V současnosti by krajští hasiči potřebovali do konce roku na provoz dalších deset milionů korun. „Hasičský záchranný sbor České republiky má ekonomické problémy od roku 2010. Když trvá finanční výpadek dva tři roky, dá se překlenout. V delším časovém horizontu už se ale jedná o nebezpečnou situaci, při které hrozí vážné problémy,“ vysvětlil Prudil s tím, že celorepublikově chybí profesionálním hasičům 1,3 miliardy na provozní i investiční výdaje.

V Krajské vědecké knihovně v Liberci probíhá rekonstrukce.
FOTO: Oprava liberecké knihovny je v plném proudu. Knihovníci čipují tisíce knih

„Zatím se nám vždy podařilo v druhé polovině roku získat od generálního ředitelství, tedy od ministerstva vnitra, finanční podporu, která nám pomohla překlenout druhou polovinu roku,“ poznamenal ředitel a dodal, že pokud by byli nuceni omezit některé činnosti, jednalo by se v prvé řadě o kondiční jízdy či výcviky. „Narůstá nám například aktivita u zdravotní záchranné služby při snášení pacientů. Zásahová činnost by byla poslední, do které bychom sahali,“ ubezpečil Prudil.

5700 ZÁSAHŮ

Zároveň upozornil, že rok od roku strmě narůstá počet výjezdů. „Už v předchozím roce jsme se dostali na historické maximum, tedy na 5700 mimořádných událostí,“ zmínil. Letos to bude číslo ještě vyšší. Především kvůli zimním kalamitám už mají hasiči za sebou o 1000 výjezdů více než loni touto dobou. To se promítne i na výdajích za pohonné hmoty, za poškozené ochranné prostředky, které se musí nahradit, i za další opravy techniky. „V současnosti máme v opravě čtyři cisterny a jednu záložní jsme si půjčili z Prahy,“ popsal Prudil a poukázal na skutečnost, že krajský hasičský sbor v současnosti disponuje technikou, která už v některých případech řadu let přesluhuje. „Na speciální techniku čerpal HZS řadu let evropské prostředky, mezitím ale zestárla ta základní,“ dodal ředitel. Aktuální průměrné stáří cisteren je momentálně deset let, u speciálních zásahových automobilů přesahuje dokonce 22 let. Nejstarší „kousek“ , automobilová vysokozdvižná plošina, slouží už 38 let.

Odvezte si z Krkonoš své odpadky, Krakonoš vás vidí.
Odvezte si z Krkonoš své odpadky, Krakonoš vás vidí. KRNAP zahájil novou kampaň

Na provozní náklady mají krajští hasiči vyčleněno 31 milionů korun na rok. Prudil doufá, že ministerstvo vnitra i Vláda ČR brzy vyhodnotí nebezpečí plynoucí z podfinancování profesionálních sborů a tato částka se zvýší.

Na činnost HZS LK přispívá i Liberecký kraj, který má pro něj vyčleněny peníze z krizového fondu. „Přestože to kraj dělat nemusí, za poslední tři roky šly na podporu profesionálních hasičů více než tři miliony,“ zmínila podle Andrea Fulková z tiskového oddělení krajského úřadu.