Okresní fotbalový přebor: V šesti ze sedmi utkání 18. kola vyhrály týmy, které byly v tabulce níž než soupeři. Strašák většího množství sestupujících už funguje. Jablonné zvýšilo náskok v čele. Jeho kanonýr Vít Šimon předvedl hattrick, stejně jako Martin Zeman z Raspenavy. Michal Zeman zahodil dvě penalty. Všechna čtyři béčka prohrála. Mezi pátým a jedenáctým místem je jen dvoubodový rozdíl!

S výjimkou zápasu Horní Řasnice – Jablonné vesměs zvítězila mužstva, figurující před víkendem v tabulce níž než soupeři. Redukce účastníků v I. B třídě po této sezoně zkrátka vyvolá řetězovou reakci a z přeboru okresu bude padat čtyři nebo pět mužstev, takže všichni zúčastnění už takto brzy začali šturmovat. A pohled na tabulku napovídá, že to bude opravdu drsné – mezi pátým a jedenáctým místem je pouze dvoubodový rozdíl!

Klid je jen na obou pólech tabulky. Vedoucí Jablonné podle očekávání bez problémů vyhrálo na hřišti poslední Horní Řasnice a zvýšilo náskok před Višňovou B na pět bodů, zatímco domácí jsou již smířeni se sestupem a chtějí soutěž alespoň důstojně dohrát.

Nejlepší střelec přeboru Vít Šimon z Jablonného dosáhl v tomto utkání hattricku a má na svém kontě už 18 gólů. Podobně se činil Martin Zeman z Raspenavy a se 14 góly se dotáhl na zraněného novoveského Bartůňka. Druhému z bratří Zemanů, Michalovi, se „povedlo“ zahodit dvě penalty během čtyř minut! Dva góly vsítili Josef Kopecký ze Žibřidic, Petr Dědič z Vratislavic, Václav Černý z Nového Města a Dominik Ďuriš z Chrastavy.

Celkem padlo v 18. kole (17. hraném) 34 branek, tj. průměr na zápas 4,86. Dohromady se od začátku soutěže trefili kanonýři již 604krát, takže průměr na jedno utkání se stále drží na velmi solidním čísle nad pět gólů: 5,08.

Hraje se na vítězství, už tři kola za sebou jsme nezaznamenali žádnou remízu! Bilance domácí vs. hosté v kole: 4 – 0 – 3, skóre: 18:16, ŽK: 7:8, ČK: 0:2. Celkem: 55 – 20 – 44, skóre: 342:262, ŽK: 176:184, ČK: 15:16.

Nová Ves – Jindřichovice 1:5 (0:3)

Hosté od začátku utkání předváděli velmi sebevědomý, aktivní výkon a vytvářeli si šance. Ve 3. minutě po dlouhém autu hlavičkoval Lenhart z malého vápna nad branku. Na druhé straně zahrozil Lanc, který také přestřelil, ale skóre se v 21. poprvé měnilo ve prospěch Jindřichovic, když z přímého kopu se přesně přes zeď trefil Petrovič. Za dvě minuty novoveský gólman Marek dokázal vyrazit tečovanou střelu z 20 metrů, ale balón vrátil do sítě Hořák – 0:2. Domácí se museli obejít bez svého nejlepšího střelce Bartůňka, který po zranění z minulého kola z Chrastavy bude zřejmě chybět delší dobu. Dobrou možnost měli v 29. minutě v podobě trestného kopu z 18 metrů, jenže Štefan volil místo technické střely razanci a míč letěl daleko mimo. Lanc po chvíli mířil z 22 metrů pouze doprostřed Paštovy branky, po Modrákově centru pak Štefanovu střelu k tyči Pašta vyrazil a Lancova dorážka skončila vedle. A tak se na konci poločasu potřetí radovali hosté, když v nepřehledné situaci vracel Hradec míč přes hlavu před branku a balón nečekaně zapadl k zadní tyči – 0:3. Po změnách v rozestavení si Novoveští v druhé půli vytvářeli náznaky šancí, ale proměnili jedinou – Malaga v 62. po závaru před brankou ze tří metrů snížil na 1:3. Jindřichovicím však mezi 71. a 74. minutou vyšly dva rychlé protiútoky a bylo rozhodnuto. I za stavu 1:5 se domácí snažili hrát ofenzivně, nicméně jejich pokusy pochytal gólman Pašta a skóre se již nezměnilo.

