„Náš sbor v 90. letech stagnoval. Před čtyřmi lety jsme činnost obnovili, a proto nám chybí střední generace,“ řekl velitel zásahové jednotky Otto Novotný.

Vloni v srpnu oslavili jindřichovičtí hasiči 125 let existence sboru. Ve druhé polovině 19. století ale v rozmezí několika let vznikly hned dva hasičské sbory. První požární sbor byl založen ve zdejším závodě textilním, a to v roce 1874. Čítal tehdy 80 členů. Druhý požární sbor dobrovolný, pro obec, byl založen v roce 1883 a do něj se přihlásilo 96 občanů.

„Vloni jsme měli 12 zásahů, tento rok jich máme za sebou už 10. Stoupá to. Vyjíždíme kromě dopravních nehod ke všemu, k čemu nás povolají, k požárům, větrným kalamitám, ale také třeba k čištění kanálů a studní,“ přiblížil Otto Novotný. „Když v létě panuje sucho, tak vozíme zahrádkářům vodu z našich zdrojů,“ dodal.

Techniku má sbor slušnou, dvě akceschopná auta. Letos dostali hasiči novější Tatru, v rámci partnerství Libereckého kraje se švýcarským kantonem získali také vozidlo ze Švýcarska.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR
naleznete ZDE

„Obec nám pomáhá štědře. Od Libereckého kraje taky občas něco dostaneme, například vloni jsme získali grant na plovoucí čerpadla,“ podotkl velitel zásahové jednotky, která má v současnosti 32 členů, z nichž 13 patří do zásahové jednotky.

Jindřichovičtí se hodně také věnují spolkové činnosti v obci a nejen hasičskému sportu. Vymysleli si turnaj v malé kopané a nohejbalu a hned v něm také zvítězili. „Máme málo zásahů, tak hodně sportujeme. U hasičů nás drží dobrá parta a ten adrenalin. Když zazní siréna, klukům se rozsvítí oči jako dětem u vánočního stromečku,“ doplnil Otto Novotný.