu s lídrem Petrem Nedvědem, který prošel 15 sezonami v kanadsko-americké NHL, dokázal letos pod vedením trenéra Filipa Pešána kolektiv bez hvězd. Boj o titul je tu!

Finále Liberec Sparta začíná dvěma zápasy na severu Čech dnes a zítra vždy od 17.20 hodin v Home Credit Areně, jejíž kapacita 7500 míst nestačí. Pokladny tam už týden „zdobí" nápisy VYPRODÁNO, SOLD OUT, AUSVERKAUFT. Pro ty, na které se nedostalo, budou všechny duely finálové série k vidění na velkoplošné obrazovce na náměstí Dr. E. Beneše před radnicí. Město Liberec zajišťuje i občerstvení a doprovodný program.

V pondělí a v úterý se série, hraná na čtyři vítězné zápasy, přesune do sedmnáctitisícové O2 Areny v Praze.

Tým Bílých Tygrů vyzívá fanoušky, aby do arény vyrazili s předstihem. Vyhnou se tak dopravním komplikacím. "Přijďte již na 17 hodinu, kdy začíná slavnostní ceremoniál finálové série play off," informoval tiskový mluvčí klubu Martin Kadlec.

Pešán: Jsem rád, že mi Pepa dal šanci zahrát si extraligu…

Trenéři finalistů play off hokejové extraligy Sparty a Liberce Josef Jandač a Filip Pešán spolu před 13 lety byli ve vztahu kouč hráč

Až dnes v 17.20 hodin vhodí rozhodčí v liberecké Home Credit Areně úvodní buly finále hokejové extraligy mezi Bílými Tygry Liberec a Spartou Praha, budou na střídačkách v roli šéfů stát muži, kteří před 13 lety společně sdíleli jednu hráčskou lavici.

Bílí Tygři Liberec v roce 2002 postoupili do extraligy, jejich trenérem byl dnešní kormidelník Sparty Josef Jandač. Na hráčskou soupisku si pak pro premiérovou extraligovou sezonu vybral i útočníka Filipa Pešána, který hrál předtím v Jablonci.

„Je to spíš kuriozita, moc let zpátky," pousměje se dnes 38letý Pešán při vzpomínce na své nakonec jediné dva extraligové starty. „Jsem rád, že mi tenkrát Pepa v závěru sezony dal šanci extraligu si zahrát, abych si zkusil její tempo a úroveň. Když si mě pak už další rok do týmu nevybral, pochopil jsem, že má kariéra půjde asi jiným směrem."

A možná to byl právě Jandač, kdo před 13 lety přispěl k tomu, že se Pešán stal trenérem, který mu nyní stojí v cestě za vysněným zlatem. „Ale to je hodně velká nadsázka," směje se tomu Pešán. „Na Pepu každopádně vzpomínám v dobrém. Byl to mladý trenér, kterému jsme tykali, což nebyla v českých podmínkách rozhodně běžná věc. I to mě třeba později inspirovalo v tom, že si trenér může získat respekt aniž se kolem něj chodilo po špičkách a bálo se na něj promluvit. Pepa je každopádně dobrý chlap i dobrý trenér," chválí soupeře Pešán.

Bílí Tygři Liberec.

Josef Jandač vzpomíná na Liberec také v dobrém: „Našel jsem si tam spoustu známých, v klubu jsou příjemní lidé. To působení pro mě bylo nezapomenutelným zážitkem. Hlavně první rok, kdy jsme dokázali postoupit do extraligy, přestože to nikdo moc nečekal. Od té doby jsem s vedením Liberce dál v kontaktu. V posledních letech procházeli horším obdobím, ale všechno se otočilo a letošní sezona se jim povedla. Mužstvo vhodně doplnili a funguje jim to výborně. Pokud jde o Filipa, dobře se známe. Je to poctivý kluk, který to zpočátku neměl vůbec jednoduché. Ale teď se všechno obrátilo na jeho stranu. Pro jeho vývoj je lepší, že si prošel tím marastem a potom zavřel všem pochybovačům a škarohlídům pusy. Jde si svou cestou a dělá to dobře, respektuju ho. Dokázal se vším prokousat a teď je na obláčku. Přeju mu to, ale věřím, že po finále bude on ten kyselý… Já teď budu dělat všechno pro to, aby titul slavila Sparta."

Filip Pešán nečeká, že by při finále mohl těžit z bližší znalosti Jandačova know how. „Myslím, že Pepa je od té doby úplně jiný a já taky. A ty trenérské fígle, které měl před dvaceti lety, už určitě změnil. Ale kdybych si vzpomněl, že se na nějaký chystá, určitě zareaguju," ujišťuje s úsměvem.

Zatímco Filip Pešán zůstane v příští sezoně takřka najisto u Bílých Tygrů, pro Josefa Jandače je nadcházející finálová série loučením s pražskou Spartou. Alespoň pro tuto fázi jeho trenérské kariéry. Po MS v Moskvě totiž Jandač v létě přebere po Vladimíru Vůjtkovi funkci hlavního trenéra reprezentace České republiky. Nervozitu prý nepociťuje. „Řekl bych, že jsem klidnější, než v minulých sezonách. Pro mě je to sice premiérová účast ve finále extraligy, ale že bych to nějak extra prožíval, tak to ne. Snažím se soustředit, moc se na ten vrchol letošního ročníku těším," přiznává 47letý trenér. „Bude to určitě skvělá podívaná. Věříme, že v Liberci něco uhrajeme, abychom pak doma dostali soupeře trošku pod tlak."

A Pešán se také těší: „Cítím, že Liberec finálovou sérií žije. Už jen podle toho, že dostávám stovky esemesek od kamarádů, ale i neznámých lidí, kteří bůhví kde sehnali moje číslo, gratulují a drží palce. Jsem rád, že jsme finále do Liberce přivedli, a doufám, že si ho všichni společně užijeme."