Sparta je momentálně ve vyrovnané špici tabulky na třetím místě, ale má zápas k dobru a usiluje o konečnou první příčku v základní části soutěže, která by jí zajistila účast v Lize mistrů.

Liberečtí mají jiné starosti, jsou po nedělní nešťastné prohře 2:3 na nájezdy z Kladna jedenáctí a jejich hlavním cílem je probojovat se do play off. Tedy skončit alespoň v první desítce, což by znamenalo předkolo. Přímou účast ve čtvrtfinále play off, v němž Bílí Tygři od roku 2005 nechyběli, zaručuje šesté místo po dlouhodobé části extraligy.

V tomto ročníku jsou ve vzájemných utkáních Liberce a Sparty úspěšnější vždy domácí. Sparta vyhrála doma 2:1 na nájezdy (branky: Broš, rozh. náj. Ton – Pletka) a 2:0 (Netík, Kratěna), Liberec v 15. kole 5:2 (Pletka, Kašpařík, Nedvěd, Klimenta, Nedorost – .Langhammer, Gulaši).

„Pokud zopakujeme stejný přístup jako na Kladně, kde jsme prohráli opravdu smolně, věřím, že můžeme uspět. I když Sparta je samozřejmě těžký soupeř,“ míní trenér Bílých Tygrů Filip Pešán. „V nedělním zápase skutečně těžko mohu mužstvu něco vytknout, jednoznačně tam rozhodl výkon kladenského brankáře Kopřivy.“

Liberečtí vyslali v neděli na kladenského gólmana 56 střel (!) a k tomu jeli tři nájezdy, ale reprezentační brankář Kopřiva kapituloval jen dvakrát. „Ztratili jsme jednoznačně dva body, o to víc mě to mrzí, že jsme skoro celý zápas hráli na jednu branku,“ prohlásil pro webové stránky libereckého klubu útočník Milan Bartovič. „Zápas to byl takový, že hrál Liberec proti Kopřivovi. Takže jak říkám, ztratili jsme dva body, byl to nešťastný zápas, ve kterém jsme nedokázali proměnit vyložené šance a určitě nás to hodně mrzí.“

A jak popsal slovenský forvard svůj gól na 2:2? „Tam měli jejich obránci puk na hokejce, ale nevyhodili to z pásma. Zdeněk Blatný pak u mantinelu zachytil puk, dal mi to na střed a já to vystřelil, ani jsem se nekoukal, kam to střílím, a až pak jsem viděl, že Kopřiva neměl hokejku. Jsem rád, že to tam prošlo, jen škoda, že se nám nepodařilo dát ten třetí gól.“

Kdyby vám tedy někdo před utkáním jeden bod nabídl, tak byste ho odmítli? „Určitě. Já si myslím, že jsme na Kladno přijeli vyhrát. Hráli jsme dobře, ale jeden bod je málo.“ „Blok tam snad přesto žádný není. Odehráli jsme dobré utkání,“ uvedl pro ČTK asistent trenéra Jaroslav Nedvěd. „Sparta má velice dobré mužstvo a dokazuje, že posily, které přišly, byly dobrou volbou. Pokusíme se vyhrát, není to nemožné. Hodně se to bude odvíjet od výkonu brankáře,“ připustil J. Nedvěd.

Otazník visí nad startem Pletky. Obránce Jiruš již zkusil po viróze první trénink, ale zatím je zesláblý a téměř s jistotou bude chybět. Do hry zatím nemůže kvůli zranění, způsobenému zasažením pukem, útočník Plodek.

Sparta zvládla v neděli přetahovanou s Litvínovem a čeká ji další vypjatý zápas. „V libereckém týmu je několik bývalých sparťanů, ale pro nás jsou všechny ty zbývající zápasy těžké a dá se tam často najít nějaké koření navíc. Oba týmy potřebují body jako sůl, proto čekám zápas na ostří nože,“ uvedl asistent trenéra Sparty Marian Jelínek. Chybět budou Kratěna s Ručinským, jehož stav se pomalu zlepšuje a původně plánovaný návrat okolo 20. ledna je tak opět o něco reálnější.

Pražané se po ne úplně přesvědčivých výkonech z října probrali a od začátku prosince mají velmi dobrou formu. Z posledních dvanácti zápasů získali Holešovičtí slušných osmadvacet bodů a tabulkou se prokousali až na třetí místo. Výborného svěřenci navíc mají k dobru ještě zápas s karlovarskou Energií, který byl odložen kvůli účasti Západočechů na Spengler Cupu.

Za zlepšením Pražanů stojí i návrat formy střelce Petra Tona, který v posledních šesti utkáních rozšířil svou sbírku o jedenáct bodů v kanadském bodování, když zaznamenal sedm gólů a čtyři asistence. Daří se i Davidu Výbornému a tradiční dvojici Broš – Kratěna. Svou pozici prvního brankáře a jedné z velkých letních posil navíc začal potvrzovat i Tomáš Pöpperle, díky němuž se hokejisté z hlavního města mohou pyšnit jasně nejlepší extraligovou defenzivou.