Historie sboru dobrovolných hasičů Ludvíkova se traduje již od roku 1883, kdy byl sbor založen v obci, která v té době měla více než 600 obyvatel a kompletní zásobování, a kde je jeden z nejstarších kostelů ze 14. století, kde probíhala Švédská válka, a kde dříve havíři kutali měď na hoře Měděnec.

Z písemných dokumentů se dochoval pouze rok založení, což je uvedeno v záznamech Nového Města pod Smrkem, pod které Ludvíkov patří, a také v knihách o Jizerských horách.

Sbor působil do konce druhé světové války jako německý hasičský příhraniční sbor při obecním úřadě Ludvíkov (Lusdorf). V roce 1936 vyhořela místní hospoda, ve které byla také uskladněna část materiálů a archiv hasičů. Proto dnešní členové sboru mají jen málo dokumentů z prvních desetiletí jeho existence.

Dnes má ludvíkovský sbor kolem 80 členů, z tohoto počtu 14 lidí tvoří aktivní zásahovou jednotku. „Vloni jsme vyjeli ke dvaceti zásahům, letos je to slabší. Tento rok pořád prší, takže naštěstí nehoří lesy, a my je nemusíme hasit,“ poznamenal velitel jednotky sboru Petr Novák.

Ludíkovští hasiči nechybí u požárů na Frýdlantsku, například jim hodně dal zabrat požár německého odpadu v obci Boleslav u Černous na Frýdlantsku. Často vyjíždějí i k menším zásahům, například odstranit z cest větve, popadané po vichřici. Vyjíždějí také k autonehodám, aby likvidovali unikající ropné látky.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR
naleznete ZDE

Nejen požáry a přírodní katastrofy zaměstnávají ludvíkovské hasiče. Pravidelně v obci organizují i místní zábavu, třeba Čarodějnice nebo Hasičský ples. Letos v lednu si dokoncehasiči obuli brusle a do rukou vzali hokejky a ve Frýdlantu sehráli hokejový zápas s kolegy z Nového Města pod Smrkem.

„To, co nám chybí, je lepší technické vybavení. Techniku máme hodně zastaralou, například naše cisterna pochází z roku 1969. Avie je stará minimálně dvacet let,“ vysvětlil velitel Petr Novák. „Město nám pomáhá, jenže nemá tolik peněz jako třeba statutární Liberec. Taky nás podporuje Liberecký kraj, od něhož jsme letos dostali na vybavení dotaci kolem 90 tisíc korun,“ dodal.

Členové sboru pravidelně ukazují svou šikovnost při nejrůznějších soutěžích a cvičeních, kde se umisťují často na předních místech. „Je to krásný koníček. Samozřejmě, že v sobě obsahuje velkou dávku dobrodružství a adrenalinu. Na druhé straně je to hezký pocit, když někomu pomůžete,“ doplnil velitel ludvíkovského sboru.