Fotbalisté Slovanu Liberec historickou bilanci nepovolili narušit. S Jabloncem ještě nikdy v první lize doma neprohráli a nestalo se to ani v nedělním 32. vzájemném prvoligovém derby. V zápase bohatém na góly přestříleli Liberečtí Jablonec 4:2.

Severočeské derby nabídlo nevídanou podívanou. Už v prvním poločase viděli diváci pět gólů a dvě nastřelené tyče. Vše odstartovala bomba jabloneckého kapitána Pavlíka do tyče ve 4. minutě.

Hned chvíli poté byl po vzdušném souboji ošetřován jablonecký stoper Drsek, který s podezřením na otřes mozku musel později střídat. Jeho zranění bylo patrně pro hosty fatální, neboť obrana Jablonce od té doby připomínala průchozí pasáž.

Skóre otevřel v 7. minutě liberecký kapitán Nezmar, který po centru Papouška předskočil právě Drska - 1:0. Hosté však v 15. minutě srovnali, když liberecký stoper polák se srazil s brankářem Zichem a kanonýr Lafata uklidil míč do sítě - 1:1. V 21. Liberec opět vedl. Keričův míč minuli tři jablonečtí hráči a Dočkal skóroval na 2:1.
V 36. vyslal Nezmar do šance Keriče, který se nemýlil a Liberec už vedl 3:1, ale už za dvě minuty Lafata snížil na 3:2, když domácí gólman Zich s námahou vyrazil hlavičku Pekharta.

V 43. po rohu Papouška hlavičkoval Dejmek do tyče. Po přestávce Liberečtí hned v 47. minutě pojistili své vedení. Kerič udělal po dlouhém pasu zmatek v jablonecké obraně a dezorientovaný Zábojník přehodil vybíhajícího vlastního brankáře Frydrycha - 4:2.

Jablonec se utápěl v nepřesnostech, když už se zdálo, že by mohl jít do slibné akce, utekl míč zpravidla do zámezí nebo přišla špatná přihrávka. Naopak Liberec mohl ještě zvýšit po tutových šancích Dočkala (51.) a Diviše (88.), ale skóre už se nezměnilo.

„Je to pro nás strašně důležité vítězství. Potřebovali jsme potvrdit body ze Slavie a zároveň jsme vnímali tu rivalitu. Asi sto fanoušků nás přišlo den před utkáním povzbuzovat na trénink, to v českých podmínkách snad nemá obdoby,“ vyjádřil své pocity po utkání autor prvního gólu Jan Nezmar.

Trenér vítězného mužstva Josef Petřík konstatoval: „Byla to obrovská kolektivní práce a hlavně jsem rád, že jsme konečně byli v koncovce na rozdíl od předchozích domácích zápasů efektivní. Dnes jsme Jablonec přestříleli. Škoda ale zranění Keriče, který se začínal rozstřelovat. Teprve pondělní vyšetření ukáže, jak dalece je poškozený jeho kotník - zda je podvrtnutý, nebo je tam výron.“

Jeho protějšek František Komňacký, kouč Jablonce, si postěžoval: „Nepodali jsme výkon, který by nás opravňoval pomýšlet na pohárové příčky. Byli jsme špatní v obranné fázi a i když jsme dali dva góly, tak celkově výkon i výsledek zavání spíš ostudou než potvrzením toho jména, které jsme si pracně budovali. Čtyři inkasované góly ani neodpovídají nezvykle vysokému počtu fatálních chyb. Je to na zamyšlení, co s tím uděláme. Podobně to vypadalo i v Ostravě a je to už asi recidiva. Liberec hrál s velkým nasazením a důrazem, Kerič s Nezmarem udělili pro mužstvo obrovský kus práce. Po odchodu zraněného Drska byla naše obrana spíše o chaosu než o kompaktnosti. Někteří naši hráči toto utkání absolutně nezvládli.“

Kapitán Jablonce Petr Pavlík se trochu opřel do médií: „Po Spartě jsme dostali od novinářů a hlavně od pana Ščasného v televizním studiu masáž, že hrajeme málo dopředu. Tak jsme to dnes zkusili a viděli jste, jak to dopadlo. Občas se stane, že je z obrany průchoďák a nám se to stává hlavně v Liberci… Ale dva góly jsme dali a o přestávce jsme si říkali, že to ještě zkusíme. Bohužel Petr Zábojník zakončil do nesprávné branky a pak už z naší strany byla trochu křeč, samé dlouhé nakopávané balóny na Pekharta a špatně jsme to doplňovali.“