Branky: 62. Malaga – 21. Petrovič, 23. Hořák, 42. Hradec, 71. Lenhart, 74. Volek. Rozhodčí: Kafka, bez karet. Diváků: 50. Nová Ves: Marek – Lanc, Štefan, Illek (68. Lub. Adam), Malaga – Modrák, Mrijaj, Novotný, Martínek – L. Vávra, Junek. Jindřichovice: Pašta – Petrovič, Culek, Dvořák, Volek – V. Kopecký, Hořák, Hradec, Lenhart – Řádek (74. Dlouhý), R. Soukup (79. Děkan).

Žibřidice – Hejnice B 5:1 (1:0)

Na hřišti v Žibřidicích byl k vidění zápas dvou rozdílných poločasů. První byl vyrovnaný a mužstvo Hejnic ovládlo úvod utkání. Hejnice si vypracovaly v 2. a 6. minutě utkání dvě slibné šance, ale domácí brankář Němec střely vyrazil mimo branku. Na domácím mužstvu byla zpočátku patrná nervozita a respekt ze soupeře. Skóre se poprvé měnilo ve 14. minutě, kdy z přímého kopu skóroval technickou střelou k tyči domácí Menšík, který tak potvrdil střelecký apetit z předchozího zápasu ve Višňové – 1:0. Do konce poločasu se hrál pohledný fotbal s několika slibnými šancemi na obou stranách, ale skóre se zatím neměnilo.

Žibřidicím se náramně povedl vstup do druhého poločasu, kdy hned ve 47. minutě skóroval útočník Danczi – 2:0. Hosté si největší šanci vypracovali v 59., ale střelec Hejnic Zoreník pálil nad branku. A tak přišel trest v 63. minutě, kdy Menšík po sólu přes polovinu hřiště našel před šestnáctkou útočníka Josefa Kopeckého a ten se nemýlil – 3:0. Hned za dvě minuty se skóre měnilo znovu, dočkali se hosté, Zoreník byl tentokrát nekompromisní – 3:1. Nejhezčí gólový moment přišel v 67., kdy Kodet střelou z dobrých 30 metrů zavěsil do šibenice – 4:1. Hejničtí v tu dobu přestali hrát svou hru, působili odevzdaným dojmem a ulehčili tak domácím cestu za vítězstvím. V 70. minutě přidal svůj druhý gól Kopecký a bylo rozhodnuto – 5:1! Do konce utkání se již tento stav nezměnil, i když pár pěkných akcí ještě bylo k vidění. Hejnice neproměnily ani svou poslední šanci, kdy v 75. minutě pěknou střelu Kouby vytěsnil domácí gólman s pomocí břevna nad branku. Zbytek utkání se již dohrával v poklidu a domácí se tak radují ze zisku dalších, pro ně tak důležitých bodů.

Branky: 63. a 70. Jos. Kopecký, 14. Menšík, 47. Danczi, 67. Kodet – 65. Zoreník. Rozhodčí: Zelenay, ŽK: 3:2. Diváků: 60. Žibřidice: J. Němec – Herclík, Piskáček, Kochan, Toločko – Kučera (69. Fejfar), Menšík, Jaček, Kodet – Jos. Kopecký, Danczi (80. Dan. Vávra). Hejnice B: Koutný – Fetr (56. Kinský), Fejtek, Sýkora, Sirůček – Kobr, Šorejs, Kouba, Fajak – Zoreník, Smola.

