Znamenala by totiž, že Slovan Liberec velmi praděpodobně podeváté v řadě postupuje do evropských pohárů. Matematika dnešního odvetného semifinále, které začíná ve 20.00 hodin na stadionu U Nisy, je jasná.

Po remíze 2:2 minulý čtvrtek v Brně stačí Liberci k postupu do finále jakékoli vítězství, a také remíza 0:0 nebo 1:1. Naopak remíza 3:3, 4:4 a výše posílá na Strahov Brno, stejně jako výhra hostů. Pokud skončí utkání po 90 minutách 2:2, neprodlužuje se, ale kopaly by se hned penalty.

V druhém semifinále nastoupí od 17 hodin Sparta doma proti druholigovému týmu Bohemians Praha, který před týdnem porazila na jeho hřišti, 1:0 a je velkým favoritem. Vzhledem k tomu, že Sparta bude hrát s jistotou třetí nebo druhé předkolo Ligy mistrů, postoupil by do Poháru UEFA poražený finalista bez ohledu na výsledek duelu se Spartou. Kdyby však Bohemians Spartu vyřadili, pak by prohra ve finále pochopitelně k účasti v Evropě nestačila, Liberec nebo Brno by musely druholigového lídra porazit.

Finále se hraje v úterý 13. května od 17 hodin v Praze na Strahově. Slovan Liberec hrál zatím finále Poháru ČMFS dvakrát, pokaždé pod trenérem Škorpilem. V roce 1998 podlehl v prodloužení Slavii „zlatým gólem“ (pravidlo, které tehdy platilo) Horvátha. O dva roky později, v roce 2000, však Slovan slavil pohárový triumf po výhře 2:1 nad Ratíškovicemi. Oba góly vítězů vstřelil Lazzaro Liuni a posunul tak Liberec poprvé v historii do pohárové Evropy, v níž Slovan od té doby ani v jednom ročníku nechyběl.

Vítěz letošního Poháru ČMFS postupuje přímo do zářijového 1. kola Poháru UEFA. V případě duelu se Spartou by při triumfu sparťanů hrál poražený finalista srpnové předkolo, podobně jako loni Jablonec, který vypadl s Austrií Vídeň.

Vzhledem k situaci v lize je pro Liberec Pohár ČMFS jedinou cestou, jak se dostat letos do Evropy, zatímco Brno by i v případě semifinálového vyřazení mělo ještě šanci díky možnosti obsadit v 1. lize 3. místo. Pro Liberec je tedy dnešní duel s Brnem utkáním jara a tomu byla podřízena i sestava v několika ligových zápasech (s Mladou Boleslaví, v Mostě a s Českými Budějovicemi), kde trenéři šetřili opory. Dnes bude chybět zraněný brankář Zlámal, nejistý je start Papouška a Frejlacha.

Vstupné je jednotné – 50 korun, a Slovan věří, že diváci pochopí důležitost zápasu a přijdou v hojném počtu.