„Méďa měl obrovský přehled a ty jeho přihrávky, to se nedá nahradit. Asi nemáme hráče, který by to napodobil. Budeme muset přesilovky zjednodušit a něco vymyslet. V těch přesilovkách nám bude hodně chybět," řekl Bartek.

Ideální složení a souhru v početní převaze tým podle něj ještě hledá. „Hodně kluků bylo zraněných, hlavně ti noví Lukáš Krenželok nebo Petr Jelínek. Ještě je neměli trenéři jak zařadit. Celkově to ještě nebylo ono, je tam co zlepšovat," uvedl čtyřiatřicetiletý kanonýr.

Liberec chce vybojovat účast v play-off a začátek soutěže bude podle Bartka hodně důležitý. „Potřebujeme ho chytit. Už není moc času na pilování, už jde do tuhého. Je lepší mít nasbírané body a vézt se, než pořád něco dohánět. Když nám to nepůjde nějakou souhrou, tak to musíme ubojovat," navázal Bartek.

Na start soutěže jsou Bílí Tygři natěšení, protože minulý ročník pro ně skončil v nejkratším možném termínu v polovině března po třech porážkách v předkole s Vítkovicemi. „Vyřazení v předkole je to nejhorší, co může být. Brzo jsme skončili a brzo jsme začali s přípravou. Do začátku sezony to strašně dlouho trvalo. Hodně se těším," přiznal Bartek, že se nemůže dočkat domácího vstupu proti Kometě Brno.

Liberec je také jedním ze šesti českých účastníků obnovené Ligy mistrů a má za sebou konfrontaci s Oulu, Kolínem nad Rýnem a Košicemi. „Je to určitě rozdíl, než hrát v přípravě s českými mužstvy. Člověk se víc vyhecuje a určitě to prospěje. Myslím, že se Liga mistrů bude jen zlepšovat. Konfrontace s nejlepšími hráči v Evropě je velmi dobrá," pochvaloval si Bartek.

Do sezony nechce moc vyhlašovat klubové ani osobní cíle. „Loni přišlo sedm nových hráčů a všichni jsme chtěli hrát play-off, ale nakonec to dopadlo, jak to dopadlo. Play-off je pro mě základ. Musíme udělat všechno, aby se nám to podařilo. Já si žádné cíle, co se týče gólů, už dlouho nedávám. Zajímá mě vítězství a chci si prodloužit sezonu co nejdéle," podotkl útočník, který v minulé sezoně zaznamenal 47 bodů za 28 branek a 19 asistencí.

NOVÁ HOKEJOVÁ PRAVIDLA

Liberec S novou sezonou přicházejí zásadní změny v pravidlech. IIHF si slibuje především atraktivnější podívanou pro diváky, dynamičtější hru, větší prostor pro kreativní hráče, ale i důrazné souboje před brankou, více střel a jejich blokování. Více prostoru v koncových pásmech tak dostanou nejen šikovní útočníci, ale i obránci a hráči, jež odvádějí „černou práci" a které sleduje oficiální extraligová statistika Radegast index.

Nové rozměry pásem

Největší dopady na hru budou mít bezesporu nové rozměry pásem, zavedení tzv. hybridního icingu, úprava postavení při vhazování nebo změny při posuzování trestných střílení a vychýlení branek při vstřelených gólech.

Modré čáry budou nově umístěny 22,86 metrů od zadního mantinelu, přičemž stávající vzdálenost představovala 21,36 metrů. Dochází tak k rozšíření koncových pásem na úkor středního. Vzdálenost modrých čar od zadního mantinelu bude pro všechny stadióny stejná, velikost středního pásma tak bude záviset na délce kluziště.

Na kluzišti dlouhém 60 metrů se délka středního pásma zkrátí z 17,28 m na 14,28 m, tj. o 3,0 m, zatímco délka každého z koncových pásem o 1,5 m vzroste, z 21,36 na 22,86 m.

Současně s modrými čarami se posouvají i body pro vhazování ve středním pásmu, aby byly stejně jako doposud umístěny ve vzdálenosti 1,5 m od osy modré čáry. Umístění bodů pro vhazování v koncových pásmech zůstává beze změny.

Zakázané uvolňování

Další důležitou novinkou je tzv. hybridní icing kombinující výhody evropského posuzování, při němž se zakázané uvolnění pískalo ihned, jakmile kotouč vyhozený z vlastní poloviny přešel brankovou čáru, a původního zámořského posuzování, kdy o vyhozený kotouč soupeřil obránce s útočníkem. Hybridní icing se osvědčil v loňském ročníku NHL, protože přinesl plynulejší, přímočařejší a bojovnější hru při zachování bezpečnosti hráčů, která zůstává prioritou.

Podle nového pravidla bude rozhodnutí záviset na tom, který z hráčů má předpoklad dotknout se kotouče jako první. V případě, že půjde o bránícího hráče, rozhodčí hru přeruší, v případě, že o útočníka, hra pokračuje. Rozhodnutí musí přitom padnout dříve, než první z hráčů dosáhne pomyslné spojnice bodů na vhazování. Stejně tak z důvodu bezpečnosti platí, že není-li možné určit, který z hráčů se ke kotouči dostane jako první, rozhodčí hru raději hru pro zakázané uvolnění přeruší.

