Konec úporné bitvy už je na dohled. Dnes večer se jeden z finálových soupeřů přiblíží zisku Poháru T. G. Masaryka. Bude to vítěz základní části Liberec, který má v pátém duelu série o titul výhodu domácího prostředí? Nebo se to podaří Spartě, která v této sezoně dokázala na severu Čech už dvakrát uspět (jednou v základní části a pak i v prvním finále)? Teď už se hraje opravdu o hodně.

Pokud jde o Liberec, jeho hráči se shodují na tom, že klíčové bude udržet na uzdě emoce a nepouštět hosty do zbytečných přesilovek. Ve hře pět na pět měli v posledním úterním duelu nad Pražany navrch. Když se ale sparťanům podaří dostat se soupeři pod kůži (tak jako třeba ve třetím mači, kdy se Bílí Tygři spíš vztekali, než hráli hokej), můžeme se dočkat nemalého překvapení. „Musíme udržet emoce a poslat se tím správným směrem. Hrát svoji hru a soustředit se na ni," říká liberecký obránce Martin Ševc. Právě on dobře ví, o čem je řeč o jeho bizarních výpadech vůči sparťanskému trenérovi Josefu Jandačovi se za posledních pár dnů popsaly stohy papíru.

Čekalo se, zda se opora severočeské defenzívy omluví. Nakonec z toho vyšla taková omluva neomluva. „Uznávám, že ze mě mluvili (sic) emoce," uvedl Ševc na stránkách libereckého klubu i s pozoruhodnou pravopisnou chybou. Temperamentní zadák dodal, že osobní útoky do médií nepatří, jedním dechem ale zdůraznil, že nechuť vůči soupeři ho neopouští.

Sparta měla dva dny na to, aby se oklepala z úterní domácí porážky 1:4. V případě výhry by teoreticky mohla už dnes slavit titul, jenže čtvrtý mač nezvládla a podala svůj nejslabší výkon ve finále. Pražané musí přidat ve všem v důrazu v osobních soubojích i v zakončení, v rychlosti a nasazení, v agresivitě.

Na promarněnou šanci jít do trháku už teď sparťané nemyslí. „Je to finále a myslím, že asi nikdo nepočítal s tím, že by to skončilo 4:0 nebo 4:1. Oba týmy do toho budou dávat úplně všechno, a jestli má rozhodnout až sedmý duel, který pro nás bude vítězný, budeme určitě spokojení," hlásil obránce Adam Polášek.

Liberec i Sparta sčítaly během finálové série ztráty jak vinou zranění, tak kvůli disciplinárním trestům. Na konci vyčerpávající sezony nebývá snadné vyždímat ze sebe poslední zbytky sil a udělat poslední, rozhodující krok. Severočeši v play-off odehráli o tři zápasy méně než jejich soupeř, takže v tomhle směru by mohli mít navrch.

„To se těžko hodnotí. Nevím, jak se cítí hráči Sparty. My síly máme. Je to ale finále a oni se budou chtít vyždímat. Mají ale nějaká zranění a hodně rotují tři lajny, my se snažíme pořád točit čtyři. V pět na pět jsme jim skoro žádné šance nedali," je přesvědčený liberecký útočník Michal Řepík. Zvládnou dnes Bílí Tygři domácí misi?

Hokejové finále

Odehráno:

Liberec - Sparta 1:3

Liberec - Sparta 4:2

Sparta - Liberec 4:1

Sparta - Liberec 1:4

Dnes 17.20:

Liberec - Sparta

Neděle 17.20:

Sparta - Liberec

Případně úterý 26.4., 17.20:

Liberec - Sparta

Všechny zápasy vysílá ČT sport.