Bez podpory radnice by ale účast v soutěži nebyla možná. „Šance dostat se do divize byla už vloni. Jednání zastupitelů ale bylo bouřlivé, napoprvé schválení 400 000 Kč pro fotbalisty neprošlo o jeden hlas. Pak bylo další zastupitelstvo, ještě bouřlivější, dokonce došlo na to, že zastupitelé na hodinu odešli ze sálu na uzavřené jednání, bylo to dramatické. Podporu jsme nakonec schválili, ale vzápětí přišla zpráva, že do divize postupuje jen jedno družstvo a Spartak byl až druhý, takže z toho nakonec nic nebylo," líčí starosta Michael Canov.

Teď je situace jiná. O tom, že Spartak vyhraje krajský přebor, nemůže být pochyb. Na svém kontě má 22 výher a jen jednu prohru. „Je to úžasné, jak se nám letos daří a jak dominantně proplouváme. Před koncem krajského přeboru už nemůžeme být dostiženi. Moc se nám daří a mám z toho velkou radost," říká trenér A týmu Josef Petřík.

DVA ROKY BEZ HŘIŠTĚ

A jeho svěřenci mají být opravdu na co hrdí. Jedou jako draci. Díky nim se tak Spartak Chrastava ocitne v divizi, kterou za celou svou dlouhou historii nehrál. „Po povodních v srpnu 2010 fotbalisté doslova živořili. Povodeň je připravila o hřiště. Dva roky tak všechna utkání i tréninky museli absolvovat mimo Chrastavu, za což patří všem obcím, které poskytly azyl, velký dík. Po vybudování nového hřiště se fotbalisté rozjeli k neuvěřitelné „Klapzubácké" jízdě, která v chrastavském fotbale nemá obdoby a je zřejmě dosti výjimečná i v celostátním měřítku," usmívá se Canov.

A potvrzuje to i zájem fanoušků. Nikdy předtím na fotbal nechodilo v Chrastavě tolik lidí jako teď.

Bez mimořádné dotace z města by ale národní divize byla jen dál nedostupným snem. Náklady na sezónu vypočítal Spartak na 714 000 Kč. Největší položkou jsou náklady na dopravu na mistrovská utkání, fixní platby za výkon rozhodčích a jejich cestovné. Podle Danuše Husákové, předsedkyně TJ Spartak Chrastava, je schválených 400 000 od města určených na sezónu 2016/2017 s tím, že jde o podporu nad běžný rámec dosavadní podpory. O penězích na divizi pro další sezónu 2017/2018 bude Spartak žádat příští rok.