Liberec – Trenér Jiří Kaiser je u týmu druhým rokem a jistě by rád dokormidloval družstvo do první ligy. Ale před ním je celá jarní sezona.

Věřil jste v takový úspěch? I když prozatím poloviční?

Umístění je vzhledem k výsledkům v přípravě a tvorbě nového mužstva příjemným překvapením. Chtěli jsme hrát v horních patrech tabulky s možností čeřit vodu na špici. Musím však podotknout, že je opravdu půlka soutěže a zajíci se počítají až po honu. Nám se od začátku osvědčilo soustředění se na zápas od zápasu.

S pokorou musíme konstatovat, že některá utkání jsme zvládli i díky přízni štěstěny. Na druhou stranu si u hráčů cením, že dokázali obrátit i špatně se vyvíjející utkání a v podstatě i nepříznivý vývoj utkání pro nás nebyl překážkou. To bylo hrozně důležité v momentech, kdy se nám herně nedařilo.

Máte poskládaný tým věkově? Roky předtím vždy někdo z dorostu alternoval za dospělé. Letos tomu asi tak není?
Je. Od léta je v „juniorce“ Jakub Vojta a ve druhé části podzimu za nás nastupoval i Mahir Karič.

Kolik je v týmu hráčů? Doplňujete občas kádr z mladších?

Kádr tvoří devatenáct hráčů plus dva již zmiňovaní. Mladších hráčů v kádru je dokonce dvanáct a v průběhu soutěže, kdy nás pronásledovala zranění a nemoci, jsme použili i hráče divizního B dorostu, kteří se určitě neztratili. To by mohlo být plusem v příští sezoně, i když je vždy nejdůležitější, jak si mužstvo sedne na začátku soutěže.

V družstvu máte také cizince. Jak se s nimi pracuje?

Jsou to Bosňané. Již zmiňovaný Mahir Karič a Amar Krajina, který je věkem ještě mladší dorostenec. Dále Erik Daniel, který má dvojí občanství (české i slovenské). U všech je výhoda, že jsou věkem ještě na příští sezonu, i když jejich hlavním cílem by neměla být dorostenecká, ale dospělá kopaná.

Erik se samozřejmě adaptoval nejlíp, což je dané tím, že v podstatě není v cizí zemi a kultuře. Amar zde působil již v minulé sezoně a na svůj věk je mimořádně inteligentní a přizpůsobivý, i když i na něm se občas projeví absence rodinného prostředí. Mahir je zde krátce, ale na zdejší prostředí se pomalu adaptuje.

Po fotbalové stránce mají oba nespornou individuální kvalitu, ale zatím problémy s přizpůsobením na herní styl, kdy se v našich soutěžích klade velký důraz na bránění a důraz v osobních soubojích. Zde mají oba rezervy, ale já doufám, že je to jen otázka času, než se srovnají a budou ještě víc platní.

Prohráli jste dva zápasy. Mohlo být lépe nebo hůře?

Mrzí mě hlavně porážka v Hradci Králové, kde jsme podali velice dobrý výkon. Naopak na Bohemians jsme prohráli naprosto zaslouženě, i když z problematické penalty v nastaveném čase, ale domácí byli herně lepší a určitě aktivnější. Za výkon na Bohemians jsme si prohrát zasloužili. Naopak jsme uhráli některá utkání, kdy jsme herně nezářili. Určitě máme v jarní části co zlepšovat a na čem zapracovat.

Dali jste nejvíc branek ze všech (38). Jistě potěšující. Kdo se tedy jeví jako střelec do budoucna?
Potěšující ano, ale také jsme 20 branek inkasovali, což je opravdu příliš. Vliv na to mají časté změny v obranné řadě způsobené zraněními a nemocemi. K té útočné fázi. Jednou z příčin je střelecká potence kapitána Jakuba Beneše, který vstřelil deset branek.

Dále pak i aktivita podhrotových hráčů (vzhledem k rozestavení 4 - 1 - 4 - 1), z nichž se střelecky prosadili čtyřgóloví Rozmajzl s Karičem. Musím však vyzdvihnout i Jakuba Radačovského, který byl jako další útočník trochu ve stínu Jakuba Beneše, což bylo ovlivněno již zmiňovaným rozestavením, ale dokázal též čtyřikrát skórovat, a když se dostal do hry, tak byl velice platný.

Kolik jste vystřídal hráčů v odehraných zápasech a vaše ideální sestava.

Šanci dostali všichni hráči v kádru. Někteří mají odehráno více, někteří méně minut, ale zde musím konstatovat, že všichni v kádru jsou jeho platnou součástí a to, že je výsledek týmu po podzimu v této pozici, je zásluha opravdu všech, včetně členů realizačního týmu. Prostě potkala nás dlouhodobá zranění, nemoci a v některých utkáních byl naopak přetlak hráčů na některé posty. Z těchto důvodů je vyjmenování ideální sestavy bezpředmětné a nepodstatné.

V lize je polovina béček. Může se také stát, že právě béčka dostanou na jaře hráčskou injekci z áček. Takže obhajoba prvenství a boj o postup bude dost těžký. Kdo se bude s vámi prát o postup a jak jste s nimi hráli?
Jarní část bude hodně těžká. O to více k ní doufám budeme přistupovat s pokorou, protože v prvních třech kolech hrajeme dvakrát na hřištích těžkých soupeřů (Pardubice a Dukla) a hned v prvním kole na hřišti Pardubic, což bude pravděpodobně i náš největší soupeř a půjde i o vzájemnou bilanci (doma 2 :1 vítězství).

Musím konstatovat, že vylosování na jaře nemáme zrovna ideální, ale ukážou až samotná utkání, jestli to bylo výhodou či nevýhodou. Nám nezbývá nic jiného, než se v zimní přestávce pořádně připravit po všech stránkách. Doufám, že si všichni uvědomujeme velkou šanci prezentovat Slovan i sebe na mládežnické úrovni.

Jak dlouho se Slovan motá ve II. lize? Jistě by si zasloužil postup….

To je i pro mě osobně citlivé téma, protože jsem se zdejším mládežnickým fotbalem spjatý na různých stupních již oněch deset let, kdy se hrála dorostenecká liga naposled. Slovan mě trenérsky vychoval a myslím i spoustu dalších lidí kolem mládežnického fotbalu a já si prostě myslím, že by to byla odměna nejen pro něj, ale hlavně pro ně.

Nehledě na to, že pro přechod do kategorie dospělých je dorostenecká liga vzhledem k náročnosti určitě kvalitnější prostředek, ne však záruka kvalitnější práce.
Na závěr bych chtěl poděkovat realizačnímu týmu, který se na A dorostu podílí. Protože je to týmová práce. Jsou to asistenti Milan Chmátal a Miroslav Holeňák, trenér brankářů Antonín Kudláček, vedoucí mužstva Miroslav Landskroner a masér Petr Jenka.