Vhazování, góly a hokejky

Jiná významná změna se týká postavení na vhazování. Pokud si tým vybojuje vhazování v útočném pásmu, první se na buly bude stavět bránící hráč, zatímco dosud tomu bylo naopak. I tato změna zvýhodňuje útočící mužstvo.

Drobné vychýlení branky při vstřelení gólu již nebude znamenat jeho automatické neuznání. Gól bude nově uznán také v případě, že k vychýlení branky dojde, pokud oba brankové kolíky zůstanou v ledu i v brance.

V případě, že hráč zakončí trestné střílení otočkou kolem vlastní osy nebo nabráním kotouče na hokejku tzv. lakrosovým způsobem, gól nebude uznán.

Další změny pravidel stanoví mimo jiné rozměry hřiště pro soutěže IIHF a světové šampionáty, upravují posuzování při sevření puku, prodlužují povolenou délku hole pro hráče vyšší než 200 cm, umožňují, aby ochranná část lapačky byla vyrobena z jednoho kusu, zavádějí menší tresty za nesportovní chování a nově upravují výšku mantinelů a ochranných skel včetně požadavků na materiál, z něhož jsou vyrobeny.

Nový dres Bílých Tygrů pro sezonu 2014/2015 zdobí bílý tygr, jenž vyráží na lov (bodů)

Poprvé od roku 2000, kdy tehdejší HC Stadion Liberec změnil název na Bílé Tygry Liberec, se na zápasových dresech A týmu neobjeví klubové logo.

Hruď libereckých hráčů bude nově zdobit zpodobnění bílého tygra z ánfasu, který právě vyráží na lov.

I vzhled nového dresu, stejně jako design budoucího webu, vychází z výrazně pozměněné vizualizace klubu v aktuální sezoně, kterou se Bílí Tygři prezentovali už v kampaních na prodej permanentních a jednorázových vstupenek.

„Po dvanácti letech v extralize a dalších dvou v první lize, kdy dres hlavního týmu nedoznal žádné výraznější obměny, jsme se rozhodli pro odlišný vizuál. Tygr v plamenech je symbolem bojovnosti, dravosti a rychlosti, což jsou všechno atributy, které by měly zdobit každého našeho hráče. Věřím, že nový dres si fanoušci i hráči oblíbí," doufá viceprezident HC Bílí Tygři Liberec Lukáš Přinda a dodává:

„Nový vizuál je v rámci české extraligy ojedinělý. Dosud převládají historické znaky (Sparta, Vítkovice) nebo loga sponzorů (Zlín, Hradec Králové). Tím, že název klubu není svázán s žádným titulárním partnerem, si můžeme dovolit i tento zajímavý experiment. Hned ale musím také zdůraznit, že logo Bílých Tygrů patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším znakům v celé české extralize a rozhodně na něm nehodláme nic měnit. Jen se v této sezoně neobjeví na extraligovém dresu.

Nový dres Bílých Tygrů je vyroben v tradičních klubových barevných variantách bílé a modré. Nic se nemění ani na modrých návlecích hokejových kalhot a modrobílé kombinaci štulpen.

V letošní sezoně se budou extraligové týmy před domácím publikem znovu představovat ve světlé variantě trikotů. Nové extraligové dresy budou již v průběhu měsíce září rovněž v prodeji ve fanshopu Bílých Tygrů.

BÍLÍ TYGŘI LIBEREC s.r.o.

Rok založení: 1956, sloučením Jiskry Kolora a Tatranu

název Lokomotiva Liberec.

Klubové barvy: modrá a bílá.

Adresa: Jeronýmova 494/20, 460 07 Liberec.

Telefon: +420 488 048 333.

Fax: +420 488 048 335.

Webová adresa:

www.hcbilitygri.cz.

E-mail: klub@hcbilitygri.cz.

Stadion: Tipsport arena

kapacita: 7500 míst.

VEDENÍ KLUBU:

Prezident klubu:

Petr Syrovátko.

Viceprezident a jednatel:

Ing. Petr Myška.

Viceprezidenti: Mgr. Lukáš Přinda, František Vozka.

Generální manažer a jednatel: Ctibor Jech.

Asistent generálního

manažera: Mgr. Filip Pešán.

Sekretariát:

Mgr. Kateřina Hrušková.

Sportovní úsek:

Organizace: Tomáš Krupka.

Sportovní sekretář TJ:

Libor Daněk.

Marketingové oddělení:

Marketing: Mgr. Markéta

Fáberová, Ing. Kristýna

Šedivá a Jiří Poláček.

Tiskový mluvčí a PR manažer: Martin Kadlec.

Ekonomické oddělení:

Finanční ředitel:

Ing. Čeněk Svoboda.

Účetní: Martina Svobodová, Alena Riedlová.

Personalistika: Anna Suchá.

REALIZAČNÍ TÝM:

Trenér: Pavel Hynek.

Asistenti: Milan Černý

a Martin Láska.

Videokouč: Aleš Vladyka.

Technický vedoucí:

Tomáš Krupka.

Masér: Jiří Jaroš.

Kustod: Emil Šostý.

Fyzioterapeuti a kondiční trenéři: Bc. Jan Krňoul

a Tomáš Krámský.

Lékař:

MUDr. Dušan Morman.