Sportovně-technická komise LKFS (krajského svazu) ve spolupráci s komisí pro stadiony a hrací plochy FAČR provedla vyhodnocení hřišť s úmělým povrchem a rozhodla, že na hřištích s propadlým certifikátem nelze hrát mistrovská utkání v rámci FAČR a libereckého KFS. Do této nešťastné situace se dostaly tři kluby z Liberecka - Doubí, Český Dub a hřiště Technické univerzity v Liberci a Nový Bor z Českolipska.

Přišlo se totiž na to, že hřiště s umělým povrchem na Technické univerzitě (Harcov), v Českém Dubu a Doubí nemají platný certifikát a tudíž na nich nelze hrát! Je jasné, když není certifikát, tak hřiště nesmí a nemůže sloužit ke sportování. V tom asi dáme fotbalovému svazu za pravdu, avšak velkou komplikací pro kluby je fakt, že se o zákazu dozvěděly pár dní před startem soutěže (týká se to I. A třídy – start 16. března).

Navíc byla třeba Doubí na letošní ročník povolena výjimka. „Byl to pro nás velký šok. My jsme věděli, že máme problém s úmělkou, nicméně jsme dostali výjimku do konce sezóny, a teď se dozvíme, že máme smůlu. Nevím, co si o tom myslet," svěřil se předseda Doubí Michal Venc.

Vše odstartovala aféra v Lípě 

Celá aféra vznikla na popud Arsenalu Česká Lípa, který má hrát na hřišti v Železném Brodě, kde podle Českolipských jsou rozměry nedostatečné. Tento fakt nebyl sdělen nadřízenému orgánu LKFS, kam Česká Lípa patří, ale přímo do Prahy na FAČR. A tam se zjistilo, že atest nemá v Libereckém kraji kromě tří Libereckých ještě Nový Bor.

Harcov využívají jako náhradní hřiště jen při nepřízni počasí některé liberecké kluby, stejně jako v Doubí, ale zde místní Sokol hraje úplně všechny domácí zápasy. Harcovská umělka má šanci atest získat, ale Doubští se musí poohlédnout po okolí, kde sehnat azyl. Výměna nevyhovujícího umělého povrchu stojí přibližně 10 milionů korun, a to jsou pro týmy, které hrají nižší soutěž obrovské peníze.

Manažer LKFS Jan König za kterým jde podle klubů tohle rozhodnutí poukazuje ale na to, že kluby o certifikaci věděly dlouho dopředu. „ Celá ta věc je nepříjemná. Problém tkví v tom. že týmy, které nemají certifikaci nemůžou hrát, ale přitom o tom dlouhodobě věděly. Bohužel se na to kluby vyflákly a teď z toho dělají humbuk.“ řekl König.

Jarní část sezóny klepe na dveře, a kde tedy budou výše zmiňované kluby hrát. „Je to problém, musím sehnat hřiště ne jen pro áčko, ale i mládežnické kategorie, a to není nic jednoduchého, zvlášť když jarní část sezóny právě startuje, “ smutnil předseda Doubí Michal Venc. Stejný problém budou muset vyřešit i další fotbalové kluby, ale hrát někde na neutrální půdě je pro ně pouze krátkodobé řešení.