V jednom táboru panuje skvělá a uvolněná nálada, na opačné straně barikády to vře a ve vzduchu je cítit něco zkaženého. V severočeském hokejovém derby bude dnes večer (17.30) k vidění střet dvou týmů nacházejících se ve zcela odlišném rozpoložení.

„Jsme rádi, že jsme nahoře, ale musíme bojovat dál,“ opakuje trenér druhého Litvínova Jaroslav Hübl.

Suverénní Litvínov kontra utrápený Liberec. To vás v mžiku napadne při pohledu na extraligovou tabulku, v níž soky dělí hrozivých 13 bodů.

V minulosti nevídaná věc. Jen pro ilustraci: v loňské základní části nahráli Bílí Tygři o 11 bodů víc než jejich geografický soused. Jenže život přináší změny, a tak si Severočeši role prohodili. Letos udává tempo – nejen v regionu – Litvínov, který je na špici. Liberec až jedenáctý.

„Nevím, jestli jsme favoritem, každý zápas je těžký, dá se vyhrát i prohrát, a to platí i pro utkání s Libercem,“ je opatrný kouč Hübl.

„Nesmíme nic podcenit. Potřebujeme, aby přišli lidi jako na Slavii. Věřím, že to zvládneme a navážeme na domácí výsledky,“ poukazuje na fakt, že jeho mužstvo neprohrálo na stadionu Ivana Hlinky naposledy 6. října.

„Litvínov je nahoře, daří se mu. My ale chceme urvat nějaké body. Doufám, že navážeme na vítězství se Slavií. Na derby se těšíme,“ má bojovnou náladu útočník Jan Víšek.

Propastná mezera v postavení v tabulce nikterak prestižnost derby nedegraduje. „Je to atraktivní utkání. Liberci nevyšel začátek, ale teď uhrál dobré výsledky. Výkonnostně šel nahoru a porazil i Slavii,“ skládá kompliment Hübl.

I trenér Tygrů Filip Pešan si všímá zlepšení, ale… „Stále jsou tam mezery v defenzivě a v jednoduchosti hry. Pořád hráčům opakuju, že čím jednodušší hokej budeme hrát, tím účinnější naše hra bude,“ klade na srdce svým svěřencům i po nedělní výhře nad šampiony ze Slavie 4:2.

Naopak Litvínov půjde do derby s porážkou ve Znojmě, která byla druhá za posledních jedenáct utkání. „Spadli jsme na zem, musíme se z toho poučit a vrátit se k poctivé obraně,“ apeluje Hübl.

Repete říjnové přestřelky z Liberce, kterou hosté vyhráli 6:5 po samostatných stříleních, dnes nečeká. „Liberec přijede bránit, a to je těžké přehrát.“