V minulém kole po famózním výkonu porazili do té doby stoprocentní Spartu na jejím stadionu na Letné, dnes hostí doma předposlední tým tabulky. Tato fakta staví fotbalisty Slovanu Liberec v dnešní večerní předehrávce 11. kola 1. Gambrinus ligy do role jasného favorita. Jenže liberečtí fanoušci vědí své. Na domácím stadionu U Nisy se letos na podzim Slovanu zdaleka nedaří tak, jako na hřištích soupeřů. Venku ještě svěřenci Jaroslava Šilhavého neprohráli, naopak doma mají na svém kontě jen jedinou výhru proti Slavii a mimo jiné dvě prohry s Teplicemi a s Duklou Praha.

Podle Jaroslava Šilhavého výsledková selhání měla společného jmenovatele: neproměněné šance v prvním poločase. „S tím se musíme vyrovnat. Šance si vypracovat dokážeme, musíme však dávat také góly,“ uvedl liberecký kouč, že zná způsob, jak napravit sérii domácích selhání.

Pokud jeho svěřenci chtějí navázat na výhru ze Sparty, musejí zopakovat kolektivní výkon. „Rádi bychom udrželi kompaktnost a týmového ducha, kterým jsme se prezentovali na Spartě. Ale jednoduchý zápas to nebude, neboť Baník se zvedá. Především jeho remíza se silnou Plzní je pro nás dostatečným varováním,“ dodal Šilhavý.

Hosté zastavili propad tabulkou, po výhře nad Hradcem Králové opustili poslední místo a získali apetit i na další soupeře. Radost jim v týdnu ale kalily informace o zdravotním stavu Marka Jankulovského, který znovu utrpěl dlouhodobé zranění kolena.

„Pokud znovu odvedeme solidní výkon v obranné fázi, jsme schopni v Liberci uspět,“ uvedl optimisticky hostující kouč Pavel Malura, podle kterého tkví největší síla soupeře v útočné fázi. „Kraje mají stejně rychlostně nebezpečné jako u Plzně nebo Sparty a velkou kvalitu mají i uprostřed, kde úřadují Janů s Váchou,“ upozornil ostravský trenér.

Zajímavosti před dnešním zápasem:

- Liberec nedokázal doma vyhrát od 2. kola;

- ostravský stoper Vomáčka pochází z Liberce, za Slovan odehrál dvě desítky zápasů v letech 1995 až 1997;

- Ostrava v minulém kole poprvé vyhrála;

- Ostrava u Nisy před rokem utrpěla prohru 1:4; z tehdejší sestavy mohou dnes nastoupit už jen dva hráči. (s využitím čtk)