Zatímco účinkování týmu dospělých Bílých Tygrů v hokejové extralize liberecké fanoušky už druhý rok po sobě příliš nenadchlo, radost mohou mít z počínání kategorie starších dorostenců.

Ti se poprvé v historii stali mistry České republiky. Tento ročník mladých hokejistů je velice nadějný, protože se stali mistry ČR už v kategorii žáků 8. tříd a posléze vybojovali bronz jako mladší dorostenci.

Zúročení nastoupeného trendu

„Samozřejmě máme ohromnou radost. Je to jakési zúročení nového směru, který jsme v práci s mládeží zhruba před pěti lety nastartovali," prohlásil prezident klubu Petr Syrovátko. „Přišli jsme s jiným trendem, trenér Pešán vyhledal a přivedl perspektivní trenéry a i když se tenkrát nové metody některým starším, takzvaně zavedeným trenérům, v klubu nelíbily, vytrvali jsme a sklízíme ovoce."

Parta základem úspěchu

Starší dorostenci skončili 
v základní části třetí, v nadstavbové se dostali na první místo a ve čtyřech sériích play off prohráli jen jediný zápas (ve čtvrtfinále v Karlových Varech). Finálovou zlatou tečkou byly výhry nad Brnem 6:2 doma v zaplněné Svijanské aréně a potom 4:2 v jihomoravské metropoli.
„Máme výbornou partu a ta byla základem našeho úspěchu," hodnotil kapitán zlatého celku, útočník Michal Gecko. „V kabině i mimo ni se nikdo s nikým nehádal, hráli jsme jako tým a dodržovali jsme to, co nám řekli trenéři."

Mimochodem, Michal Gecko spolu se spoluhráčem Diminikem Lakatošem skončili v letošním kanadském bodování play-off staršího dorostu v první pětce pořadí.
Družstvo vyhrálo soutěž i přesto, že tři hráči z této věkové kategorie díky své výkonnosti nastupovali výš: brankář Vít Vaněček a útočník Daniel Svoboda za juniory a útočník Pavel Zacha dokonce v extraligovém týmu dospělých.

„Zvažovali jsme ve vedení klubu, že tyto hráče zařadíme jako posily do play-off, ale nakonec jsme usoudili, že nebudeme narušovat tu vítěznou chemii v týmu. A jak je vidět, bylo to správné rozhodnutí," dodává Petr Syrovátko.

Ten ocenil letošní výsledky mládežnických kategorií i farmy z Benátek, ale zároveň sdělil, že to v žádném případě nenahrazuje jeho zklamání ze sezony dospělých:
„Máme patnáct kategorií a 
v každé se snažíte o maximální úspěch. Zlato starších dorostenců je super, junioři hráli také výborně a pokrok udělala pod vedením Filipa Pešána rovněž farma v Benátkách. Ale finálním produktem, výkladní skříní klubu, je A-mužstvo dospělých a to má za sebou dvě mizerné sezony. Titul staršího dorostu nemůže smazat ani půl procenta z mé nespokojenosti s áčkem," rozhorlil se prezident libereckého klubu.

Dík patří i rodičům

Jak Syrovátko zdůraznil při proslovu na setkání s úspěšným celkem staršího dorostu 
v kabině A-mužstva v Tipsport areně, měli by si užít této chvíle, ale zároveň na sobě dál pracovat, aby jednou mohli v téže kabině sedávat jako členové extraligového týmu dospělých. Zároveň připomněl: „A poděkujte také těm, kteří vás 
k tomuto úspěchu dovedli. Trenérům, dalším lidem 
v klubu a zejména rodičům. Těm, kteří s vámi celá léta 
v brzkých hodinách vstávali, vozili vás na tréninky, jezdili na vaše zápasy i do vzdálených končin republiky a obětovali i část rodinného rozpočtu." To potvrzuje jeden 
z rodičů Jaroslav Klinger, otec obránce mistrovského celku: „Samozřejmě nějaké desetisíce na to padly, ale když chcete dovést potomka až takhle vysoko a možná ještě výš, musíte tomu obětovat čas i nějaké finance. Kariéře kluka jsme se věnovali od jeho čtyř let a tenhle úspěch je pro nás určitě satisfakcí."

Pozvánky 
do reprezentace

Výkony mladých Tygrů zaujaly i trenéra reprezentace do 18 let Jakuba Petra, který si vybral do nominace pro nadcházející MS této kategorie ve Finsku hned pět Bílých Tygrů! Liberecký klub má tedy v této mládežnické kategorii v národním týmu vůbec největší klubové zastoupení. V nominaci jsou brankář Vaněček, obránci Pyrochta a Havlín a útočníci Ordoš a Zacha.

ZLATÍ HOŠI

Sestava mistrů ČR staršího dorostu 2013/2014 – TJ Bílí Tygři Liberec:
Brankáři: Aleš Stezka,
Lukáš Hosnedl.
Obránci: Tomáš Běhula, Michael Klinger, Tomáš Havlín, Tomáš Tržický, Jakub Husa, Jakub
Mečíř, Vojtěch Divila, Filip 
Pyrochta, Jan Eichler.
Útočníci: Jiří Babec, Albert 
Janele, Radek Šír, Petr Sviták, Zdeněk Král, Michal Gecko, 
Samuel Solenský, Dominik 
Lakatoš, Jan Ordoš, Matyáš
Kačírek, Radek Pilař, Matouš 
Bělohorský, Miroslav Hylena, 
Filip Chlum, Marek Zachar.
Trenéři: Jiří Vozák, Valdemar Jiruš, Jan Stejskal, Filip Pešán.