Fotbalový Slovan Liberec přiletěl ve středu do ukrajinského Dněpropetrovska, kde dnes sehraje odvetný zápas o účast ve skupině Evropské ligy. Fotbalisty přivítalo deštivé počasí a pouze 14 stupňů.

Po dvouhodinovém letu přistál včera na letišti v ukrajinském Dněpropetrovsku speciál Boeing 737 s devadesátičlennou výpravou fotbalistů Slovanu Liberec, sponzorů, fanoušků a novinářů. Mezi nimi byli i dva hráči, s nimiž se nepočítalo.

Jedním byl stále ještě rekonvalescent Jiří Štajner, který prostě musí být u důležitého mače jako štěstíčko, a tím druhým útočník Michael Rabušic. Ten již po zákroku na achilovce začal s tréninkem a rád by do duelu vstoupil. Naopak neletěl Dzon Delarge, který nemá vízum a zraněný střelec Josef Šural, jenž po zranění z ligy není fit. Celkem má trenér Jaroslav Šilhavý k dispozici 22 borců, z čehož jsou tři gólmani.

Dnes se liberecké mužstvo pokusí uspět v odvetě play off Evropské ligy, když v úvodním zápase doma remizovalo 2:2. V Dněpropetrovsku se hraje od 19.00 hodin tamního, to je 18.00 našeho času. Utkání vysílá přímým přenosem televizní program Sport2.

V Dněpropetrovsku při příletu liberecké výpravy pršelo a teplota byla 14 stupňů. Hráči Slovanu jsou ubytováni v hotelu Ukrajina na třídě Karla Marxe, několik minut od stadionu.

Liberecký bek Sergej Ljuľka je z Kyjeva, takže se spolu s Butěninem a Morozenkem tzv. vracejí na rodnou hroudu. „Je to těžký soupeř, velmi kvalitní. Musíme vydržet poločas hrát bez branek a gólově uspět ve druhém," vidí šance Ljuľka, který se na Ukrajinu vrací během 14 dnů ještě dvakrát v pozici reprezentanta do 21 let. „Dněpr má ve svém středu čtyři superfotbalisty Konopljanku, Zozulju, Alijeva a Mateuse. Ti jsou extratřída," chválil Ljuľka.

Domácí trenér Juande Ramos má v kádru osm zahraničních borců a Čechy Laštůvku s Mazuchem. Po víkendu se Ramos chce rozloučit se záložníkem Kravčenkem, který se v Liberci kvůli zdravotnímu stavu omluvil a podobnou „věc" udělal před ligovým zápasem s Volyní.

Trenér Liberce Jaroslav Šilhavý na předtréninkové tiskové konferenci sdělil: „Soupeř nás v Liberci přehrával, ale dokázali jsme vyrovnat zlepšenou hrou ve II. půli. Přijeli jsme vybojovat postup. Ptali jsme se na kvalitu trávníku, který byl prý pod vodou, pršelo tady zle. Pokud voda nebude, prospěje to rychlému fotbalu, který oba týmy praktikují. Určitě budeme chtít hrát týmově zejména v obranné fázi, protože víme, že hráči Dněpru jsou rychlí a dokáží se prosadit jeden na jednoho."

Na otázku ohledně prémií Šilhavý odpověděl: „Prémie za Ligu mistrů byly vyšší, ale ani teď to není k zahození." Ohledně předpokládané návštěvy 25 tisíc diváků podotkl: „Bylo by to dobré, atmosféra pomůže hře." K nedělní výhře v domácí lize v Českých Budějovicích se vyjádřil: „Byly tam prvky, směřující k tomuto zápasu, ale Budějovice a Dněpr je rozdíl."

ROZHOVOR OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU:

Zkušený „Padouch" Janů předem neháže flintu do žita

Nejzkušenějším fotbalistou kádru trenéra Jaroslava Šilhavého je záložník zvaný „Padouch", Tomáš Janů, který v příštím týdnu absolvuje již 300. ligový zápas v barvách Slovanu. V něm působí od roku 1998 a získal s ním tři tituly. „Dněpropetrovsk je v porovnání s Karagandou a Kluží určitě nejlepší. Rychlostně a kombinačně je na tom nejlépe," potvrdil kvalitu dnešního soupeře v předkole Evropské ligy.

„Ukrajinci" vás o svých kvalitách přesvědčili U Nisy zejména v prvním poločase.

To je pravda. Ale když navážeme na výkon ve druhém poločase, tak by to s námi nemuselo být beznadějné. Celý první poločas jsme hráli špatně, málo jsme se pohybovali a nechali soupeři hodně prostoru. Takoví fotbalisté toho dokáží využít, ale v druhé půli jsme se přesvědčili o tom, že se s nimi fotbal hrát dá. Dněpr u nás nastoupil s fotbalem, který v naší lize nehraje žádné mužstvo, řekl bych, že nás překvapili, i když jsme se na ně připravili. Ztráceli jsme pomalu každý balon, vůbec jsme se nedostali do hry. Běhali jsme bez míče, takže to bylo hodně složité.

Je zde odveta a jde vám o vše.

Teď už snad víme, co můžeme od nich čekat a s čím počítat. Známe jejich kvality. Musíme předvést daleko lepší výkon než u nás v prvním poločase. Prostě navázat na výkon ze druhé půle, kdy jsme byli již vyrovnaným soupeřem. Hrát se s nimi dá a my musíme udělat pro postup všechno. Bude to hodně o štěstí a já doufám, že šance, které si vytvoříme, dokážeme proměnit. Určitě budeme hrát pozorně zezadu a znovu opakuji: šance je vždycky a my se musíme o ni poprat. Proto tam také jedeme, abychom postoupili. Ať budeme hrát s jakkoli kvalitním protivníkem, naším cílem je postoupit do Evropy. O to jsme vlastně celý minulý rok hráli.

Neletěl s vámi ofenzivní Šural, kterému se střelecky v posledních zápasech dařilo.

To je asi u nás vždycky komu se daří, ten je zraněný. Taková smůla mě už ani nepřekvapuje. Určitě je to problém, protože bude chybět hráč, který nás poslední měsíc táhne gólově. Ale je na trenérech, aby vymysleli sestavu takovou, aby ho někdo nahradil. Gól dát v Dněpropetrovsku musíme, na nula nula hrát nemůžeme. Rabušic sice začal trénovat, ale na 90 minut mít nebude. Uvidíme.

Údaje před duelem

Dněpr Dněpropetrovsk Slovan Liberec

Výkop:čtvrtek 30. srpna, 18.00 (Sport2).

Rozhodčí:Gomes Trigo, Santos (všichni Portugalsko).

První zápas:2:2.

Předpokládané sestavy: Dněpropetrovsk:Laštůvka Mandzjuk, Odibe (Mazuch), Čeberjačko, Strinič Alijev, Giuliano, Rotaň, Konopljanka Zozulja, Matheus.Liberec:Bičík Ljuľka, Nezmar (Karišik), Kelić, Fleišman Kušnír, Vácha, Janů, Bosančić (Souza), Breznaník Hadaščok.

Absence:Denisov (zranění) Šural (zranění), Štajner (nemoc), Delarge (čeká na vízum).

Zajímavosti:Liberec v posledních 4 pohárových zápasech ani jednou nevyhrál; žádný český klub ještě přes ukrajinského soupeře ve dvojzápase hraném vyřazovacím systémem nepostoupil; v předchozích předkolech LM prohrál Liberec v Karagandě i v Kluži v normální hrací době shodně 0:1.