„Cena je určena pro talentované rozhodčí v našem okrese a chtěli bychom takto odměňovat ty nejlepší každý půlrok," potvrdil předseda OFS Liberec Emil Ubias, který Šůmovi předal věcnou odměnu.

Oceněný sudí se zapojil do funkce rozhodčího na podzim 2012. „Vždy mě pískání bavilo. Ve škole při tělocviku jsem začal pískat futsal a fotbal spolužákům. Bylo nás hodně do hry a mně se nechtělo střídat, až na mě přijde řada," říká mladý sudí o svých začátcích mezi „muži v černém". K fotbalu má stále blízko, začal s ním v šesti letech ve Slovanu a ve dvanácti přešel do VTJ Rapid, kde nyní hraje za dorost. A protože je jeho velkým kamarádem o rok starší Antonín Bohata, který již píská delší dobu, sledoval jeho výkony a občas s ním i na utkání jezdil. „Líbilo se mi to a hlavně stále bavilo. Takže Tonda mě pak dostal mezi rozhodčí oficiálně a na podzim roku 2012 jsem na fotbalovém svazu udělal testy pro mladé rozhodčí a začal mávat. Na jaře roku 2013 jsem měl premiéru v pískání, kdy jsem řídil turnaj přípravek," vzpomíná. V této sezoně jen 165 cm vysoký rozhodčí píská starší žáky a mává dospělé v okresním přeboru. Asi dobře, protože byl oceněn. „Je předpoklad, že na jaře budu pískat dorosteneckou kategorii," doplňuje student 1. ročníku technického lycea na SPŠSE v Liberci. Další posun bude Šůmu čekat až po jeho osmnáctinách, kdy se z kategorie M dostane do té vyšší D.

Pokud rozhodčí ve své profesi chce dosáhnout nejvyšších met (I. liga), musí počítat s minimální přípravou 8 10 let, ve kterých prochází jednotlivými úrovněmi řízení fotbalu (okresní, krajské, národní, profesionální soutěže).