Druhé místo po podzimní části, ztráta šesti bodů na vedoucí Spartu, čtyřbodový náskok před třetí Plzní. Taková je situace fotbalového Slovanu Liberec před dnešním startem jarní částí 1. Gambrinus ligy.

Před sezonou dali šéfové klubu trenérům a hráčům za cíl hrát pohledný fotbal a bavit diváky. Ve většině zápasů se to povedlo a teď je situace taková, že pro všechny fanoušky vyvstává jednoznačná nutnost hrát minimálně o Evropskou ligu, případně o titul.

Klub se těmto ambicím nebrání, hledí do jara s optimismem, zejména proto, že se (zatím) podařilo udržet všechny opory, o které byl zájem. Přestupní termín do západní Evropy již skončil, ale do Česka a na Východ ještě bude platit příští týden. Takže se uvidí…

Podívejme se, co na včerejší předligové tiskové konferenci řekli o zimní přípravě, současné situaci a prognózách pro jaro tři důležití muži z libereckého klubu.

Trenér Slovanu Liberec Jaroslav Šilhavý:

„Příprava měla čtyři etapy. Jednak soustředění, spíše kondiční, v hotelu Maruška v Hraběticích v Jizerských horách, jednak dva týdny doma s vloženými zápasy Tipsport ligy v Děčíně a krátkými pobyty v Nymburce. Poté dva týdny na Kypru se čtyřmi zápasy se zahraničími soupeři, které jsme absolvovali bez porážky. Jsme rádi, že nám vedení klubu umožnilo prodloužení tohoto pobytu vzhledem k mrazům, které v té době panovaly v České republice. Poslední fáze přípravy je na programu teď v domácích podmínkách. Jsme rádi, že se nám vyhýbala zranění, i když v té zimě samozřejmě nějaké drobné problémy nastaly, ale nic vážnějšího. Kromě Jirky Krystana, který si doléčuje zranění ze závěru podzimu, je kádr na sobotu připraven. Těší nás, že zůstal pohromadě, opustil ho jen třetí brankář Přemysl Kovář na hostování do Varnsdorfu. Přibyli útočník Zbyněk Musiol, který ukončil hostování na Žižkově, dále obránce Pavel Bína z B-mužstva a mladý brankář Ondřej Kolář.

Čtěte také: Štajner: Věřím, že se dostaneme do Evropy

Na otázky o útoku na titul odpovídám, že cílem je dostat se do evropských pohárů. Jestli je do nich snazší cesta z ligy nebo z domácího poháru? To je asi vyrovnaná šance. V domácím poháru stačí vyhrát méně zápasů, ale zase jedno zaváhání znamená konec a ty týmy, které do čtvrtfinále postoupily, jsou vesměs kvalitní. Liga je dlouhodobá soutěž.

Začínáme dvěma zápasy doma, ale je ošidné tvrdit, že je to výhoda. Na podzim pro nás v některých zápasech domácí prostředí až takovou výhodou nebylo. A náš způsob hry se nemění, ať hrajeme doma, nebo venku.“

Stoper a občasný kapitán Jan Nezmar:

„Letos byla zimní příprava trochu jiná. Na Marušce už nebyly na společném programu běžky, i kondičnější část se odehrávala hodně s míčem. Trendy přípravy se zase posunuly o něco dále a i díky spolupráci s fyzioterapeuty se nám vyhýbala zranění. Jsme rádi, že jsme zůstali pohromadě. A ti kluci, kteří možná pošilhávali po angažmá v Evropě, budou mít teď na jaře ještě další motivaci. Útok na titul? Dvakrát jsem ho už získal a rád bych se toho dočkal potřetí, ale víme, jak těžká je v popředí tabulky konkurence. Myslím, že o titul si to nerozdají jen dva nebo tři týmy, ale spíše tak pět mužstev. Je to fráze, ale stejně nejde dělat nic jiného, než jít zápas od zápasu. Nezabývat se tím, jestli po prvním jarním kole na Spartu nebo na jiné týmy něco ztratíme nebo získáme.

První dvě kola hrajeme doma, ale podle mě je to úplně jedno. A osobně bych hrál radši venku, protože si rozbijeme hřiště.“

Ředitel klubu Libor Kleibl:

„Pokud jde o zájem jiných klubů o naše opory, konkrétní byly pouze z české ligy a tyto nabídky jsme odmítli. Ze zahraničí šlo jen o stadium spekulací a oťukávání, žádná konkrétní nabídka typu „tohoto hráče chceme za tolik“ nám na stůl nepřišla.“