Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči: Někdy se bojíme, že nám auto nechytne

Český Dub - Nejen včas dojet na místo zásahu, ale vůbec tam dojet – tak by se dala s nadsázkou vyjádřit obava jednoho z nejstarších hasičských sborů v regionu, hasičů z Českého Dubu.

1.7.2009
SDÍLEJ:

Dobrovolní hasiči z Českého Dubu zasahovali vloni na podzim u kamionu, naloženého dřívím, který se převrátil na silnici u Českého Dubu.Foto: archiv SDH Český Dub

Jedna jejich cisterna byla vyrobena v roce 1983, druhá je jen o 5 let mladší. Výsuvný žebřík má podvozek z roku 1961, skoro už patří mezi veterány.

„Naše Avie pochází z roku 1977. Rozpadá se nám pod rukama. Nebojíme se s ní jet, spíš se obáváme, zda–li nám auto vůbec chytne, jestli nastartujeme,“ podotkl velitel SDH Český Dub Oldřich Laufke, který je současně i profesionálním hasičem. „Pod žebříkem ležíme pořád, pořád jej opravujeme,“ dodal.

Kozlův hasičský počin:
HLASUJTE ZDE

Vzniku hasičského sboru v Českém Dubu napomohly dva veliké požáry ve městě. První vypukl 28. července 1858 a zničil 36 domů a dubský zámek. Druhý byl v roce 1866 a zničil severní stranu náměstí s přilehlými ulicemi. Za oběť mu padlo 28 domů a o život přišlo 5 lidí. Proto se několik občanů nabídlo, že zřídí hasičský sbor a 1. května 1864 vykonali slavnostní slib do rukou starosty Josefa Wehleho. Sbor se tehdy skládal ze čtyř oddělení – stříkačů, lezců, přinašečů vody a záložníků. K řádnému založení sboru dobrovolných hasičů však došlo až roku 1867.

Dnes má hasičský sbor 117 členů, z toho 28 v zásahové jednotce. Nejmladší hasičce jsou 4 roky a je u hasičů od narození. Nejstarší hasič se narodil v roce 1929.

„Naše práce je nejen krásným koníčkem, ale přímo stylem života. Kdo je do této práce zapálený, věnuje jí všechno. Doma manželka pak s ním musí mít trpělivost,“ zdůraznil velitel Oldřich Laufke.

Zřizovatelem sboru je město Český Dub. Čím menší město, tím má menší finanční možnosti, a tudíž českodubská radnice nemůže podporovat své hasiče tak, jak by si představovali. „Přesto nám starosta vychází všemožně vstříc,“ řekl velitel hasičů.

Dalším problémem, který místní sbor trápí, je neochota některých podnikatelů pouštět své zaměstnance – hasiče na zásahy. Jen vloni měli českodubští hasiči na 70 výjezdů.

„Chtělo by to lepší zákony. V některých zemích dostává firma daňové úlevy, když uvolňuje své zaměstnance pro zásahy,“ povzdychl si Oldřich Laufke.

Českodubský sbor nejen hasí požáry, vystříhává raněné z havarovaných aut, kácí stromy, likviduje chemické látky nebo sundává parašutisty ze stromů. Podílí se třeba i na Čarodějnicích.

Kozlův hasičský počin si přečtěte zde.

„Kdyby u nás platil stejný zákon jako na Slovensku, podle něhož musí pojišťovny vyplácet malé procento hodnoty uchráněného majetku hasičům, kteří jej před živlem uchránili, bylo by všem hasičům hej. A my bychom měli na nová auta. Zatím ale tento návrh zákona sněmovnou neprošel,“ dodal velitel.

Ani sponzoři se nenabízejí sboru sami od sebe. Jeden podnikatel přispěl hasičům na vyprošťovací techniku až poté, co se mu vybourala žena, ale nikdo ji bez nůžek nedokázal z pomačkaného auta vyprostit. I zdravotníci museli čekat, až přijedou s nůžkami hasiči z Liberce.

Autor: Zuzana Minstrová

1.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Richard Lukáš, přednosta traumacentra liberecké nemocnice.

Richard Lukáš se stane ředitelem KNL. Doporučila to dozorčí rada

Hasiči. Ilustrační foto.

Požár v Raspenavě si vyžádal tři nutná ošetření. Způsobil škodu milion korun

Liberec nezastavil rozjetý Hradec, venku opět nebodoval

Hradec Králové - Když Bílí Tygři vjedou do arény soupeře, promění se v neškodná koťátka. Liberečtí hokejisté, úřadují vicemistři, nezískali venku ještě ani bod.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

ANKETA: Zavedli byste školní uniformy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení