V rámci oslav připravil sbor soutěž pro hasiče nad 40 let Memoriál Luboše Petáka, která se do Horního Hanychova vrátí jako jedna z největších akcí místních hasičů také letos. Soutěž se uskuteční na konci srpna.

Další akcí, kterou zdejší hasiči pořádají kromě cvičení a výjezdů k požárům, jsou Čarodějnice. Ty zaplňují libereckou čtvrť v režii sboru pravidelně každý rok. „Naše členská základna má v současné době kolem 60 lidí. Z tohoto počtu jich 18 patří do výjezdové jednotky. Někdy přijde na výjezd tolik hasičů, že se ani nevejdou do našeho auta, a někteří musejí zůstat doma,“ prozradil za dobrovolné hasiče z Hanychova Jiří Melichar, který si zvolil hasičské poslání i jako hlavní profesi, neboť je současně zaměstnaný i u profesionálů.

Jak doplnil, hanychovští hasiči absolvují zhruba 15 až 20 výjezdů do roka. “Teď jsme nabrali hodně mladých lidí. Těší nás, že o práci ve sboru mají zájem, a že tak můžeme po nějaké době náš sbor omladit,“ řekl Jiří Melichar.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR
naleznete
ZDE

Práci u dobrovolných hasičů považuje Jiří Melichar za celoživotní poslání, a věří, že ji takhle chápe většina členů. „Sám jsem hasičem už od 15 let, skončím službu u profesionálů a nastoupím na službu k dobrovolným hasičům. Je to práce a krásný koníček současně,“ zdůraznil.

Hanychovští hasiči nechybějí u největších požárů na Liberecku, a ani u jiných katastrof. Zasahovali například před časem u požáru bývalé fabriky Kolora, v roce 2002 pomáhali při povodních v pražské Tróji. „Jsme spokojení s tím, jak se město Liberec o nás stará. Vloni jsme dostali novou cisternu Tatru, v roce 2002 nám město koupilo nový jeep. Co potřebujeme, to od města, pokud má na to peníze, dostaneme,“ doplnil Jiří Melichar.

Obec Hanychov byla založena asi počátkem 16. století. Hasičský dobrovolný sbor, původně německý, byl ustanoven v lednu roku 1901 v hostinci Zum Walhalle, a měl několik desítek členů.