Loučení s prvoligovou sezonou zvládli v sobotu U Nisy fotbalisté Slovanu brilantně: porazili Spartu 4:3 (3:2). V Liberci ještě do tohoto zápasu nikdy v utkání české 1. ligy tolik gólů nepadlo. „Nemyslím, že by za to mohla taktika, ale prostě vývoj zápasu byl takový, že se hrálo útočně,“ okomentoval domácí trenér Ladislav Škorpil duel, který na rozdíl od úterního bezbrankového finále Poháru ČMFS v podání stejných soupeřů nabídl tentokrát větší pastvu pro oči diváka.

Pastvou pro oči však nebyl pro trenéra Sparty Jozefa Chovance. „Chtěli jsme tu vyhrát, i když jsme věděli, že Liberec je silný soupeř. Všechny tři góly v prvním poločase jsme dostali ze standardních situací, to se nesmí stávat.“ V podobném duchu mluvil také autor dvou gólů Sparty Miroslav Slepička. „Dal jsem sice dvě branky, ale k ničemu to nebylo. Co jsme dnes dostali za góly, to se jen tak nevidí,“ posteskl si bývalý útočník Liberce. Shodou okolností i třetí branku Sparty vstřelil fotbalista, který v Liberci působil – Jan Holenda.

Libereckým střelcem byl Ondřej Smetana, autor dvou gólů. „Ale nijak zvlášť to nepřeceňuju, vždyť to bylo poslední kolo a vlastně nám už v podstatě o nic nešlo. Je sice příjemné, že to bylo zrovna proti Spartě, ale to je asi tak všechno,“ říkal skromně vysoký útočník Liberce a po chvilce dodal: „Možná jsou ty góly cennější i o to, že mě asi od desáté minuty bolelo koleno.“

Tuto skutečnost s úsměvem glosoval Ladislav Škorpil: „To bylo asi dobře. Kdyby ho ta noha nebolela, tak by místo gólu na 3:1 překopl branku.“
V obou týmech chyběly pro trest za žluté karty defenzivní štíty – liberecký Bílek a sparťanský Hušek. Kromě toho Liberec nepostavil dva hráče, kterým hrozila čtvrtá žlutá karta, jež by se započítávala do další sezony, Dorta a Keriće. Janů nehrál pro zranění.

Jaký byl sled gólů? V 7. minutě vyrobil hrubku liberecký stoper Košťál po zpětné přihrávce Lišky, Slepička ho obral o míč a otevřel skóre – 0:1. Už v 9. min. ale Smetana hlavou po centru Papouška z trestného kopu vyrovnal na 1:1. („Na tréninku to takhle zkoušíme, Papin to kope výborně,“ pochvaloval si Smetana.).

Další Papouškův „trestňák“ z pravé strany v 24. min. brankář Poštulka vyrazil, ale do míče se přípravy opřel Dočkal a liberecký kapitán Nezmar jeho střelu tečoval za Poštulkova záda na 2:1. A do třetice gól po standardní situaci, tentokrát po autovém vhazování – Liška našel v 42. min. Smetanu a ten, ač držený, se obtočil okolo svého strážce Kladrubského a z otočky zvýšil na 3:1.

Netrvalo však ani minutu, když si důrazný Slepička naběhl na míč a střelou po zemi do rohu branky překonal gólmana Hauzra – 3:2. Sparťanské plány na zvrat vzaly za své hned čtyři minuty po přestávce. Po akci Dočkal – Nezmar přizvedl míč Smetana ke vzdálenější tyči a Papoušek v těžké pozici a z těžkého úhlu propálil Poštulku – 4:2. V 63. min. střídající Holenda zahodil tutovou šanci, v 69. si pak Hauzr vyběhl až za pokutové území, sparťanský hráč byl ale u míče dříve a po vzájemném střetu míč pomalu putoval do branky. Těsně před čárou ho odvrátil obránce Polák, který byl v té chvíli na hřišti pár vteřin. Skóre uzavřel v 79. min. Holenda, který si naběhl na kolmou přihrávku a tváří v tvář Hauzrovi nezaváhal.

Utkání mělo bouřlivější kulisu než pohárové finále, ale objevily se v ní i excesy. Například zapalování ohňů v sektoru sparťanských fanoušků, začaly hořet sedačky a část ochozu potom byla za policejní asistence vyprázdněna. Zcela nepochopitelné pak bylo v I. poločase sparťanské skandování na vlastního hráče „Horváth ven!“

„Vzniklo to asi kvůli tomu, že jsem se v úterý s dcerkou v náručí radoval ze zisku poháru. Dva fanoušci na mě začali sprostě řvát, jak se můžu radovat z poháru, když jsem podělal titul. To slovo podělal řekli vulgárnější formou. Tak jsem jim také sprostě odpověděl. A výsledek jste dneska viděli. Sám jsem si řekl o střídání, v téhle atmosféře to nešlo,“ líčil po utkání zdrcený sparťanský tvůrce hry.