Doufejme, že pro liberecký Slovan nebude platit přísloví „První vyhrání z kapsy vyhání“. V úvodním přípravném duelu letní sezony včera liberečtí fotbalisté zdolali Mladou Boleslav 2:1, když zápas na pěkném trávníku v Raspenavě byl orámován dvakrát dešťovými přeháňkami před výkopem a potom v závěru.

Liberečtí trenéři prostřídali celkem 20 hráčů. Celých 90 minut odehráli pouze brankář Hauzr a stoper Polák.

Netradiční posty

Někteří fotbalisté se objevili na nezvyklých postech. Například Radzinevičius, dosud útočník, si zahrál v druhé půli na místě pravého obránce, Matula se zase představil v roli defenzivního štítu.

Kanonýr Andrej Kerić doplňoval v druhém poločase útočné duo Brožík – Nezmar z místa pravého halva, ale tuto variantu už Slovan zkoušel i v některých jarních soutěžních utkáních.

„Především jsme dnes chtěli prostřídat co nejvíc hráčů, a ne vždy to vycházelo postově úplně jeden za jednoho,“ vysvětloval trenér Ladislav Škorpil. „Ale toto bereme jako dobrou možnost pro fotbalisty, aby se předvedli na jiném místě než obvykle.“

Z nových či staronových hráčů se včera objevili na hřišti dva. Bosňan Damir Šovčić se v první půli rozkoukával na místě levého záložníka. Je v Liberci na testech z chorvatského NK Záhřeb. V útoku si za Liberec opět po čase zahrál Jan Blažek. Odehrál první poločas ve dvojici se Smetanou a měl velkou šanci v 5. minutě po centru Dočkala.

Celkově lze říci, že útočné duo v druhém poločase Brožík – Nezmar s Kerićem, Frejlachem a Papouškem v zádech bylo údernější. Nezmarův první gól po sražené střele Papouška nebyl uznán kvůli ofsajdu. Při platné brance na 1:0 po Hauzrově dlouhém výkopu Nezmar předvedl, že čich na góly během jizerskohorské dřiny neztratil. Brožík zase svou aktivitou donutil boleslavského gólmana Šedu k penaltovému faulu.

Po zdravotních komplikacích se oproti očekávání objevili na hřišti Bílek a Radzinevičius (experiment s Litevcem na pravém beku nepatřil mezi povedené), nadále chyběli Gecov a Vlasko.

Vlaskova absence má kuriózní příčinu. „Spadl z kola,“ konstatoval Ladislav Škorpil. „Hrát dnes nemohl, ale v tělovýchovném procesu mu zranění nebrání pokračovat, takže dnes absolvoval lehčí trénink.“

Pudil stále čeká

Trénink měl včera ráno v Liberci na programu také Daniel Pudil. Ten je ovšem zdráv, ale v jeho případě se čeká, jak dopadnou jednání s Racingem Genk o přestupu do belgické ligy (tamní tisk uvádí přibližnou částku 1,5 milionu eur).

„Momentálně není okolo Pudila nic nového,“ odpověděl včera odpoledne na otázku Josef Jinoch, sportovní manažer FC Slovan. „Kdyby Pudil zůstal v Liberci, byl by nejpravděpodobnější variantou na levou stranu zálohy,“ míní trenér Škorpil. „Vzhledem k tomu, že pravděpodobnější je v této chvíli jeho odchod, než jeho setrvání, musíme tento post řešit jinak a už v přípravných zápasech tam zkoušet hráče.“

Jedním z možných adeptů je Chorvat Lovre Vulin, který byl včera v Raspenavě jen v hledišti. „Zatím nemá souhlas hrát přípravné zápasy, dokud nebude mít druhá strana na stole dohodnuté finanční prostředky,“ prozradil Ladislav Škorpil.

Pohár rozlosován

Další přípravný zápas hraje Slovan Liberec v sobotu 28. června od 17.00 hodin v Modré na Děčínsku s Mostem. Slovan, letošní finalista Poháru ČMFS, již zná své možné soupeře pro další ročník domácí pohárové soutěže, který byl včera rozlosován.

Do poháru vstoupí Liberec do 2. kola začátkem září (úřední termín je ve středu 3. 9.) a bude hrát na hřišti vítěze utkání 1. kola FK Pěnčín-Turnov vs. FK Náchod-Deštné. V případě postupu by Slovan v dalším kole velmi pravděpodobně narazil na nepříjemného soupeře z Moravy, patrně z druholigové dvojice SFC Opava – HFK Olomouc.