Vratislavice – Stráž B 3:0 (3:0)

Na zlepšeném terénu se oproti minulým utkáním zlepšila také hra Vratislavic. Domácí byli aktivnější, napadali soupeře v rozehrávce a zejména v prvním poločase se jim dařilo i kombinačně. Mladou obranu zklidnil návrat zkušeného Šidáka do sestavy, v případě potřeby se domácí včas zatáhli a vyráželi do brejků. Utkání se vyvedlo oběma domácím útočníkům a středním záložníkům, kteří dokázali získat hodně balónů a efektivně je rozehrát. Do vedení šli Vratislavičtí v 13. minutě, kdy Štěpánek dostal dlouhý míč do běhu, který si v pokutovém území zasekl, obránce Stráže projel kolem něj a Štěpánek, ač si chystal střelu na zadní tyč, nakonec skóroval kuriózně. Balón se mu totiž svezl a prolétl mezi rukama brankáře k bližší tyči… V 34. zvýšil Dědič po postupném útoku a přesném zakončení k tyči na 2:0. V 41. vybojoval míč uprostřed hřiště Dunayevskyy, zatáhl ho do vápna a předložil ideální přihrávku k zadní tyči nabíhajícímu Dědičovi. Ten do odkryté poloviny branky svým druhým gólem upravil na 3:0. Po přestávce již přišlo trochu uspokojení z výsledku, takže dopředu se ze strany domácích nic moc neudálo a vzadu si Vratislavičtí pohlídali čisté konto.

Branky: 34. a 41. Dědič, 13. Štěpánek. Rozhodčí: Vasko, ŽK: 0:2. Diváků: 40. Vratislavice: P. Stolín (39. Havrda) – Peš, Šidák (40. Vlk), Bergr, Zejbrlík – Masár (60. Gazdík), Dunayevskyy, L. Stolín, Žabka – Dědič, Štěpánek (66. Patrman). Stráž nad Nisou B: Durdis – Trejbal, Kapras, Klokočník (46. Pácalt), Valášek – Hruboň, T. Komarov, Budský, L. Soukup – Košárek, P. Procházka (46. Frýba).

Nové Město – Chrastava B 4:3 (1:1)

Na vlhkém terénu začaly oba týmy opatrně, mírnou převahu si vytvořili domácí. Tu využili v 16. minutě, kdy po ideální přihrávce Kadery zakončil Šindler do prázdné branky – 1:0. Hosté ovšem hned po rozehrání poslali dlouhý míč na pravé křídlo na Stránského, který přesně odcentroval, Ďuriš hlavou vyrovnal na 1:1 a tento stav zůstal až do konce prvního poločasu.

V tom druhém Nové Město po prostřídání začalo aktivně, zejména Václav Černý oživil ofenzivu a Kolenkár šel v první pětiminutovce dvakrát sám na branku. Ani v jednom případě ji netrefil a Chrastava trestala. Opět předvedla únik po straně, centr a vydařenou hlavičku Ďuriše – 1:2. Domácí spasila v 62. penalta, kterou rozhodčí nařídil za gólmanovo sražení Šindlera a proti které hosté bez úspěchu protestovali. V. Černý ji proměnil a vyrovnal na 2:2. V 71. se prosadil další střídající hráč Nového Města Likavec, který obehrál dva protihráče a perfektně zakončil na 3:2. Další parádu předvedl v 79. Václav Černý, když na hranici šestnáctky povodil dva beky a trefil se precizně k tyči – 4:2. V samém závěru hosté zkorigovali na 4:3, jak jinak než hlavou, tentokrát se prosadil Škarýd. Ale to již nic nezměnilo na třetí jarní výhře Novoměstských, kterou lze zejména za výkon v druhé půli považovat za zaslouženou.

Branky: 62. z pen. a 79. V. Černý, 16. Šindler, 71. Likavec – 16. a 51. Dom. Ďuriš, 90. Škarýd. Rozhodčí: P. Svinka, ŽK: 1:0. Diváků: 35. Nové Město: Kocourek – Peřina (46. O. Černý), Kadera, Jalovičár (46. V. Černý), Kolenkár – Žlebek, Lakomý, Šindler, Hübst – Láznický (55. Likavec), Bartoš (78. Suk). Chrastava B: A. Zoul – A. Stránský, M. Kopecký, Škarýd, Szpyt – Šipula, A. Vávra (75. Kverka), Jahoda, Dom. Ďuriš – V. Procházka, Bednář.

