Fotbalový záložník Lukáš Vácha právě stvrdil zatím největší přestup ve své kariéře Liberec vyměnil za pražskou Spartu, s níž bude na jaře hrát o titul. „Jsem rád, že jsem tady," pronesl 23letý středopolař po prvním tréninku na Strahově. „Děkuju mému agentovi a rodině za to, že jsem se sem dostal."

Lukáši, když jste v říjnu ještě coby hráč Liberce dostal na stadionu Sparty červenou kartu, napadlo by vás, že v novém roce budete jejím hráčem?
Nenapadlo. Koho by to taky napadlo, že? Ale nikdy nevíte, kde jednou skončíte. Mám radost, že mi Sparta dala šanci. Teď záleží jen na mně, jak ji uchopím.

Kdy vás Sparta poprvé kontaktovala? Po skončení ligového podzimu?
Pan Nehoda, můj agent, mi řekl, že o mně poprvé mluvil s trenérem Lavičkou už v létě. Je fajn, že mě Sparta sledovala delší dobu. Aspoň ví, že nekupuje zajíce v pytli.

Slavil jste nějak svůj přestup?
Ještě jsem neslavil a myslím, že na to ani nebude čas. Dostal jsem pár blahopřejných textovek, kamarádi mi gratulovali. A tím to asi skončí.

Jaké pro vás bylo angažmá v Liberci?
Strávil jsem tam tři a půl roku, bylo to povedené období. Loni jsme vyhráli titul, v Liberci jsem si našel přítelkyni… Moc se mi na severu líbilo, nikdy na to nezapomenu.

Zpátky k vašemu přestupu. Zájem o vás měla i Plzeň. Proč jste se nakonec rozhodl pro Spartu?
Protože nabídka ze Sparty se neodmítá, tohle angažmá pro mě bude další krok dopředu. A že se říká, že Plzeň momentálně hraje nejlepší fotbal v Česku? To je možné, ale historicky byla vždycky nejlepší Sparta. A já věřím, že zase bude a že jí k tomu pomůžu.

Hovořil jste s plzeňským trenérem Vrbou i koučem Sparty Lavičkou. Znamená to, že Lavička na vás udělal lepší dojem?
Musím říct, že se mi jednání se Spartou líbilo celkově, nejen rozhovor s panem Lavičkou. Nicméně hezky mluvil i pan Vrba, rozuměli jsme si.

Neovlivňovalo vaše rozhodování i cestování?
Ani ne. Jsem sice Pražák, ale do Liberce jsem tři a půl roku jezdil hodinu autem. Cestování u mě opravdu nehrálo žádnou roli.

Se Spartou jste byl domluvený už v polovině prosince, ale kluby se dohodly až 8. ledna. Jak jste to dlouhé čekání nesl?
Snažil jsem se být v klidu. I když se to vleklo, zbytečně jsem se nestresoval. Měl jsem jistotu v tom, že jsem měl pořád platnou smlouvu s Libercem. Nervózní jsem byl jen z toho, že mi pořád někdo volal a vyptával se, jak to s mým přestupem vypadá. A když mi v úterý pan Nehoda zavolal, že je hotovo, ulevilo se mi. Jsem rád, že můžu být s týmem od začátku přípravy.

Na jaký post se s vámi ve Spartě počítá?
Trenér Lavička mi říkal, že by mě rád viděl uprostřed zálohy. Počítám s tím, že ve Spartě bude tlak, ale pokud mi vydrží zdraví, budu se snažit odvádět maximum.

Mluvili jste s trenérem Lavičkou i o vašich třech podzimních červených kartách?
Červená je pro mě po přestupu do Sparty už dobrá barva, ne? (směje se) Budu se snažit, aby mi rozhodčí neukazovali červenou moc často. Je mi 23 let, musím na tom zapracovat, abych zbytečně neoslaboval tým. Je to otázka hlavně mojí hlavy.

(Do rozhovoru vstupuje Váchův agent Zdeněk Nehoda: „Pokud si pamatujete, tak tři červené karty za jeden podzim ve Spartě nasbíral Pavel Nedvěd. A jakou udělal kariéru…")

Chtěl byste Nedvěda napodobit?
Kariéru jako on by chtěl mít každý fotbalista. Ale zatím jsem Pavla napodobil jen v těch červených kartách. A to je málo.

Nebojíte se, že vám sparťanští fanoušci budou vyčítat, že jste odchovancem Slavie?
Stát se to může, ale já se na všem snažím hledat to pozitivní. Pokud budu dobře odvádět svoji práci na hřišti, nemám se čeho bát. Kdybych měl strach, tak jsem do Sparty nešel.

První soutěžní zápas vás čeká 14. února v Evropské lize doma proti Chelsea. Je to pro vás motivace?
Jako motivaci beru už samotné angažmá ve Spartě. Na Chelsea se těším, vždyť je to tým, který loni vyhrál Ligu mistrů. Co si přát víc?

Martin Mls