Krátce po setkání v Praze se celá výprava odebrala do Břízek, kde se bude až do středečního podvečera připravovat na závěr kvalifikace. Z Jablonce jsou v kádru reprezentace U-21 hned čtyři hráči, liberecký útočník Josef Šural bohužel pro zranění na sraz nepřijel. Hlavní kouč národního týmu do 21 let Jakub Dovalil v rozhovoru přiznává, že by rád o jistotě baráže rozhodl již v pátek v Černé Hoře.

Sešli jste se k poslednímu soustředění před závěrem kvalifikace. Jak to vypadá s kádrem? Přeci jen někteří hráči chybí.

Vypadá to tak, že jsou nějací lidé zranění, někdo taky odjel s áčkem. Ale myslím si, že tým, co je tady, tak je dobrý. Standa Tecl z Jihlavy dal v šesti kolech pět branek. Dá se říct, že celkem všichni kluci hrajou a čtyři kluci z Jablonce, co tady jsou, tak mají vynikající formu. Takže si myslím, že není důvod k nějakým obavám.

Původně jste měl v nominaci tři útočníky včetně Josefa Šurala z Liberce. Jak to s ním aktuálně vypadá?

Ten nejede a místo něj byl povolaný Wágner z Příbrami. U Šurala totiž přetrvávají ty zdravotní problémy.

Další větší změnou je nepovolání brankáře Marka Štěcha. Co vás k tomu vedlo?

Jak jsme to teď tak sledovali, tak Marek teď chytá ve třetí anglické lize a my tady teď máme dva gólmany, co chytají naší ligu, jsou na očích. Valeš i Koubek mají oba dobrou formu, takže jsme se rozhodli pro naše „české" gólmany.

Když se člověk podívá na nominaci, tak tam je jen jeden hráč, který za jednadvacítku skóroval více jak jednou. Nemáte trochu obavy z ofenzivy?

Nějaké góly dával Kadlec, branky dával Chramosta a dával Darida. Ti tu s námi nejsou, tak se musí o ty branky rozdělit jiní hráči.

Jste blízko k baráži o postup na ME 2013, takže dá se říct, že to máte v kapse? Stačí vám bodovat v jednom ze dvou utkání.

My budeme potřebovat, abychom to utkání vyhráli, ať jedno nebo druhé. Nejlepší by bylo, kdyby se nám to podařilo už v Černé Hoře.

Máte už představu, jak by mohla vypadat základní jedenáctka?

Uvidíme, během soustředění v Jablonci se to začne rýsovat. Nějakou představu mám, ale musíme vidět, jak hráči budou vypadat.

Dá se říct, že mají někteří hráči jiné zápasové zatížení?

To bych neřekl, myslím si, že je to všechno skoro stejné. Jediný, kdo hraje méně, tak je Wágner. Jinak všichni už nastupovali, Mareček taky nastoupil za Heerenveen, tak si myslím, že by to mohlo být v pohodě.

Poslední dva zápasy kvalifikace nehrajete v ideálních termínech. Nejprve cestujete do Černé Hory, kde hrajete v pátek a pak hned v pondělí na domácím hřišti v Jablonci. Bude to pro vás náročné?

Úplně ideální to není, ale počítali jsme s tím, že budeme mít dostatečný počet bodů, že to zvládneme. Jak říkám, věřím tomu, že dobrý výsledek přivezeme z Černé Hory.

Co je hlavní náplní soustředění v Jablonci?

Budeme mít herní trénink, abychom hráče viděli v akci. Spíš to musíme nějak poskládat, aby se hráči dali dohromady. Určitě to bude taková klasika, rozdělíme to na útočnou a obrannou činnost a budeme s nimi pracovat. Budou tam standardky, auty a tak dále. Takže se to ponese asi v tomhle duchu.