Horní Řasnice – Jablonné 1:4 (0:3)

V úvodní čtvrthodince duelu posledního s prvním hosté na Řasnici vlétli, napadli v rozehrávce a nováček v domácí brance Sekáč (dosud hráč v poli) se měl co ohánět. Přesto brzy dvakrát kapituloval. Vít Šimon ho nejprve překonal z penalty, nařízené za faul, a podruhé po chybné rozehrávce stoperů, kdy se ocitl před gólmanem sám. Na druhé straně mohl jít sám Skabrouth, jenže obránce mu v poslední chvíli ukopl míč. Domácí se favorita nezalekli. M. Haloun pálil po odražené střele bez přípravy těsně nad branku, v 22. jej při slibném úniku zastavil sporný ofsajd, který odmával pomezní laik z tábora hostů… Jablonné však nadále dominovalo a Řasničtí měli velké problémy vůbec rozehrát útočné akce. Šest minut před poločasem se opřel do míče Opršal, domácí obránce nešťastně tečoval do protipohybu brankáře a bylo to 0:3.

Do druhé půle šli domácí se snahou o zjednodušení hry, místo komplikované kombinace zvolili nakopávané míče a hned ve 47. minutě se dočkali snížení. Zimmermann dostal dlouhý balón za obranu a ze strany prostřelil Závůrku – 1:3. O deset minut později však hráč hostů po centru vypálil z první, Sekáč míč dokázal vyrazit, ale dobíhající Vít Šimon pohotově dorazil do branky a završil hattrick – 1:4. Ve zbytku zápasu již hosté v klidu kontrolovali hru a v pohodě si udrželi tříbrankový náskok.

Branky: 47. Zimmermann – 11. z pen., 15. a 57. Vít Šimon, 39. Opršal. Rozhodčí: Švajdler, ŽK: 1:1. Diváků: 80. H. Řasnice: Sekáč – Franc (46. Chadt), Benda (67. Dešt), R. Haloun, Mir. Krýcha (58. Martin Krýcha) – Zimmermann, P. Stránský, F. Matoušek, M. Haloun – Halík, Skabrouth. Jablonné: J. Závůrka – Knolle, Pavlas, Olbrich – Kovalev, M. Černý, Opršal, Vejskrab (60. Vojtěch Šimon), Liebezeit (67. Teleky) – Hetver, Vít Šimon (85. Čadek).

Raspenava – Višňová B 4:1 (2:1)

Domácí borci vstoupili do zápasu s respektem a vyčkávali, s čím hosté vyrukují. Prvních 10 minut podle toho vypadalo. Domácí se pak osmělili z trestného kopu, Pikous těsně minul Závůrkovu branku. Ve 13. kopala Raspenava roh a hosté po závaru zahráli rukou ve vápně. Sudí nařídil penaltu, kterou spálil Michal Zeman. V 16. se poroučel do sprch višňovský Pařík, když sestřelil prchajícího Martina Zemana v šestnáctce. Nejenže Višňová přišla o stopera, ale Závůrka znovu čelil pokutovému kopu, který zahrával opět Michal Zeman. Ten ale neměl svůj den a penaltu poslal vysoko nad! Už druhou v zápase během čtyř minut… Po penaltovém extempore přečíslilo rozhozenou obranu Višňové trio Pikous, Martin Zeman, Mleziva a bylo z toho vedení 1:0 pro domácí, zásluhou Martina Zemana. Po horké dvacetiminutovce se přesunul vývoj hry na střed hřiště, když hosté i o deseti měli více ze hry. Ve 30. se otočil ve vápně višňovský Koťátko a s pomocí dvou tečí zapadl míč k tyči – 1:1. Hosty branka nabudila a domácí laxně přistupovali k hráčům, z čehož hosté vytěžili sérii čtyř rohových kopů, bohužel pro ně bez efektu. V závěru první půle domácí podnikli rychlý výpad po ose Michal Zeman – Pikous – Martin Zeman a poslední jmenovaný nadvakrát překonal Závůrku – 2:1.

