Dlouhé měsíce čekali všichni liberečtí hokejoví příznivci na start nové sezony, ta konečně otevřela své brány. A hned na úvod čekala (resp. zároveň čeká) tygří smečku opravdová prověrka.

Bílí Tygři Liberec zamířili v pátek na led brněnské Komety (výsledky včerejšího 1. kola najdete na jiném místě tohoto vydání) a v neděli od 16 hodin přivítají v Home Credit Areně úřadujícího mistra Litvínov, který v pátek vyhrál nad Zlínem 4:0.

Ambice jsou jasné: play off a něco víc!

Již během přípravného období se hráči Bílých Tygrů ani realizační tým netajili svými cíli pro následující sezónu. Vytyčeným bodem je play off, na které loni Tygři jen těsně nedosáhli.

Trenér Filip Pešán, který je nyní zároveň sportovním ředitelem, však tým doplnil o několik zvučných jmen, jež by měla být důležitým prvkem v boji o vysněné cíle.

Už v přípravě se ukázalo, že Michalové Řepík a Birner, Martin Ševc či Jan Stránský nebudou hrát v žádném případě sekundární roli. Předváděli skvělé výkony a bez sebemenších problémů si našli svoje místo v kabině, stejně jako Dominik Lakatoš, kterého na konci loňské sezony kouč povolal do A-týmu z juniorky.

„Přiznám se, že se už velmi těším, až se extraligový kolotoč rozjede. A hráči jsou na tom stejně. Atmosféra v kabině je hodně bojovná," prozradil ještě před ligovým startem Filip Pešán. V čem se bude lišit hra Tygrů od minulých let? „Emocemi, které na ledě chceme ukazovat," slibuje Pešán.

Bude z arény pevnost?

Liberečtí také chtějí udělat ze své arény pevnost, kde se soupeřům bude hrát hodně těžko. „V posledním zápase Ligy mistrů ve Švédsku jsme předváděli tvrdý hokej, jakým se chceme prezentovat na domácím ledě," uvedl Pešán.

Nedělní domácí zápasy nebudou hrát Bílí Tygři v 17 hodin jako doposud, ale už o hodinu dříve. Od této změny si slibují hlavně zvýšenou návštěvu rodin s dětmi. Tu by měla podpořit i další novinka: děti do 140 centimetrů výšky zaplatí za vstupenku symbolickou jednu korunu. Děti jsou zvýhodněny také při nákupu permanentky.

Do nové sezony vyjeli hokejisté Liberce v nových dresech. Na hrudi hráčů se nově objevuje celé logo klubu s tygří hlavou.

„Na dresu navíc přibyly výrazné motivy tygřích drápů. Loga našich partnerů jsou velmi výrazná a viditelná, ale prim stále hraje znak Bílých Tygrů," připomněla marketingová manažerka Barbora Seitlová.

Klub navíc představil nového maskota, který nyní s ohledem na malé děti připomíná spíš animovanou pohádkovou postavu než krvelačného tygra.

Zítřejší zápas bude spojen s oslavami desátého výročí otevření Home Credit Areny (v září 2005 pod názvem Tipsport arena).

Litvínov je oslaben

Senzační mistr minulé sezony, HC Verva Litvínov, je před novým ročníkem oslaben, což ale nesmí svádět k podcenění.

„Bude to pro nás specifický začátek, když se nám na jaře konečně po 56 letech mezi elitou podařilo vyhrát titul. Ale jak se ve sportu říká vždycky je těžší obhajovat, než se k tomu poprvé dostat," řekl předseda představenstva a asistent trenéra Jiří Šlégr.

„Odešli tři klíčoví hráči Pavel Francouz, Kuba Petružálek a Martin Ručinský, takže to pro nás nebude jednoduchá sezona, ale jsme na ni připravení. Myslím, že jádro mužstva jsme zachovali a sezona bude úspěšná. Věříme, že se dostaneme do play off, což je takový zásadní cíl," dodal Šlégr, který definitivně uzavřel hráčskou kariéru.

Hodně čeká litvínovské vedení od gólmana Jaroslava Januse ze Sparty, který se litvínovskému klubu upsal na dva roky. „Vím, že jsem minulou sezonu neměl ideální. Pracuji tu s výbornými trenéry a mám nějaké zkušenosti, tak věřím, že za sebou zanechám dobré výsledky. Ta očekávání vnímám, ale věřím, že pomůžu celému týmu," prohlásil Janus.

V přípravě, kterou zpestřila účast v Lize mistrů, odehrál obhájce titulu devět utkání, z nichž šest vyhrál. Litvínov byl zároveň jediným českým celkem, který dokázal v Lize mistrů opanovat svou skupinu.

„Byla to výborná příprava se zahraničními soupeři, kteří nic nevypustí" řekl trenér Radim Rulík k Lize mistrů, v níž jeho svěřence čeká na úvod play off Vídeň.

„Až extraliga nám však ukáže, jak na tom jsme doopravdy. Už mnohokrát v minulosti jsme zaznamenali, že mistr měl v nadcházející sezoně problémy," zdůraznil Rulík.

Vzájemná bilance

Přehled duelů Bílí Tygři Liberec - HC Verva Litvínov v Tipsport extralize 2014/15:

11. kolo: Litvínov - Liberec 1:4 (branky: Martynek Bakoš 2, Víšek, Urban).

24. kolo: Liberec - Litvínov 4:3 po samostatných nájezdech (Valský, Bartek, Vampola, rozhodující nájezd Radivojevič Hanzl, Jurčík, Pavlík).

37. kolo: Litvínov - Liberec 3:2 po prodloužení (Jurčík, Jánský, Lukeš Filippi, Vampola).

50. kolo: Liberec - Litvínov 0:2 (Jánský, Hübl).