V tištěném vydání Libereckého deníku najdete soutěžní kupon pro dané kolo hry. A tady jsou základní pravidla Tip ligy:

V čem je podstata hry?

Jde o to, aby soutěžící správně natipoval co největší možný počet z deseti vybraných fotbalových utkání, které se objeví na tiketu pro dané kolo. Tipovat se může pouze: 1 výhra domácích, 0 remíza, nebo 2 výhra hostů. Tikety s dvojtipy budou brány jako chybné a nebudou započítány.

Jak se do hry zapojit?

Vždy od soboty do čtvrtka vyjde v Deníku kupon, který vystřihnete, vyplníte na něm potřebné údaje a nejpozději do čtvrtka jej doručíte na sběrná místa, která jsou daná. Osobně můžete doručit kupon do redakce do pátku 14. hodiny.

Každému tipujícímu bude přiděleno startovní číslo, které nalezne ve středečním vydání Deníku, kdy budou vycházet průběžné výsledky. Toto číslo potom bude používat po celou dobu trvání soutěže. Číslo je po tomto zaregistrování nutné uvádět na tiket.

Jak tipovat

Pomocí tradičního hlasovacího kuponu, který najdete na stránkách Deníku a doručíte na adresu Deníku nebo do sběrných schránek Tip ligy ligy Deníku. Obálku se soutěžním kuponem zřetelně označte slovy „Tip liga“.

Na internetu, přesněji na oficiálních webových stránkách www.denik.cz (vyhledejte váš Deník a tipujte, ale až od druhého kola).

První hlasování pouze na kuponu! Pokud hráč tipuje poprvé, napíše do kolonky pro identifikační číslo velké písmeno N a dále vyplní své čtyřmístné číselné heslo a ostatní údaje jméno, příjmení, adresu, telefon nebo e-mailovou adresu a odpoví na dva dotazy: zda je nebo se chce stát předplatitelem Deníku. Upozorňujeme soutěžící, že při nevyplnění výše potřebných údajů nemůže být jejich kupon zařazen do soutěže!

Heslo

Heslo si hráč určí sám při vstupu do hry jako kombinaci libovolných čtyř číslic od 0 do 9, například 0123. Startovní číslo hráči přiděluje při vstupu do soutěže redakce.

Každou středu otiskneme pořadí všech soutěžících. V tomto seznamu zjistí nový hráč své startovní číslo, které v dalším průběhu hry již sám vpisuje do kuponu nebo je uvádí při hlasování na internetu. Každý hráč může tipovat v jednom kole pouze jednou a pod jedním startovním číslem.

Bodování

Kupon obsahuje 10 fotbalových zápasů, které se hrají o následujícím víkendu. Tipující u každého z nich napíše 0, 1 nebo 2, podle toho, jak odhaduje výsledek utkání v základní hrací době (1 = vítězství domácích, 0 = remíza, 2 = vítězství hostů). Dvojtipy jsou nepřípustné. Každý nevyplněný tip na zápas znamená dva minusové body.

Dále hráč vyplní Supertrefu, která rozhoduje při určování vítěze kola a pořadí při rovnosti bodů. Zde soutěžící uvede svůj odhad celkového počtu branek, který podle jeho mínění padne v uvedených deseti zápasech.

Hodnocení

Za každý správně natipovaný zápas získá tipující dva body, za špatně natipované utkání o jeden bod přijde. Za celý tiket tak můžete nahrát až dvacet bodů, ale také minus deset, když neuhodnete ani jeden zápas. Pokud se některý z vybraných zápasů neodehraje, nedohraje, získávají za něj všichni tipující nula bodů.

Co bude rozhodovat při rovnosti bodů v jednotlivých kolech?

Jako první rozhodující faktor se bere takzvaná Supertrefa, v níž budete tipovat celkový součet všech branek, které padnou v deseti vybraných utkáních pro každé kolo. Pokud budou mít dva nebo více tipujících shodný počet bodů a ani jeden netrefí Supertrefu, rozhodne bližší tip skutečnému počtu vstřelených branek (tzn. pokud Supertrefa bude např. 20, první čtenář tipne 19 a druhý 22, získá cenu první tipující, protože byl blíže). Pokud by se daní tipující přiblížili Supertrefě stejným rozdílem, přistoupíme na pravidlo první chyby. To znamená, že u tiketů těchto tipujících půjdeme chronologicky odshora dolů a tiket, který bude mít první chybu, vypadává ze šance na cenu v daném kole. Pokud se budou tikety shodovat i v chybně tipovaných zápasech, určí pořadí v kole nižší přidělené startovní číslo.

Co bude rozhodovat o prvních místech při rovnosti bodů v dlouhodobé soutěži?

Během soutěže to v celkovém pořadí bude vyšší počet bodů získaných v posledním kole. Jednoznačně bude preferován ten, který bude mít největší počet vítězství v kolech.

Jak dlouho soutěž potrvá?

Celá soutěž bude mít celkem třináct kol. Tipuje se od března do června, v celém průběhu jarní fotbalové sezony. Předání cen nejlepším tipujícím proběhne do čtrnácti dnů od ukončení posledního kola Tip ligy.