Do liberecké branky nastoupil místo Petra Kváči Jaroslav Pavelka, který se mezi tři tyče postavil poprvé od tragického duelu v Mladé Boleslavi, kde schytal osm branek.

Tygři vstoupili do utkání aktivně, ale s oběma pokusy Rachůnka a Lence si Machovský poradil. Na další libereckou akci už ale nestačil. Šír posunul kotouč na modrou čáru na Knota, který nahodil před Machovského, kde umně tečoval Jaroslav Vlach. Na dvoubrankový rozdíl mohl zvýšit Jelínek, jehož úmysl do bekhendu Machovský vystihl.

O chvíli později bylo horko také před Pavelkou. Rousek totiž nastřelil tyč. Domácí byli ale stále nebezpečnější. Derner vyjel zpoza sparťanské kasy a předložil touš mezi kruhy na volného Radana Lence, který spustil v Home Credit Aréně druhou erupci nadšení. Vzápětí mohlo být pro Liberec ještě lépe, ovšem Gríger nezakončil přesně.

Hostitelé měli znamenitý nástup rovněž do druhé třetiny. Tomáš Filippi se v útočném pásmu ujal puku a po krásné individuální akci zvýšil na 3:0 pro Liberec. Za Spartu kontroval Horák, jehož štiplavou ránu Pavelka vyrazil ramenem. Poté si sparťané nerozuměli při rozehrávce a mohli být rádi, že je pozorný Lenc nepotrestal.

Po nádherném Pavelkově semaforu učinil útočný výpad Gríger, jehož přihrávku usměrnil Rachůnek jen do betonů Machovského. Pražané byli blízko gólu v polovině utkání, ale ani Rouskovo natlačení před Pavelku nevedlo k rozvlnění sítě. Opakované záběry na kostce nad ledem ukázaly, že Rousek si svoji střelu zblokoval sám těsně před brankovou čárou.

S blížícím se koncem prostřední části ujel někdejší Tygr Marek Kvapil, ovšem puk nabral na vidle a ten skončil až v ochranné síti za Pavelkou. V závěru periody měla Sparta přesilovou hru, během níž se vyznamenal svými zákroky Pavelka.

Úvod třetí dvacetiminutovky se naopak povedl Spartě a dost tomu pomohla minela brankáře Pavelky. Jan Buchtele nahazoval kotouč ze středního pásma, Pavelka podcenil odraz od ledu a záhy se jen smutně ohlédl do své branky. Zanedlouho inkasoval Pavelka znovu, když ho střelou z vrcholu kruhu překonal Marek Kvapil.

Svěřenci trenérů Miloslava Hořavy a Josefa Jandače přepnuli na vyšší obrátky, ale paradoxně mohli dostat další gól. Gríger zakončil libereckou akci střelou vedle. Následně si Sparta zahrála v početní převaze, ale při vlastním oslabení pláchl Jaroslav Vlach a přesnou ránou pokořil Machovského. Liberec tak porazil Spartu 4:2.

Ve středeční odvetě tak Tygrům stačí k postupu do semifinále jakákoliv remíza nebo porážka o gól.

Generali Česká Cup – 1. čtvrtfinále

Bílí Tygři Liberec – HC Sparta Praha 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)

Branky a asistence: 7. Vlach (Knot, Šír), 14. Lenc (Derner), 21. Filippi, 59. Vlach – 42. Buchtele, 45. Kvapil (Košťálek). Rozhodčí: Svoboda, Šindel – Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:2. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 1 328.

Sestavy

Bílí Tygři Liberec: Pavelka (Kváča) – Šmíd, Knot, Rosandič, Hanousek, Derner, Štibingr, Kunst – Birner, Filippi, Bulíř – Rachůnek, Gríger, Lenc – Musil, Jelínek, Zachar – Vlach, Najman, Šír. Trenér: Augusta.

HC Sparta Praha: Machovský (Neužil) – Jeřábek, Jandus, Dvořák, Košťálek, Kalina, Pavelka – Rousek, Horák, Tomášek – Buchtele, Sukel, Kudrna – Kvapil, Pech, Forman – Zikmund, Říčka, Dvořáček – Vitouch. Trenér: Hořava.