Stranou ale nejsou ani dospělí. Ženy z Jeřmanic letos vybojovaly v Krajském kole žen v požárním sportu v Turnově velmi dobré 4. místo. V minulých letech si dokonce z této soutěže odnesly stříbrnou medaili.

„Jsme trochu stranou, takže k zásahům vyjíždíme většinou jenom do nejbližšího okolí. Vloni jsme měli 7 zásahů, letos zatím ještě ani jeden,“ prozradil starosta SDH Jeřmanice Ivo Kühnel.

Většinou bývají jeřmaničtí hasiči povoláváni k požárům, anebo jen jako dozor. Vybaveni jsou novým požárním vozidlem, na které jim vedle sponzora přispěl také Liberecký kraj. „Náš sbor vznikl jako německý v roce 1871. Další záznamy o činnosti sboru jsme našli z roku 1974, kdy měl sbor kolem 78 členů. Bohužel se ale naše hasičská kronika po Listopadu ztratila, a proto moc informací o historii sboru nemáme,“ podotkl starosta.

Dnes má sbor 46 členů, z toho 22 dětí a dospívajících do 18 let. Jeřmaničtí hasiči pořádají sami dvě velké soutěže. V roce 1998 poprvé připravili Jeřmanický víceboj, což je klání, které je určeno hlavně dětem. Letošní ročník přilákal přes 200 účastníků z celého Libereckého kraje. Dorazili sem ovšem mladí hasiči i ze Středočeského a Plzeňského kraje. Druhou velkou soutěží je Jeřmanická alej, která se tento rok konala už počtvrté.

„I u nás platí pořekadlo Jeden za všechny, všichni za jednoho. Někdy mne mrzí, že si rodiče odvezou na poslední chvíli někam na víkend své dítě, s nímž jsme počítali do soutěžního družstva. My pak musíme narychlo shánět a zacvičovat náhradníka,“ poznamenal Ivo Kühnel.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR
naleznete ZDE

Od roku 2000 pořádají jeřmaničtí hasiči pro děti letní tábory. Místo vždy mění po dvou letech za jiné, aby děti poznaly jinou krajinu. Letos byly v Adršpachu. Na příští rok plánují dokonce vodní tábor. Jezdí také na výlety.

„Od roku 1979 dělám vedoucího mládeže. Myslel jsem si, že si vychovám časem svého nástupce, ale zatím se mi to nepodařilo. Když děti vyrostou, vdají se a ožení a mají pak jiné starosti,“ řekl starosta sboru. „Práce ve sboru mi zabírá strašně moc času. Papíry obvykle zaplním celý obývák, manželka nadává jenže když pak ty naše akce dám na internet, mám radost, že se máme čím pochlubit. A navíc děti naše akce baví,“ dodal.