Druhá půle začala herní převahou hostů, kterým se téměř rozpadla obrana, pro zranění musel střídat i druhý stoper Martinů. A toho začali využívat domácí svými výpady a přečíslováním obrany, na konci však stále odolával Závůrka. Nejprve zlikvidoval nájezd Martina Zemana, v 62. vyrazil bravurně střelu Michalu Zemanovi a úspěšně vyběhl daleko z branky proti Pikousovi. Hosté vsadili na svého Messiho alias Martina Štrbáka, který měl přinést lepší zakončení, ovšem v 72. musel do sprch po druhé nesmyslné žluté višňovský hráč Labský, který sestřelil Petruse u šestnáctky domácích. Tento hráč zřejmě na hřišti chyběl ihned po rozehrání akce a rychlém brejku, který skončil už třetí penaltou pro Raspenavské, kteří dělali svou rychlostí v útoku obraně hostů problémy celý zápas. Penaltu v 75. s přehledem proměnil 53letý veterán, „železný dědek“ Josef Koprnický na 3:1. Hosté v devíti těžko mohli něco vymýšlet a tak domácí spolehlivě hlídali dvoubrankový náskok, který zvýšili v 85. na 4:1. Vyběhnutí Závůrky, který hasil za chybějící stopery, využil Martin Zeman a zkompletoval hattrick v utkání, po němž byli Višňovští notně rozezleni na sudího Zaplatílka.

Branky: 19., 40. a 85. Martin Zeman, 75. J. Koprnický z pen. – 30. Koťátko. Rozhodčí: Zaplatílek, ŽK: 2:2, ČK: 16. Pařík, 74. Labský (oba Višňová). Diváků: 70. Raspenava: Urban – Koudelka, Balog, Petrus, J. Koprnický – Mleziva (51. M. Matoušek), Michal Zeman, Cifra (90. Havel), L. Koprnický – Pikous, Martin Zeman. Višňová B: V. Závůrka – Šolta, Martinů (46. Bláha), Pařík, Ramzer – Zajíček, Lachman, Labský, Havlíček (65. Štrbák) – Koťátko, Ráž.

Gasservis Liberec – Vesec 0:2 (0:0)

Za stálého deště se v Mníšku odehrál vyrovnaný první poločas. Domácí předvedli několik střeleckých pokusů, ale brankář Vesce Linke je pochytal spolehlivě, poradil si i s úniky. Po přestávce se plynařům přestaly dařit přihrávky, k zakončení se dostávali sporadicky, a když už, tak se vyznamenal Linke, zejména při tutovce v 73. minutě. To už hosté, kteří byli v poli bojovnější a v druhé půli i přesnější, vedli 1:0 díky překrásné trefě Braunera z 25 metrů do šibenice. Když potom v 86. přidal Háza neméně pohledný gól ze střední vzdálenosti k tyči, bylo rozhodnuto o veseckém importu tří bodů. Stínem korektně hraného duelu byla tři zranění, ke kterým došlo paradoxně navzdory tomu, že se nehrálo nijak tvrdě.

Domácí Bernášek musel na konci první půle odstoupit po nezaviněné srážce v souboji o míč, druhý stoper Gasservisu J. Šolc si zase na začátku druhého dějství při odkopu natáhl sval. Nejnepříjemnější újma na zdraví ale potkala už v úvodu veseckého Dohnala, jenž po vzdušném souboji spadl na rameno tak nešťastně, že jej musela sanita dopravit do nemocnice s podezřením na zlomeninu klíční kosti…

Branky: 65. Brauner, 86. Háza. Rozhodčí: Linhart, ŽK: 0:1. Diváků: 20. Gasservis Liberec: Tošner – Bárta, Bernášek (43. Švanda), J. Šolc (47. Kosina), Hřeben – Lednický, Smejkal, Házi, Čermák – Jakub Louda, Hála. Vesec: Vlach – Linke, Dohnal (12. Buchner), Háza, Fronc – Kordutch, Hejl, L. Němec, Pavlů – Brauner, Nyč.

1. Jablonné 17 12 3 2 49:24 39

2. Višňová B 17 10 4 3 73:31 34

3. Chrastava B 17 9 3 5 49:31 30

4. Stráž B 17 9 1 7 47:42 28

5. Raspenava 17 6 7 4 44:36 25

6. Nové Město 17 8 1 8 57:55 25

7. Gasservis 17 7 4 6 37:35 25

8. Vratislavice 17 7 3 7 43:39 24