Od hokeje si ale gólman Bílých Tygrů, který do konce sezony hostuje v ambiciózní Ufě, příliš neodpočine.

Již dnes hraje český národní tým se Švédskem v rámci turnaje Channel One Cup.

Přesto si Milan Hnilička udělal čas na rozhovor pro Deník. „Zavolejte po obědě, děkuji,“ napsal sms Milan Hnilička.

Po delší době opět česká kuchyně. Těšil jste se na české jídlo?

S jídlem problémy nemám. V Rusku mi chutná. Domů jsem se těšil hlavně na rodinu.

Nejde se nezeptat. Okusil jste už ruskou vodku?

To ne. Já vodku nepiju. A na alkohol během sezony příliš času není.

Jaký vůbec byl váš první „ruský“ měsíc?

Pro mě to bylo hlavně období zvykání si na všechno nové kolem mě. V Rusku jsem nikdy nehrál delší dobu než dvou či třízápasový turnaj. A toho nového je tam opravdu hodně. Zatím se oťukávám, ale myslím, že si pomalu zvykám.

Zkuste pojmenovat tři, pro vás nejvíce nové věci.

Jiný je hlavně hokej. Styl hry je úplně jiný než v Česku a než jsem zažil v zámoří. Největší rozdíl pro mě je, že mají vynikající zakončení, při kterém se snaží kombinovat do poslední chvíle. Velkou změnou je také to, že většinu času trávím s mužstvem. Již večer před zápasem chodíme na bázu, kde člověk nemá moc času sám pro sebe, aby si od hokeje trochu odpočinul.

Jak to snášíte?

Je to v pohodě. Báze je vlastně špičkový hotel. S kvalitou a zabezpečením hráčů problémy nejsou. Tam jde jen o to, že člověk je zvyklý být doma s rodinou a odreagovat se od hokeje, což v Rusku nemám.

Před odchodem do Ruska jste říkal, že o proslulé ruské báze jste četl jen v novinách a že jste na ně sám zvědav. Překvapilo vás tedy něco?

Spíše příjemně. Myslel jsem si, že to bude nějaká obdoba našeho tábora. A on je to normální hotel. Takže v podstatě je rozdíl v tom, že nespím doma, ale na hotelu.

Takže po vojně ani památky…

Nene, to určitě ne.

Jak na báze trávíte čas?

Většinou koukám na filmy, co jsem si vzal s sebou. Na ruskou televizi moc nekoukám…

Jak jste za ten měsíc pokročil s ruštinou?

Peru se s ní. Snažím se ji naučit co nejrychleji, ale jde to velmi pomalu.

Takže se v klubu dorozumíváte jen rusky?

Snažím se. Pár hráčů, kteří mluví anglicky, tam je. Takže když si chci oddychnout, tak si s nimi pokecám anglicky. Ale snažím se, aby to bylo výjimečně.

Jeden měsíc je dlouhá doba. Neodpočítával jste už dny do reprezentačního srazu?

Kvůli rodině víceméně ano. Děti ani manželku jsem strašně dlouho neviděl. Jsem zvyklý být s nimi, takže počáteční šok tam byl, když jsem je neviděl. Domů jsem se hodně těšil.

Ani jednou jste během toho měsíce odchodu do Ruska nelitoval?

To zase ne. Když už se pro něco rozhodnu, tak za tím jdu. A po jednom měsíci toho litovat by bylo hrozně brzo.

Ruská superliga. To je asi hodně o cestování a létání…

To je. A je to hodně náročné. Hodně mi to připomíná dobu, kdy jsem byl v Americe, kdy jsme opravdu strávili třeba polovinu času v letadle. A v superlize je to obdobné. Možná ještě o něco horší, protože se hrají dvojzápasy. Dva doma a dva venku, čtyři zápasy za osm dnů, takže v letadle strávíme hodně času.

Vraťme se ještě k hokeji. Jste po sportovní stránce v Ufě spokojený?

Sám se sebou ještě úplně spokojený nejsem. Vnitřně cítím, že to může být ještě lepší. Ale je to dané také tím, že je všechno opravdu nové. Hokejově si zatím stále zvykám. V každém zápase, ve kterém jsem zatím chytal, jsme bodovali. Bohužel jsme jeden prohráli nešťastně na penalty, ostatní jsme ale vyhráli.

V bráně se pravidelně střídáte. Jak se svými kolegy vycházíte?

Teď už spolu vycházíme výborně. Z počátku ale pro ně bylo nepochopitelné, že se mnou Ufa podepsala smlouvu, když už dva kvalitní gólmany má. Jeden z nich byl zraněný a nevědělo se, jak dlouho bude mimo hru. Teď už se uzdravil, takže tam budeme dokonce tři… Bude to zajímavá situace, ale to není něco, čím bych se měl zaobírat. Já jsem tam od toho, abych hrál co nejlépe. A jak se to vyřeší, je věcí trenéra.

Takže teď se budete v brance možná střídat všichni tři. Kdy se vůbec od trenéra dozvídáte, kdo a kdy bude chytat?

Trenér mi to vždycky řekne jeden den před zápasem.

Zkuste porovnat Bílé Tygry s Ufou.

(Smích). To nejde vůbec srovnávat. Myslíte třeba výkonnost mužstva?

Třeba. Jak myslíte, že by dopadlo vzájemné utkání?

No, myslím si, že by Ufa asi vyhrála, protože má hodně kvalitních hráčů, kteří jsou hodně ofenzivní. Ruská liga tu naši trošičku převažuje v rychlosti a zakončení. Ale nemůžu říci, že by to takto dopadlo určitě. Liberec má kvalitní tým, který zase hraje kvalitně zezadu. Určitě by to byl zajímavý zápas, ale ruská liga je přeci jen o něco kvalitnější.

A když se podíváte na ruské fanoušky?

To mi připomíná Liberec. Zatím jsme hráli jen v menší hale a atmosféra tam byla výborná. Já jsem se ale hodně soustředil na zápas, takže jsme ji ani moc nevnímal.

Zaregistroval jste v tom hokejovém kolotoči volby ro ruské Dumy?

Ne.Vůbec. Já mám spoustu starostí s hokejem, než abych něco mimo registroval. A tím, že jsme pořád spolu, to ani moc nejde. Tam se žije jen a jen hokejem.