„My fotbal milujeme! Žádného Brazilce nenechává chladným," živě gestikulujeThiago Lucena, brankář futsalové Balticflory Teplicea už je z něj cítit, jak je natěšený.

Teplický tým má už tři týdny po sezoně. Thiago je doma v Brazílii a ladí se na nadcházející fotbalového šílenství. „Parádně si ho užiji! Přímo do hlediště se nevypravím, budu se dívat v televizi. Sedneme si s přáteli, dáme si televize ven, uděláme si nějaké dobré jídlo, je to paráda!"

Vše o mistrovství světa najdete ZDE

V Brazílii je od června do srpna podle kalendáře zima. Brazilská zima má příjemných 21 stupňů a nejinak tomu je i v Thiagově rodišti, ve městě João Pessoa na jihovýchodu Brazílie, které spadá pod oblast Paraiba.

Mistrovství světa ve fotbale, které se koná jednou za čtyři roky, a teď právě v Brazílii, zvedá 200milionovou zemi na nohy. Náklady na pořádání šampionátu se ale vyšplhaly na neuvěřitelných 280 miliard korun, což je třikrát víc než při mistrovství v JAR. Kvůli přemrštěným nákladům, které se mohly dát do školství a infrastruktury, lidé protestují. Pátá nejpočetnější a největší země světa trpí docela velkou chudobou. „Nepokoje asi budou pokračovat i v průběhu šampionátu a taky mám strach z kriminality a násilí," říká Thiago. „Proto miluji Teplice. Jsou klidné a není tu taková korupce. I kvůli ní se při přípravě šampionátu ztratilo tolik peněz. Vadí to i lidem, kteří fotbal milují," vysvětluje 31letý sportovec. Inu, fotbalový míč nechutná tak, jako chleba.

Hráči budou sedět na stejných střídačkách, jaké jsou v Teplicích

S Teplicemi bude spojován prakticky každý zápas na mistrovství světa. Na hřištích totiž budou střídačky, které pocházejí z dílny sklářů AGC. Unikát mají také na Stínadlech, jako jediní v republice.

A proč zrovna v Teplicích? Protože výrobcem je právě sklářská firma AGC, která má v Teplicích jedno ze svých ředitelství.

Skleněné střídačky byly vyrobeny pro MS v Brazílii a už byly otestovány minulý rok na Konfederačním poháru FIFA . Stalo s tak hlavně díky kontaktům předsedy představenstva FK Teplice a viceprezidenta AGC Glass Europe Pavla Šedlbauera.

Tento Tepličan, nyní pracovně žijící v Bruselu, na ředitelství AGC, by na dnešním slavnostním zahájení mistrovství světa neměl chybět.

Střípky z Teplic:Nové přístřešky pro střídající hráče na teplický stadion putovaly z Brazílie několik týdnů lodí přes Japonsko. Poté je po moři dopravila další loď do německého Hamburgu, a odtud je pak kamiony převezly po silnici do Teplic na Stínadla.

Unikátem je speciální nárazu odolné sklo, které tak nahradí současný plast, který se na střídačkách používá. V případě nových hráčských střídaček je využita technologie AGC s názvem Dragontrail. Stejná technologie se používá u displejů chytrých telefonů, tabletů a televizí.

Návrh střídačky vznikl přímo v závodech společnosti AGC, která má své dlouholeté aktivity také právě v Teplicích, bez pomoci externího designéra. Samotný přístřešek pro hráče je dlouhý dvanáct metrů.